ایجاد جلوه های صوتی فیلم “لِگو” با استفاده از میکروفن های RØDE

The Lego Movie

ایجاد جلوه های صوتی فیلم

دامیان کاندوسو (Damian Candusso) طراح صدا، مدرس ارشد در دانشگاه چارلز استورت و سفیر RØDE، برنده جوایز بین المللی با بیش از 17 سال تجربه در صنعت فیلم، تلویزیون، انیمیشن، بازی، موسیقی است و ساخت افکت های صوتی برای فیلم هایی همچون The Lego ، The Great Gatsby، Australia و Happy Feet را در کارنامه ی خود دارد.

دامیان برای کارهایش نامزد چندین جایزه ازجمله Golden Reel Awards در زمینه ویرایش صدا در سال 2002، و موفق به دریافت مدال سده استرالیا بخاطر کمک به فرهنگ استرالیا و به پاس خدماتش در صنعت فیلم این کشور شده است. او هم اکنون در حال گذراندن دوره دکترا در مورد بررسی شیوه های فعلی طراحی صدا در رابطه با فیلم های دیجیتال سه بعدی است.

 

The Lego Movie

 

 

 در زیر به نمونه کار او برای تولید و ضبط صداهای مورد نیاز در فیلم The Lego از زبان خودش می پردازیم:

چالش کار در هر انیمیشنی توانایی جان بخشیدن به شخصیت هاست. انیمیشن با لایو اکشن متفاوت است زیرا هیچ صدایی در طول مراحل فیلمبرداری “گرفته” نمی شود. درست مانند پیکسل ها برای ساخت تصاویر، صدا نیز باید از پایه ایجاد شود.

در فیلمی مانند لِگو، بخشی از فرآیند خلاقانه، استخراج صداهای منحصر به ‌فرد است، که این صداها از قبل برای مخاطبان آشنا هستند.

و نشان می دهد که اگر در دنیای لِگو زندگی می کردیم چه صداهایی را داشتیم. مثلا همه ما با صدایی که هنگام اتصال قطعات لِگو به یکدیگر ایجاد می شود یا صدای ریخته شدن لِگو از جعبه آشنا هستیم. این دسته از صدا ها به ما نشان می دهند که اگر در دنیای لِگویی زندگی می کردیم چه صدایی را می شنیدیم.

مسئولیت ایجاد جلوه های صوتی برای چندین عنصر فیلم از جمله ماشین‌ها، سفینه‌های فضایی، موتور سیکلت و لرد بیزینس، به گونه ایی بود که ما آگاه بودیم که باید صداهایی را خلق کنیم که هم واقعی باشند و هم ویژگی‌های صداهای آشنای لِگو را داشته باشند.

 

The Lego Movie

 

 

چالشی که با آن روبرو بودیم ضبط و ایجاد صدایی ترکیبی بود که هم واقع گرایانه باشد و هم با روایت فیلم همسو باشد. شخصیت لُرد بیزینس (با صداپیشگی ویل فرل) با شخصیت‌های دیگر فیلم متفاوت بود زیرا از شخصیت معمولی پرزیدنت بیزینس به لُرد بیزینس بلند و شعله‌افکن تبدیل می‌شد.

زمان ساخت صداهای تبدیل شدن و تغییر حالت لُرد بیزینس، میخواستیم هم صدای اتصال قطعات لِگو به هم و صدای بلندتر شدن پاهای او را  به همراه صدای تبدیل مکانیکی به تصویر بکشیم.

 

استفاده انحصاری از میکروفون های RØDE

با استفاده انحصاری از میکروفون های RØDE، درمرحله اول شروع به آزمایش با میکروفون NTG3 و میکروفون Procaster کردیم.

سوژه ضبط من یک ماشین اسباب بازی شکسته بود که چرخ دنده های شکسته و پر سر و صدایی داخل آن بود. و صدای ایده آلی بود زیرا این چرخ دنده های شکسته صدایی “کلیک” مانند داشتند و به هم ساییده می شدند و من میتوانستم چرخ ها را به موقع در زمان تغییر حالت یا به عبارتی ترنس فورمینگ آنها بچرخانم.

در مرحله اول با توجه به جزئیات زیادی که در عملکرد ماشین و صدای چرخ دندها بود صدای تمیزی به دست نیامد در نهایت با در اختیار داشتن میکروفون smartLav و اتصال مستقیم آن به ماشین. در کمال تعجب، صدایی شگفت انگیز و تمیزی را گرفتیم که تمام جزئیات اضافی را از داخل خودرو ثبت می کرد.

smartLav با کلیپسی ارائه میشود که به من این امکان را داد تا میکروفون را در نزدیکی منبع صدا وصل کنم و به صدا اجازه می دهد “تا به بزرگی زندگی” باشد، چیزی که شخصیتهای فیلم به آن نیاز داشتند.

با چنین نتایج شگفت انگیزی، تقریباً برای هر صدایی که برای فیلم Lego ایجاد می کردم، از smartLav به عنوان میکروفون انتخابی خود استفاده کردم. با تکیه بر صداهای افزونه لرد بیزینس، از smartLav برای ضبط تمام حرکات پیاده روی مکانیکی او استفاده کردم.

 

The Lego Movie

 

 

برای این اثر خاص، smartLav را روی یک موتور اسباب‌بازی ارزان قیمت نصب کردم. و با چرخاندن چرخ عقب موتورسیکلت و یا با راه بردن آن روی یک سطح، صدایی همسان و مکانیکی را ضبط کردم. باز هم، قرار گرفتن میکروفون در فاصله چند میلی‌متر از منبع صدا، به چرخ کوچک (2 سانتی‌متری) موتور اسباب بازی اجازه داد تا صدایی شبیه به هیدرولیک یک ربات غول‌پیکر داشته باشد.

بدون شک RØDE smartLav به من این امکان را داد که صداهایی را ضبط و ایجاد کنم که با میکروفون های معمولی دیگر برای فیلم The Lego امکان پذیر نبود.

امکان قرار دادن یک میکروفون تنها در فاصله چند میلی متری از منبع صدا بدون هیچ گونه دیستورشن، پاسخ فرکانسی عالی و نویز بسیار کم، امکان ضبط‌های غنی و واضحی را فراهم می کند که به روایت فیلم و تحسین آن منجر می شود.

شما می توانید محصولات اصل را در فروشگاه اینترنتی یریآل همراه با گارانتی بین المللی با خیالی آسوده تهیه نمایید. راه ارتباطی ما با شما تلفن 02188541560 و یا ایمیل info@yerial.com

ترجمه : تیم ترجمه یریآل

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
Call Now Button