فیلم سینمایی ’71 و RØDE

لحظاتی با واتسون وو (Watson Wu)

Watson Wu طراح صدا برای مجموعه های تلویزیونی و بازی های ویدئویی در صنعت فیلم سازی ایالات متحده است. چند سال پیش پل دیویس (Paul Davies) سرپرست جلوه‌های صوتی بریتانیا با او تماس گرفت تا در مورد سازماندهی و ضبط صدای اسلحه های گرم برای فیلم تاریخی ’71 محصول سال 2014 با وی صحبت کند.

این فیلم که علاوه بر کسب جوایز متعدد جشنواره، نامزد جایزه بفتا نیز شده بود، داستانی درمورد گری هوک، سرباز بریتانیایی (با بازی جک اوکانل) را دنبال می‌کند که پس از شورش در شهر بلفاست واقع در ایرلند شمالی در سال 1971 سرگردان شده است.

 

'71 and RØDE

 

در این مقاله به تجربه آقای وو در استفاده از میکروفون های RØDE در ساخت این فیلم می پردازیم.

 

یافتن سلاح گرم برای ضبط

زمانی که بودجه ای برای اسلحه تعیین شد، بازدیدهای زیادی از صاحبان سلاح گرم آمریکایی داشتم.

با حضور در آمریکا، دسترسی به اسلحه های اروپایی قدیمی مربوط به سال 1971 کاملا دشوار بود، با این حال، پس از جستجو، توانستم تعدادی از مالکان این نوع اسلحه را پیدا کنم و آنها با مهربانی به من اجازه دادند که از اسلحه های آنها برای ضبط های صحرایی استفاده کنم، در این مرحله میدان تیراندازی مناسبی را در وسط بیابان های فلوریدا رزرو کردم.

 

'71 and RØDE

 

خوشبختانه، استودیوی تولید، کلیپ‌هایی را در اختیار من گذاشته بود که شامل صحنه‌های جنگ با اسلحه از سال 1971 بود، که به من این امکان را میداد تا راحت تر بتوانم محل قرارگیری میکروفون ها، زوایای آنها، فواصل و مسائلی از این قبیل را کارشناسی کنم .می‌دانستم که چقدر تجهیزات باید همراه داشته باشم، و برای این پروژه خاص، من یک سشن 8 ترکی را انتخاب کردم.

 

به دست آوردن صداها با میکروفون های RØDE

برای ضبط صدای اسلحه گرم من از برند RØDE مدلهای NTG3، M1 و NT5 استفاده کردم. آنها داری بدنه ای سخت و محکم هستند که به شما کمک میکنند تا در زمان وقوع حوادث اتفاقی از قبیل سقوط های تصادفی، آب و هوای نا مساعد، استفاده بد و غیر اصولی در زمان شلیک اسلحه آسیبی نبینند و یا دچار کمترین آسیب شوند.

NTG3، میکروفونی همه در یک که به طور خاص برای ضبط میدانی صدای تیراندازی می توان از آن استفاده کرد. با وجود اینکه صدا از همه زوایا، فواصل و سطوح عالی به نظر می رسد، اما این بار ترجیح دادم میکروفون را در فاصله 3 تا 12 اینچی از سلاح ها قرار دهم. اینجا جایی است که میکروفون واقعا می درخشد، در حالی که دیگران از این فاصله فقط دیستورشن های غیرقابل استفاده را ثبت می کنند. NTG3 به بهترین شکل عمل کرد.

چرا باید انقدر به منبع صدا نزدیک باشیم؟ وقتی میتوانیم از NTG3 استفاده کنیم، این میکروفون برای گرفتن صداهای سلاح مکانیکی از نیمه اتوماتیک و صداهای انفجاری از هفت تیر و تفنگ بسیار مناسب است.

 

 

'71 and RØDE

 

 

وقتی فیلم سال 71 را تماشا می کنید، بسیاری از صداهای ترکیبی از نمای نزدیک که می شنوید از NTG3 است! از میکروفون های M1 و NT5 کمی متفاوت تر استفاده کردم!

از هر دوی این میکروفون‌های با کیفیت برای گرفتن شلیک هایی که به سمت دوربین می آیند استفاده کردم ، بنابراین آنها را در حدود 80 فوتی شمال شرقی پرسپکتیو تیراندازی قرار دادم. از آنجایی که M1 یک میکروفون کاردیوئید با حساسیت مسافت کوتاه است، برای ضبط صداهای بلند و محکمی که از هر دو اسلحه منتشر می‌شد، گزینه بسیار عالی بود. اگرچه NT5 نیز یک میکروفون کاردیوئید است، ولی میکروفن خازنی حساس‌تری است، بنابراین بهتر است صدا را با الگوی گسترده‌تری ضبط کنید.

“برای اینکه بفهمَم بهترین مکان برای این سه میکروفون RØDE کجاها هستند، آزمایش های زیادی انجام دادم. همین امر سبب شد تا  گزینه‌های زیادی برای میکس‌هایم داشته باشم، که اگر از میکروفون های دیگری استفاده کرده بودم دچار دیستورشن می‌شدند و یا گوش‌را آزار می‌دادند.”

 

 

'71 and RØDE

نظرات نهایی در مورد RØDE

اگر به ضبط انواع مشابه ای از جلوه‌های صوتی فکر می‌کنید، من به شدت هر سه میکروفون RØDE را به شما توصیه می‌کنم واقعاً می‌توانید کیفیت را هنگام کار با آنها احساس کنید.

در حرفه‌ام، بیش از صد میکروفون مختلف استفاده کرده‌ام. بسیاری از آنها هزاران دلار قیمت دارند، با این حال NTG3، M1 و NT5 نسبتاً ارزان تر هستند، و من را با کیفیت فوق العاده صدا در مقایسه با قیمت مناسب ترشان شگفت زده می کردند.

 

شما می توانید محصولات اصل را در فروشگاه اینترنتی یریآل همراه با گارانتی بین المللی با خیالی آسوده تهیه نمایید. راه ارتباطی ما با شما تلفن 02188541560 و یا ایمیل info@yerial.com

ترجمه : تیم ترجمه یریآل

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
Call Now Button