رسانه ی تصویری، روشی ارزان برای به اشتراک گذاری

پخش مستقیم

آنلاین استریم

سریعترین رسانه در حال رشد در جهان رسانه ی تصویری است. همه ما قدرت این رسانه را می دانیم و از مزایای آن از طریق رشد Netflix ، YouTube و دیگر شبکه های پخش مطلعیم. اما در مورد پخش زنده چطور؟ میلیون ها نفر در حال کشف مزایای پخش مستقیم رویداد های زنده از طریق پلتفرم های مختلف هستند. با این حال ، این صنعت هنوز در گام های نخست مسیر توسعه است و این فرصت خوبی را برای کسانی که می خواهند به مخاطبان مورد نظر خود برسند ، فراهم می آورد.

در این مقاله قصد داریم تا به برخی از سؤالات اساسی در مورد پخش و به طور خاص پخش مستقیم پاسخ دهیم .

یادگیری پخش زنده دشوار نیست. اما به مراحل بیشتری از آپلود یک ویدئو موجود، نیاز دارد. در این مقاله مراحل و روش های مختلف پخش زنده را یاد خواهید گرفت. Datavideo ابزارهای کاملی را برای کلیه ی تولیدات برنامه های زنده فراهم آورده است. با این حال ، لازم نیست شما یک مشتری Datavideo باشید تا از محتوای موجود در این راهنما بهره ببرید .

 در این مقاله اصول اولیه پخش مستقیم را پوشش خواهیم داد. قبل از اینکه به “چگونگی” پخش مستقیم بپردازیم ، اجازه دهید درباره این که چرا می خواهید پخش کنید و روشن کردن فواید پخش مستقیم ، صحبت کنیم.

چرا استریم ؟

پخش مستقیم روشی ارزان برای به اشتراک گذاری مطالب در مخاطبانی گسترده است. این روش به صورت آنی ، فوری و تعاملی است و بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرد.هیچ نوع استراتژی بازاریابی دیگری وجود ندارد که بتواند این سطح از تعامل را امکان پذیر سازد.

چه شما یک کلیسا ، آموزگار و یا صاحب کسب و کار باشید ، روش های بیشماری برای استفاده از پخش مستقیم برای تولیدات شما وجود دارد از جمله:

  • ارائه کلاس های آموزشی زنده
  • تبلیغ و فروش محصولات ، خدمات ، رویدادها
  • ورزش ، نمایش ، یادگیری از راه دور
  • میزبانی سمینارهای وب ، جلسات آنلاین
  • جلسات مجلس
  • پخش محتوای جدید

پخش آنلاین

پخش مستقیم ویدئو زنده فواید زیادی دارد که در ذیل فقط به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم

هزینه ی کم 

هزینه همیشه عامل مهمی هنگام تولید ویدئو است. در گذشته پخش سیگنال از طریق ماهواره یا روش های دیگر  بسیار بیشتر از بودجه مردم بود. اکنون هر کس با یک دوربین ، یک رمزگذار و یک اتصال اینترنتی می تواند به راحتی برنامه ی تولیدی خود را پخش کند.

این امر اجازه می دهد تا یک تجارت کوچک ، کلیسا و یا معلم با سرمایه گذاری بسیار ناچیز مخاطبان خود را جلب کند. در دهه گذشته ابزار تولید مانند دوربین ، میکسر ، رمزگذار و پلتفرم های پخش  کاهش قیمت بسیاری داشته اند . این به تولید کنندگان محتوا اجازه می دهد تا با هزینه ای بسیار مناسب ، محتوای حرفه ای تولید نمایند.

تعامل با مخاطبان

پخش مستقیم فیلم مخاطب شما را درگیر می سازد و مشتریان وفادار شما را که به نام تجاری و پیام شما اهمیت می دهند به تماشا و تعامل با پخش زنده شما  ترغیب می کند.

مدت زمان کمتر برای تولید

داشتن کلیه ی ابزارهای صحیح برای تولیدات برنامه ها ی زنده ، شما را از مدت زمان طولانی مراحل پس از تولید نجات می دهد. ضبط یک ویدئو زنده همراه با گرافیک ، تغییر زاویه دوربین و میکس صدا نتایج بسیار حرفه ای و خوبی را حاصل می نماید .

STREAMING چیست؟ و چگونه باید شروع کنم؟

streaming به معنی تماشای یک ویدئو در زمان واقعی از یک جریان مداوم داده از یک سرور است.

این که چگونه کار می کند ساده است .شما سیگنال های ویدئویی را از یک دوربین و سیگنال های صوتی را از میکسر به یک رمزگذار می گیرید . رمزگذار به اینترنت متصل می شود ، سیگنال را به یک قالب فشرده شده تبدیل می کند ( به عنوان مثال H.264 یا H.256 ) وآن را به CDN یا شبکه تحویل محتوا انتقال می دهد. متداول ترین CDN های عمومی فیس بوک و یوتیوب هستند اما می توانید به هر پلتفرم عمومی و ایمن دیگری انتقال دهید.

سخت افزار و نرم افزارهای رمزگذار

تفاوت اصلی بین رمزگذار سخت افزاری و نرم افزاری در این است که رمزگذارهای سخت افزاری دستگاه هایی هستند که با یک هدف خاص ساخته شده اند مانند  Datavideo NVS-33، در حالی که نرم افزار رمزگذار برنامه ای مانند Wirecast یا OBS است که روی کامپیوتر اجرا می شود و پردازش جریان داده ها توسط   CPU صورت می گیرد .

مزایای استفاده از رمزگذار سخت افزاری

برخلاف رایانه ها ، رمزگذارهای سخت افزاری به انجام فقط یک کار اختصاص داده شده اند و آن رمزگذاری ویدیو و صدا است. در هنگام تولید ، ریسک کمتری برای خراب شدن و کرش کردن سخت افزار رمزگذار وجود دارد ، در حالی که رایانه در معرض کرش کردن و فریز شدن است. علاوه بر این ، هنگام استفاده از رمزگذار سخت افزاری ، دیگر لازم نیست نگران محدودیت های استفاده از CPU ، حافظه و مشکلات امنیتی شبکه باشید.

قدرت پردازش اختصاصی موجود در رمزگذارهای سخت افزاری مزایایی نسبت به یک رمزگذار نرم افزار به ویژه برای تولیداتی که دارای چند دوربین هستند ، دارد . نرم افزار های رمزگذاری بیشتر برای تواید برنامه هایی که فقط یک دوربین دارند مناسب هستند.

مزایای استفاده از یک نرم افزار رمزگذاری

اگر می خواهید روشی ارزان برای تولید برنامه های خود داشته باشید ، استفاده از نرم افزار رمزگذار راهی است که باید انجام دهید. OBS یک برنامه منبع باز (open source) است و استفاده از آن بسیار آسان است.

اگر شما یک DJ یا تولیدکننده ی پادکست هستید که می خواهید اپیزودهای خود را از یک دوربین واحد منتشر کنید ، استفاده از یک رمزگذار نرم افزاری می تواند یک راه حل مقرون به صرفه و آسان برایتان به ارمغان بیاورد.

آنلاین استریم
Online stream

چه چیزهایی برای استریم لازم است؟

به منظور پخش ترنامه های خود به موارد زیر نیاز دارید: اتصال به اینترنت ، دستگاه پخش ، منبع ویدیو و CDN  (شبکه تحویل محتوا). استریم کردن نیاز به اتصال به اینترنت پر سرعت با پهنای باند کافی برای آپلود دارد. با ارائه دهنده اینترنت خود بررسی کنید یا تست سرعت انجام دهید تا بدانید سرعت بارگذاری شما چقدر است. یک سرویس اینترنتی معمولی تقریباً نیمی از سرعت آپلود شما را نسبت به سرعت دانلود شما ارائه می دهد.

همچنین می توانید سرعت بارگذاری خود را با استفاده از یک برنامه یا وب سایت SPEEDTEST بررسی کنید. سرعت آپلود شما در مگابیت بر ثانیه اندازه گیری می شود.پیشنهاد می شود که سرعت آپلود شما دو برابر و بیشتر از میزان بیت ریت شما باشد.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا شما این اتصال اینترنتی را به اشتراک گذاشته اید یا خیر. اگر اتصال ابنترنتی خود را با افراد سازمان خود به اشتراک می گذارید ، آن ها می توانند هنگام پخش ، در پهنای باند اختلال ایجاد کنند. این می تواند در پخش شما تاثیر منفی بگذارد و باعث کندی جریان شما شود. توصیه می شود یک اتصال اینترنتی اختصاصی برای رمزگذار جریان خود داشته باشید.

مورد بعدی که به آن نیاز دارید یک دستگاه پخش است. گزینه های مختلفی در مورد انتخاب دستگاه پخش وجود دارد. گزینه اول ، دوربینی است که دارای یک رمزگذار داخلی است ، مانند دوربین بلوک Datavideo BC-50 یا دوربین PTC-140 PTZ. این یک گزینه عالی برای شماست اگر در حال تولید برنامه ای با یک دوربین واحد هستید . با این روش می توانید مستقیماً از دوربین خود بدون نیاز به یک رمزگذار جداگانه پخش کنید.

رمزگذار مجزا

یکی دیگر از گزینه های سخت افزاری برای پخش جریان ، یک رمزگذار مجزا مانند Datavideo NVS-33 و NVS-40 است. این رمزگذارهای سخت افزاری سیگنال ویدئویی را از یک دوربین یا سوئیچر ویدئو (در صورت استفاده از چندین دوربین) تبدیل می کنند و داده ها را به CDN می فرستند.

نوع دیگر رمزگذار سخت افزاری ، رمزگذار درون سیستم استودیوی سیار مانند Datavideo HS-1300 یا HS-3200 است.این سیستم های همه کاره برای تولیدات سیار بسیار مناسب هستند زیرا داری تجهیزات کمتری برای حمل هستند.

آخرین گزینه جریان یک رمزگذار نرم افزاری است. همانطور که قبلا ذکر شد ، OBS نمونه ای از نرم افزار رمزگذاری است. برنامه های  دیگری مانند WireCast و MimoLive نیز برای این کار وجود دارند.

منبع ویدیویی

بعد از اینکه یک اتصال اینترنتی و یک دستگاه استریم خوب فراهم کردید ، مورد بعدی که باید داشته باشید یک منبع ویدیویی است. منبع ویدیویی می تواند از طریق دوربین یا سوئیچر ویدیو باشد. اگر می خواهید در برنامه ی خود از چندین دوربین استفاده نمایید ، به یک سوئیچ ویدیو نیاز دارید تا ورودی دوربین را به دیگری تغییر دهید. برنامه ی خروجی سوئیچر برای پخش به یک رمزگذار متصل می شود.
نوع دیگر منبع ویدیویی می تواند از طریق یک مدیا پلیر باشد. اگر محتوای ویدیویی را که می خواهید استریم کنید ، از قبل تهیه کرده اید ، می توانید از یک مدیا پلیر برای ارسال محتوای ویدیویی و صوتی خود به یک رمزگذار استفاده نمایید .

آخرین مورد مورد نیاز برای پخش ، یک CDN یا شبکه تحویل محتوا است. CDN یک نقطه توزیع برای استریم شماست. CDN راهی برای رسیدن به مخاطبان بزرگتر است. اگر میزبان یک استریم به 100 نفر در شبکه خود هستید ، میزان پهنای باند مورد نیاز برای 100 نفر به اندازه کافی زیاد است که برای اکثر اتصالات اینترنتی امکان پذیر نیست. یک CDN با توزیع جریان خود در تعداد زیادی از افراد ، این مشکل را حل می کند.

علاوه بر پخش استریم شما در مخاطبان گسترده ، برخی از CDN ها پنجره های چت ویژه ای دارند که به شما امکان می دهند تا با مخاطبان خود در تعامل باشید و پبام خود را به آ ن ها برسانید. رایج ترین CDN رایگان Facebook ، YouTube و Twitch است. این پلتفرم ها روشی مقرون به صرفه برای دستیابی به مخاطبان گسترده ارائه می دهند.

همچنین یکی دیگر از محبوب ترین CDN ها Amazon CloudFront است که چندین رده قیمت گذاری دارد. ردیف رایگان شامل 50 گیگابایت داده و 2 میلیون درخواست http / https است. اگر می خواهید بیش از آنچه نسخه رایگان ارائه می دهد استفاده کنید ، می توانید بر اساس استفاده واقعی از داده ها و خدمات ، به گزینه on demand بروید.

CDN معروف دیگر Wowza Media Systems است. WOWZA گزینه های مختلف استریم کردن از کدنویسی نرم افزار گرفته تا رمزگذاری سخت افزار و سرورهای ابری را داراست. شما می توانید بسته به نیازتان سرویس یا نرم افزاری را انتخاب نمایید که متناسب با برنامه تان باشد.

لایو استریم

تولیدات چند دوربینه و تک دوربینه

پیش از این ، هنگامی که در مورد دستگاه های استریم صحبت می کردیم ، در مورد مزایای استفاده از رمزگذار سخت افزاری برای پخش یک تولید با چند دوربین بحث کردیم. استفاده از چندین دوربین ، زوایا و شات های مختلفی از تولید را ایجاد می کند ، که ارزش تولید را می افزاید و به شما امکان می دهد داستان را بهتر بگویید و بینندگان را درگیر نگه دارید. یک سوئیچر ویدیو تمام منابع ویدیویی و صوتی شما اعم از مدیا پلیر ها، دوربین ها و رایانه را میکس و پردازش می کند. برنامه ی خروجی سوئیچر به سادگی به سخت افزار رمزگذار برای پخش جریان متصل می شود.

اگرچه تولید یک برنامه با یک دوربین ، کار ساده تری است ، اما با چند دوربین نتیجه ی حرفه ای تر و جذاب تری حاصل می شود .

رمزگذار چیست و چگونه کار می کند؟

رمزگذار وسیله ای است که فیلم خام را به یک قالب فشرده شده مانند H.264 / H.265 یا MPEG-4 تبدیل می کند. پس از فشرده سازی ویدیو یا صدای خام ، می توانید آن را در بیت ریت های مختلف به CDN انتقال دهید. در زیر لیستی از بیت ریت های توصیه شده برای استانداردهای مختلف ویدیویی وجود دارد.

  • 720p30 – 2500 تا 4000 (Datavideo NVS-33, NVS-40)
  • 720p60 – 3500 تا 5000 (Datavideo NVS-33, NVS-40)
  • 1080p30 – 3500 تا 5000 (Datavideo NVS-25, NVS-33, NVS-40)
  • 1080p60 – 4500 تا 6000 (Datavideo NVS-40)

سؤالی رایج که اغلب مطرح می شود این است که “چرا تقریبا همیشه محتوای استریم ، ویدئو progressive است؟”

یکی از دلایل اصلی این است که بیشتر تلویزیون های مدرن و مانیتورها در نمایش فیلم progressive بهتر هستند.

با این حال ، دلیل دیگر این است که در این حالت رمزگذار فقط باید یک فریم ویدیو را به جای دو فیلد در یک فریم ویدیویی فشرده سازی کند . ویدئو interlace دارای یک فیلد زوج و یک فیلد فرد است که برای تشکیل یک فریم ویدیو همپوشانی می کنند در حالی که ویدئو progressive دارای یک فریم واحد است.

همچنین در ویدئو interlace هنگامی که دوربین حرکات سریع دارد ،کمی تیک و یا لگ تصویری به وجود ما آید . به همین دلایل ما فقط از نرخ فریم progressive برای پخش استفاده می کنیم.

سه پروفایل معمول برای H.264 وجود دارد که baseline ، main و high هستند. به طور معمول ، پروفایل high بهترین کیفیت تصویر را ارائه می دهد و در اکثر موارد مناسب است. با این حال، بسته به دستگاهی که برای مشاهده استریم استفاده می کنید ، ممکن است پروفایل های main یا baseline مورد نیاز باشند .

مورد بعدی که باید روی یک رمزگذار تنظیم کنید ، یک پروتکل جریان است. پنج پروتکل وجود دارد: RTSP ، RTMP ، RTMPS ، TS و HLS  . بیشتر CDN ها از RTMP یا  RTMPS استفاده می کنند .

پخش در چند پلتفرم

پخش چند پلتفرمی

در مطالب قبل ، ما در مورد استریم ، به طور خاص پخش روی یک CDN یا  پلتفرم ، اطلاعات کسب کردیم.

آیا می دانید که می توانید برنامه تان را همزمان در فیس بوک و یوتیوب پخش کنید؟ به این امر پخش چند پلتفرمی گفته می شود.

چرا پخش در چند پلتفرم ؟

بیشتر افراد برای دستیابی به مخاطبان بزرگتر ، باید به طور همزمان هم در Facebook و YouTube محتوای خود را پخش کنند. این امر ضروری است که محتوای خود را در چندین پلتفرم مختلف پخش کنید زیرا برخی از مخاطبان شما ممکن است از Facebook استفاده نکنند و فقط بخواهند آن را در YouTube مشاهده کنند و یا برعکس .

همیشه خوب است که به بینندگان  گزینه های محتلفی را ارائه دهید که کدام CDN را ترجیح می دهند تا برنامه ی شما را تماشا کنند.

چگونه برنامه ی خود را روی چند پلتفرم پخش کنیم؟

حالا که می دانید چرا می خواهید برنامه ی خود را در چندین پلتفرم پخش کنید ؛ قدم بعدی این است که بفهمیم چگونه این کار را انجام دهیم. این کار شباهت بسیار زیادی به پخش از یک پلتفرم واحد دارد که  قبلا در مورد آنها صحبت کردیم. شما به یک سخت افزار ، نرم افزار یا رمزگذار ابری احتیاج دارید که بتواند پخش از چندین پلتفرم را انجام دهد.

سخت افراز رمزگذار برای پخش چند پلتفرمی

Datavideo NVS-40 نمونه ای از رمزگذار سخت افزاری است که در چندین پلتفرم استریم می شود. NVS-40 یک رمزگذار و ضبط کننده ی  4 کاناله است که می تواند همزمان روی چندین CDN مانند فیس بوک و یوتیوب در بیتریت های مختلف پخش کند و همچنین یک ضبط کننده ی چند کاناله از برنامه ی زنده شما روی یک درایو SSD قابل جا به جایی می باشد.

اگر قصد دارید از یک رمزگذار سخت افزاری برای انجام استریم روی چندین پلتفرم استفاده کنید ، باید اطمینان داشته باشید که در اتصال به اینترنت خود از سرعت آپلود به اندازه کافی بالایی برخوردارید.

نرم افراز رمزگذار برای پخش چند پلتفرمی

اگر از نرم افزار رمزگذاری برای پخش چندین پلتفرمی استفاده می کنید ، دیگر نگران مقدار زیاد پهنای باند اینترنت خود نباشید.

سرورهای جریان دهنده مانند AWS ، Digital Ocean یا Vimeo مراقبت آن هستند.

تجهیزات تصویر دیتاویدئو
Online stream

درباره دیتاویدئو

شرکت Datavideo Technologies  در سال ۱۹۸۵ توسط آقای Jack Lin در شهر تایپه تایوان تاسیس شد. در خلال سال های ۱۹۸۵تا۱۹۸۹ بیشتر تلاش های این شرکت در محور تولید محصولات خلاقانه قرار داشت که اولین محصول این شرکت در این زمینه سیستم صوتی Dolby Surround بود.

در سال ۱۹۹۰ شرکت دیتا ویدئو به تولید کننده محصولات نیمه حرفه ای که هم مشتریان و هم شرکت های حرفه ای به آن علاقه داشتند تبدیل و به جهت رعایت استاندارها و کیفیت بی نظیر در خط تولید محصولاتی را با درخواست شرکتهای آمریکایی و با برند آنها تولید می نمود؛ برندهای آمریکایی همچون Ampico ، Recoton ، Sima  و برند آلمانی Hama .

در سال ۱۹۹۴ شرکت دیتا ویدئو به تولید محصولاتی مانند سوئیچهای تصویری جهت ایستگاه های تلویزیونی با برند خود اقدام نمود. در سال ۲۰۰۳ با طراحی و تولید نسل جدیدی از سوئیچ ها (SE-800) پا به بازار حرفه ای ها گذاشت و به کمک این محصول، حضور شرکت Datavideo در بازار سیستم های حرفه ای تثبیت شد.

پس از این دوره این شرکت نه تنها به توسعه تولیدات خود در زمینه سیستم های Broadcast پرداخت بلکه اقدام به تولید محصولات مربوط به صنعت صدا و تصویر نمود که برای سالن های کنفرانس، آمفی تئارها، سالن های کنسرت، سالن ای همایش، مدارس و استادیوم ها کاربرد داشت.

Call Now Button