نحوه ضبط بهتر صدا در خانه

How to Record Better Vocals at Home

آموزش ضبط صدا در خانه

گرفتن احساس و انرژی یک اجرای آواز یکی از هیجان انگیزترین بخش های تولید موسیقی است، اما برای صبط صدای خود نیازی به یک استودیو حرفه ای ندارید. شما می توانید خروجی عالی در هر کجا داشته باشید حتی در اتاق خواب و انباری!

در این مقاله، شما را با پنج کاری آشنا می‌کنیم که می‌توانید برای ضبط بهتر صدا در خانه انجام دهید.

بهترین میکروفون برای ضبط آواز در خانه

روزهایی که برای داشتن صدایی عالی به یک کنسول میکس غول پیکر و اتاقی پر از وسایل گران قیمت نیاز داشتید دیگر گذشته است. مهمترین چیزی که شما نیاز دارید یک میکروفون خوب است.

سری NT1 Signature یک ابزار فوق العاده همه کاره است که هر استودیو خانگی باید داشته باشد. این یک میکروفون خازنی با دیافراگم بزرگ است که در طیف وسیعی از برنامه‌های ضبط، به‌ویژه آواز، برتری دارد. مقرون به صرفه است و همچنین دارای شوک مونت و پاپ فیلتر است تا به شما کمک کند ضبط های خود را تمیز و حرفه ای نگه دارید.

میکروفون‌های خازنی حساس‌تر هستند و برای ثبت جزئیات ظریف عالی هستند، و دیافراگم‌های بزرگ‌تر توانایی بیشتری برای گرفتن فرکانس‌های پایین‌تر دارند که به ایجاد تعادل کلی بهتر برای صدایی که ضبط می‌کنید کمک می‌کند.

با انتخاب میکروفون خود، تنها چیز دیگری که نیاز دارید یک کارت صدای ساده، مانند AI-1، و یک کامپیوتر با DAW  است که می توانید با آن ضبط کنید و برخی از پردازش های اولیه را انجام دهید.

 

 

How to Record Better Vocals at Home

راه اندازی یک فضای ضبط در خانه

بدیهی است که وقتی نوبت به ضبط در خانه می‌رسد، همیشه نمی‌توانید شکل اتاق یا موادی که دیوارها و کف شما را تشکیل می‌دهند، تغییر دهید، اما هنوز مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن نوبزها و پژواک های ناخواسته انجام دهید.

ابتدا سعی کنید اتاقی را انتخاب کنید که کمترین میزان پژواک ممکن را داشته باشد. شما می توانید این را با کف زدن یا آواز خواندن در اتاق و گوش دادن به صدایی که در فضا می پیچد، آزمایش کنید.

هنگامی که اتاق مناسب را پیدا کردید، می‌توانید پژواک ها را با  برخی کارها کاهش دهید. از هر ماده نرم و متراکمی که می توانید روی دیوارها، کف و سقف استفاده کنید – بدیهی است که پنل های آکوستیک بهترین گزینه خواهند بود، اما فرش ها، پتوها، پرده ها و حتی مبلمان نرم نیز می توانند در اتاق تفاوت زیادی ایجاد کنند.

شما همچنین باید از هر گونه صدای خارجی آگاه باشید. ممکن است به صداهایی مانند ترافیک و تهویه مطبوع در اتاق عادت کرده باشید ، اما مطمئناً هنگامی که صدابرداری می کنید و توسط میکروفون خود ضبط کنید، آنها را خواهید شنید.

سعی کنید فضایی را انتخاب کنید که از نوبزهای خارج و همچنین داخل خانه دور باشد. اگر می توانید زمانی که در خانه تنها هستید ضبط کنید یا به دیگران بگویید که در حین ضبط به سکوت نیاز دارید. تا جایی که می توانید پنجره ها و درها را ببندید و هر وسیله غیر ضروری را خاموش کنید. هر کاری که می توانید انجام دهید تا تمیزترین ضبط ممکن را داشته باشید.

تکنیک میکروفون

وقتی میکروفون و فضای ضبطتان را انتخاب کردید، وقت آن است که به تکنیک میکروفون گذاری فکر کنید. اکثر میکروفون‌های خازنی با دیافراگم بزرگ مانند سری NT1 Signature ، Side-Address هستند، به این معنی که کپسول (غشایی که صدای شما را می‌گیرد) رو به بیرون است.

این نوع میکروفون ها معمولاً دارای یک الگوی قطبی کاردیوئید هستند، به این معنی که صدای جلوی کپسول را دریافت می کنند تا پشت آن. میکروفون های سری NT1 دارای یک نقطه طلایی روی کپسول هستند که جلوی میکروفون را نشان می دهد. مطمئن شوید که هنگام آواز خواندن این نقطه رو به روی شما باشد.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، کندانسورهای با دیافراگم بزرگ بسیار حساس هستند، بنابراین باید میکروفون را در فاصله 15 تا 30 سانتی از دهان خود قرار دهید تا بهترین صدا را ضبط کنید. اگر دورتر از این قرار بگیرید، باعث می شود صدای فضای بیشتری از اتاق ضبط گردد که باعث دور شنیده شدن صدای خواننده می‌شود و همچنین پردازش آن در آینده را دشوارتر می‌کند.

اگر میکروفون را نزدیک‌تر از 15 سانتی متر از دهان خود قرار دهید، متوجه چیزی به نام اثر مجاورت می‌شوید. هر چه نزدیک‌تر باشید، باس بیشتری را وارد صدا می‌کنید. این می تواند به نفع شما در شکل دادن به لحن آوازتان باشد، اما پاسخ باس اضافه شده می تواند ریسک ایجاد پلاسیو را افزایش دهد، بنابراین تجربه کنید و ببینید که از کدام حالت بهترین نتیجه را می گیرید.

یکی از ترفندها برای اجتناب از پلاسیوها، آواز خواندن با کمی زاویه از میکروفون است. این بدان معنی است که هوای بیش از حد حروف خاص، به جای اینکه مستقیما به داخل کپسول برود، به طرفین هدایت می شود.

پردازش اولیه

هنگامی که آواز خود را در DAW ضبط کردید، می توانید از برخی ابزارهای پردازش اولیه استفاده کنید تا آوازتان حرفه ای تر به نظر برسد. ما در اینجا به بررسی نحوه استفاده از اکولایزر (EQ)، فشرده‌سازی و (De-essing) خواهیم پرداخت.

EQ به شکل دهی لحن آواز شما کمک می کند و به شما امکان می دهد فرکانس های خاصی را تقویت کنید یا کاهش دهید. به احتمال زیاد، هر ضبط  بی کیفیت مملو از پلاسیوها یا نویز پس زمینه است.

برای اینکه صدایتان وضوح بیشتری داشته باشد و در یک میکس برجسته شود، می توانید فرکانس های میانی را تقویت کنید. اگر متوجه شدید که فرکانس‌های میانی از قبل بسیار بلند هستند، فقط مراقب باشید در حالی که فرکانس‌های دیگر را در اطراف آن بالا می‌برید، آنها را تقویت نکنید.

فشرده‌سازی با کاهش خودکار سیگنال‌های بلند و تقویت سیگنال‌های پایین‌تر در یک ضبط، به حفظ سطوح صوتی ثابت کمک می‌کند. به طور کلی، این به آواز شما صدایی نرم تر و حرفه ای تر می دهد که در میکس بهتر ترکیب می شود. برای شروع، تنظیمات آستانه کمپرسور خود را تا زمانی تنظیم کنید که «gain reduction» را مشاهده کنید، این روشی است که میتوانید بفهمید کمپرسور کار می‌کند.

همانطور که از نامش پیداست، یک De-Esser برای کاهش صداهای خشن مانند “س” و “ش” طراحی شده است که گاهی اوقات می تواند در ضبط های صوتی کاملاً برجسته باشند. این کار را با استفاده از ترکیبی هوشمندانه از EQ و فشرده‌سازی انجام می‌دهد، اما کارکرد بیشتر افکت‌های De-Esser بسیار ساده است.

این مراحل اولیه پردازش پایه و اساس یک قطعه صوتی تمیز و حرفه ای است. برای دریافت صدای خوب به تعداد زیادی پلاگین گران قیمت نیاز ندارید و افزونه های موجودی که با DAW شما ارائه می شوند به خوبی این کار را انجام می دهند.

 

How to Record Better Vocals at Home

جلوه های خلاقانه

پس از انجام برخی پردازش‌های اولیه برای تمیز کردن صدای خود، افزودن افکت‌های ظریف می‌تواند آنها را به سطح بالاتری برساند. ما برخی از متداول‌ترین افکت‌های مورد استفاده در آواز را پوشش خواهیم داد: Reverb، Delay و Double Tracking

Reverb به آواز شما فضا و عمق می‌افزاید و می تواند فضایی ایجاد ‌کند که انگار خواننده در یک اتاق کوچک، سالن بزرگ یا یک فضای بی پایان کیهانی قرار دارد. ممکن است وسوسه انگیز باشد که در تمام طول اهنگ از Reverb استفاده کنید، اما اگر در حد اعتدال استفاده شود، می تواند آواز شما را بیشتر در میکس برجسته کند.

Delay افکتی است که “پژواک” یا تکرار آواز شما را در فواصل زمانی تعیین شده اضافه می کند (معمولاً با تمپوی آهنگ هماهنگ می شود) تا فضاهای بین خطوط را پر کند و بافتی به صدای کلی آواز اضافه کند.

Double Tracking افکتی است که می‌تواند با بهره‌گیری از “فضای استریو” به صدای شما یک حالت کامل‌تر، گسترده‌تر و پویاتر ببخشد. یکی از راه‌های دستیابی به این افکت، ضبط چندین برداشت از آواز و لایه‌بندی آن‌ها در DAW است، و هر برداشت را به سمت چپ یا راست حرکت دهید. این اقدام یک افکت کر ایجاد می کند که می تواند غنا و عمق به میکس آواز شما بیافزاید – این به ویژه در تنظیم های back vocal بسیار کاربردیست.

مطمئناً همه ی این افکت‌ها سلیقه ای هستند و بستگی به سبک و ژانر موسیقی که تولید می‌کنید دارد، پس با خیال راحت آنها را آزمایش کنید تا ترکیب مناسبی  پیدا کنید که کیفیت آواز شما را بهبود بخشد.

و تمام! با ابزار، فضای ضبط و تکنیک مناسب و همچنین با برخی پردازش‌ها و افکت‌های اولیه، می‌توانید آوازهایی با کیفیت استودیو در خانه ضبط کنید.

طیف وسیعی از میکروفون های خازنی استودیویی، کارت صداها  و میکسرهای RØDE وجود دارد که می توانید از اینجا مشاهده نمایید.

 

شما می توانید محصولات اصل را در فروشگاه اینترنتی یریآل همراه با گارانتی بین المللی با خیالی آسوده تهیه نمایید. راه ارتباطی ما با شما تلفن 02188541560 و یا ایمیل info@yerial.com

ترجمه : تیم ترجمه یریآل

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
Call Now Button