آموزش ضبط صدا با دو میکروفون بر روی یک دوربین

چگونه می توان با دو میکروفون در یک دوربین فیلمبرداری کرد

فیلمبرداری حرفه ای با دو میکروفون

آیا تا به حال هنگام فیلمبرداری در موقعیتی قرار گرفته اید که نیاز داشته باشید دو منبع صوتی جداگانه را به طور مجزا و واضح ضبط کنید؟ شاید شما در حال فیلمبرداری از یک مصاحبه دو نفره بوده اید و یا شاید برای یک مستند درباره ی موضوعی مصاحبه کرده اید و می خواستید هم سوالات و هم پاسخ آن ها را ضبط کنید.

اگر صدای خود را مستقیماً در دوربین ضبط کنید ، احتمالاً در این سناریو با مشکلاتی روبرو شده اید زیرا بیشتر DSLR ها فقط یک ورودی میکروفون دارند. با این حال ، یک راه حل کاملاً ساده برای ضبط دو میکروفون در یک دوربین وجود دارد که بسیار مقرون به صرفه است و تنظیم آن بسیار آسان است. بیایید نگاهی به آن بیندازیم!

 

RODE mic

 

چیزهایی که نیاز خواهید داشت

برای اتصال دو میکروفن به یک دوربین ، به کابلی نیاز دارید که دو خروجی صدا را در یک ورودی واحد ترکیب کند. RØDE SC11 برای این کار عالیست. این یک کابل با کیفیت برای اتصال دو خروجی مونو 3.5 میلی متری به یک ورودی استریو 3.5 میلی متری واحد است.(مانند آنچه در دوربین شماست)

این کابل دو سیگنال صوتی شما را با هم ترکیب می کند در نتیجه آن ها می توانند در عین حالی که از هم جدا نگه داشته شده اند توسط یک دستگاه ضبط گردند ، به این معنی که در مرحله ی پس تولید می توانید آن ها را به طور مستقل ویرایش و میکس کنید.

شما همچنین به چیزی نیاز دارید که میکروفن های خود را روی آن سوار کنید ، مانند RØDE DCS-1 . این یک نوار دوتایی دستی است که به شما امکان می دهد دو میکروفون (یا هر وسیله جانبی دیگر) را به دوربین خود متصل نمایید.

SC11 و DCS-1 جفت مناسبی برای ضبط میکروفن های دوتایی در یک دوربین واحد هستند. همین – شما آماده ضبط هستید!

تنظیمات مختلف ضبط با دو میکروفون

تعدادی سناریو مختلف وجود دارد که ممکن است لازم باشد دو منبع صوتی مجزا را به طور همزمان ضبط کنید. در حقیقت ، ما توصیه می کنیم که همیشه میکروفون دوم و لوازم جانبی لازم برای این نوع تنظیمات را در کیف خود داشته باشید – چه کسی می داند چه زمانی به آنها نیاز دارید؟ در اینجا چند سناریوی متداول آورده شده است.

  • میکروفون بی سیم دوتایی برای ضبط مصاحبه ها یا سخنرانی های دو نفره

این احتمالاً معمول ترین وضعیتی است که ضبط با دو میکروفون ضرورت پیدا می کند. هنگام ضبط مصاحبه یا سخنرانی دو نفره ، می خواهید مطمئن شوید که هر شخصی آن چه می گوید روشن و قابل فهم باشد. میکروفون های بی سیم مانند Wireless GO در اینجا بهترین راه حل هستند ، زیرا به شما امکان می دهد نزدیک به منابع صدا را در حالی که در عقب تر ایستاده اید تا هر دو سوژه در کادر قرار گیرند، ضبط نمایید.

در این سناریو استفاده از یک میکروفون شاتگان روی دوربین باعث ایجاد نویز پس زمینه در ضبط شما می شود ، به ویژه اگر در یک مکان شلوغ فیلمبرداری می کنید.

تجهیزات پیشنهادی: 2 عدد Wireless GO،یک DCS-1 ، یک SC11 ، 2 تاInterview GOs (اختیاری) ، 2 تاLavalier GO (اختیاری)

 

Wireless GO

 

  • یک میکروفون بی سیم و یک VideoMic برای Vlogging

پکیج مناسب برای بسیاری از ویدئو بلاگرها یک Wireless GO و یک VideoMic است که بر روی DSLR نصب می شود. این به دو دلیل مفید است. مورد اول ، به عنوان یک ضبط بدون خطا ، در صورتی که یک میکروفون از بین برود یا ضبط کاملاً درست انجام نشود . به عنوان مثال ، به دلیل جایگذاری ضعیف میکروفون lavalier.

مورد دوم این است که شما می توانید با استفاده از Wireless GO در هر زمان صدای خود را به وضوح در پشت دوربین ضبط کنید ، در حالی که VideoMic آنچه را که دوربین به آن اشاره دارد ضبط می کند. خواه شخصی که با او مصاحبه می کنید باشد خواه محیط یک صحنه. استفاده از میکروفون جمع و جوری مانند VideoMicro به شما امکان می دهد تا تجهیزات خود را سبک نگه دارید و در حرکت فرز و سریع بمانید.

تجهیزات پیشنهادی: 1 عدد Wireless GO ، یک عدد VideoMicro ، یک عدد DCS-1 و یک عدد SC11

 

تجهیزات پیشنهادی

 

  • دو VideoMic برای فیلم سازی

اگر میکروفون بی سیم در تجهیزات خود ندارید ، به راحتی می توانید آن را با VideoMic دیگری جایگزین کنید. VideMic NTG یک گزینه عالی برای این تنظیم است ، زیرا دارای یک کنترل gain منعطف، و همچنین یک پد 20-dB است ، به شما این امکان را می دهد تا سطح بین دو میکروفن را به طور دقیق متعادل سازید و در زمان پس تولید صرفه جویی کنید. با این کار همچنین اطمینان حاصل خواهید کرد که صدای شما – که بسیار بیشتر از سایر منابع صوتی به میکروفن نزدیکتر است – باعث افزایش بیش از حد در preamp  دوربین شما نمی شود.

تجهیزات پیشنهادی: 2 عدد VideoMic NTG ، یک عدد DCS-1 و یک عدد SC11

 

مانیتورینگ صدا

 

چند یادداشت در مورد مانیتورینگ صدا و پس تولید

همانطور که قبلا ذکر شد ، هنگام ضبط دو میکروفون در یک دوربین با استفاده از SC11 ، دو سیگنال صوتی شما در حالی که جدا می مانند ، در یک ورودی واحد ترکیب می شوند و در کانال های چپ و راست ورودی استریو میکروفون دوربین ضبط می شوند.

انتهای سیاه کابل ، کانال سمت چپ و انتهای قرمز ، کانال سمت راست را ضبط می کند – داشتن این تمایز به ویژه برای نظارت بر صدای شما بسیار مفید است. به عنوان مثال ، اگر در حال ضبط یک مصاحبه دو نفره با یک Wireless GO هستید و متوجه شوید یک کانال بلندتر و نزدیک به اوج گرفتن است ، به راحتی خواهید توانست میکروفون را تشخیص دهید و از بلندگو بخواهید صدای خود را پایین بیاورد یا gain گیرنده را کم کند.

در مرحله ی پس تولید نیز ماندن دو سیگنال در کانال های جداگانه امری ضروری است ، زیرا به شما امکان می دهد دو منبع صوتی را به طور مستقل ویرایش و میکس کنید.

به عنوان مثال ، اگر برای اطمینان از پشتیبانی از ضبط خود از دو میکروفن استفاده می کنید ، می توانید به راحتی صوتی را که غیر قابل استفاده است از یک میکروفن جدا کنید و صدای تمیز از میکروفون دوم را جایگزین آن کنید. یا اگر در حال ضبط مصاحبه دو نفره هستید و شخصی صدای نرم تری نسبت به شخص دیگر دارد ، می توانید به راحتی صدا ی او را برای ایجاد تعادل صوتی تقویت کنید.

در این مقاله یک راه حل فوق العاده ساده برای ضبط دو میکروفون در یک دوربین واحد بیان کردیم. با استفاده از این راهکار نیازی به بیرون رفتن و خرید یک ضبط کننده دو کاناله یا رابط صوتی ندارید. تنها چیزی که به آن نیاز دارید دو میکروفون RØDE ، یک SC11 و یک DCS-1 است.

 

اگر سوالی داشتید حتما با ما در یریآل (شماره تماس: 02188541560 – 09358502050 ) تماس بگیرید.

 

Call Now Button