از کابل شبکه بیشتر بدانیم

از کابل شبکه بیشتر بدانیم

کابل شبکه چیست؟

یکی از اساسی‌ترین عناصر در شبکه های کامپیوتری، کابل شبکه می باشد که انواع و اشکال مختلفی دارد. کابل شبکه یکی از مهم ترین در عین حال ساده ترین عاملی است که هر متخصص شبکه باید با آن آشنا باشد تا بتواند یک شبکه کامپیوتری را پیکر بندی بکند.

معنای cat  چیست ؟

Cat  کوتاه شده کلمه Category یا همان طبقه بندی است و شماره همراه آن نشان دهنده نوع مشخصات کابل ساخته شده است.

یکی از نشانه های کلی این است که اعداد بالاتر بیان کننده سرعت و  فرکانس های بالاتر بر مبنای مگا هرتز است .مثل اغلب فناوری های دیگر کابل های جدیدتر به منظور پشتیبانی از پهنای باند بیشتر در نظر گرفته می شوند و به همین دلیل سرعت اتصال و سرعت دانلود دراین نوع کابل ها بیشتر است .

دسته بندی کابل ها در جدول زیر

دسته بندی کابل ها

هر چه طول یک کابل اترنت بیشتر باشد سرعت تبادل داده در آن کمتر می شود البته این موضوع چندان نگران کننده نیست زیرا طول کابل هایی که برای مصارف شخصی استفاده می شوند به ندرت از100 متر ( طولی که معمولاً بعد از آن سرعت شروع به کم شدن می کند ) تجاوز می کند.

در اواخر سال 2016  انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)  استاندارد اترنت جدیدی را معرفی کرد که وعده می داد سرعت  انتقال در آن به طرز چشمگیری بهتر از کابل های Cat5 و Cat6 خواهد بود. اما احتمالاً تا زمان تجاری سازی و عرضه این استاندارد به بازار چندسالی زمان باقی است. در جدول بالا انواع کابل ها با قابلیت های هر یک مشخص شده اند.

Cat3 و Cat5

درحال حاضر هر دو کابل اترنت Cat3 و Cat5 از رده خارج محسوب می شوند . هر چندهنوز ممکن است در برخی شرایط همچنان از کابل های Cat5  استفاده شودولی برای کاربری های جدید مناسب نیستند.

Cat 5e

حرف e در استاندارد Cat5e  از کلمه Enhanced  یا پیشرفته گرفته شده است هیچ تفاوت فیزیکی بین کابلهای  Cat5 و Cat5e وجود ندارد اما کابل 5e  تحت استانداردهای آزمایشی دقیق تر برای از بین بردن تداخل ( مثل انتقال ناخواسته سیگنال بین کانالهای ارتباطی ) ساخته می شود . امروزهCat5e  با توجه به هزینه پایین تولیدو توانایی پشتیبانی از سرعت های بیشتر از کابل های اصلی  Cat5 معروف ترین نوع اترنت است.

Cat 6

کابل هایCat 6 از پهنای باندبسیار بیشتری نسبت به کابل های Cat 5 و Cat 5eپشتیبانی می کنند و قیمت بیشتری نیز دارند. کابل های  Cat 6 نسبت به نمونه های قبلی خود از انعطاف پذیری کمتری برخوردار هستند و اغلب با روکش آلومینیومی یا محافظ بافته شده ساخته می شوند .این روکش از زوج سیم های تابیده شده داخل کابل اترنت محافظت کرده و از ایجادتداخل و امواج مزاحم جلوگیری می کند.

کابل های Cat 6 از لحاظ فنی می توانند تا سرعت حداکثر 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کنند  اما طول آنها نباید بیشتر از 55 مترباشد.

کابل هایCat 6

Cat 6a

حرف  aدر Cat 6a برگرفته از کلمه  Augmented یا تکمیل شده است.

درمقایسه با کابل های معمول Cat 6 ، کابل 6a  از حداکثر دو برابر پهنای باند پشتیبانی می کند و این قابلیت را دارد که در طول های بلند تر کابل سرعت بالای نقل و انتقال را داده را حفظ کند . در کابل های  Cat 6a همیشه از روکش محافظ استفاده می شود و غلاف روی آن به اندازه ای ضخیم است که کاملاً  از تداخل جلوگیری کند . همین امر باعث می شود تا نسبت به کابل Cat 6 ضخیم تر بوده و انعطاف پذیری کمتری داشته باشد .

Cat 7

کابل های Cat 7 از جدیدترین فناوری اترنت برخورد دار هستند و به نسبت کابلهای Cat 6پهنای باند بیشتر و سرعت تبادل به مراتب بهتری دارند این کابل به تناسب از انواع دیگر کابلهای اترنت گرانتر است .البته میزان عملکرد آنها این قیمت بالا را توجیه می کند . کابلهای  Cat 7 قادرند تا طول 15 متری به سرعتی معادل 100 گیگا بیت در ثانیه برسند.

این قابلیت باعث می شود تا این کابل به عنوان یک انتخاب ایده آل برای اتصال مودم یا روتر به دستگاههای شما در نظر گرفته شود . کابل های  Cat 7 نیز همیشه از روکش محافظ  استفاده می کنند و به کانکتور اصلاح شده  GigaGate 45 مجهز هستد. این کانکتور کاملاً با پورت های اترنت رایج سازگار است .

Cat 8

کابلهای Cat 8  هنوز در حال توسعه هستند اما انتظار می رود به زودی   شاهد حضور این کابل شبکه در بازار باشیم . استانداردی که به نسبت کابل شبکه Cat 7 از سرعت و پهنای باند بیشتری برخوردار خواهد بود .

کدام گزینه مناسب است ؟

ساده ترین راه برای خرید کابل شبکه انتخاب نوعی است که در محدوده عملکرد مورد نیاز قرار داشته باشد .

کار را با سرعت اتصال اینترنت خانگی می کنیم . اگر از اتصال گیگابیتی استفاده می کنید انتخاب  کابل اترنت قدیمی سرعت را کاهش خواهد داد . اما اگر سرعت اتصال شما به اینترنت کم است ( برای مثال 10 یا 20 مگابیت بر ثانیه ) انتخاب استاندارد  Cat 5یا جدیدتر برای شما مناسب است .

درمرحله بعد سرعتی که برای شبکه خود نیاز دارید را در نظر داشته باشید هر چند چنین محاسبه ای برای اکثر کاربران خانگی غیر ضروری است اما اگر اغلب فایلهای بزرگ را بین کامپیوترهای خود منتقل می کنید یا نیاز دارید محتوای ویدئویی با کیفیت و نیازمند به پهنای باند بالا را استریم کنید کابل اترنت  هر چه بهتر باشد مشکلات کمتری برایتان به وجود می آورد.

سرانجام روتر خود را مد نظر قرار دهید. روترهای خیلی ارزان قیمت تنها از اترنت حداکثر تا 100 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می کنند به همین دلیل انتخاب کابل های جدیدتر از  Cat5 کار بیهوده ای است.

Cat 6a
Learn more about network cable

حتی بهترین روترهای خانگی نیز به ندرت می توانند از سرعت های اترنت گیگابیتی پشتیبانی کنند بنابراین استفاده از Cat 6aو Cat 7ضرورتی نداشته و تنها هزینه شما را افزایش می دهد . بادرنظر گرفتن تمام ملاحظات بالا یک کابل Cat 6 بهترین انتخابی است که شما می توانید داشته باشید زیرا با این استاندارد تمام نیازهای شما برطرف خواهد شد .

هم چنین اغلب کاربران خانگی می توانند از کابل های شبکه قدیمی تر  Cat5e نیز با خیال راحت استفاده کنند.

واژه نامه اترنت

با وجود اینکه تفاوت بین انواع مختلف کابلهای اترنت کاملاً مشخص و واضح است  اما بعضی علائم و اختصارات در نظر گرفته شده  برای آن ممکن است باعث سردرگمی شود . برای جلوگیری از این مشکل ما در ادامه به طور سریع و مختصر این اصطلاحات و معانی آن ها را می آوریم تا شما در زمان خرید یک کابل امکان تشخیص آن ها را  داشته باشید.

TP:Twisted Pairs

یا زوج به هم تابیده یک اصطلاح فنی است که نشان می دهد سیم های داخل این کابل به یکدیگر تابیده شده اند . زوج به هم تابیده برای سالها به عنوان یک استاندارد برای این صنعت شناخته شده است و تنها از نظر حداکثر طول و افت سرعت پایین تر از کابل کشی فیبر نوری قرار دارد.

 UTP: Unshielded Twisted Pairs

یا زوج به هم تابیده بدون روکش کابلهایی هستند که  روکش آلومینیومی یا بافته شده ندارند همین باعث می شود که این نوع کابل ها علاوه بر قیمت تولید کمتر انعطاف پذیری بیشتری نیز داشته  باشند . اما در عین حال کیفیت سیگنال دراین کابل پایین تر بوده و امکان تداخل در آن افزایش پیدا می کند.

 STP: Shielded Twisted Pairs

یا زوج به هم تابیده روکش دار با اصطلاح SSTP نیز شناخته می شود . این سیمها که جنس آنها معمولاً  از مس یا یکی از پلیمرهای رسانای دیگر است . به وسیله روکش های بافته شده محافظت می شوند . داشتن روکش محافظ باعث کاهش نویز می شود و در نتیجه کیفیت اتصال افزایش پیدا  می کند .

 FTP: Foiled Twisted Pairs

یا زوج به هم تابیده با روکش آلومینیومی که با اصطلاح SFTP نیز شناخته می شود به وسیله روکش های فویل آلومینیومی محافظت می شود . این روکش محافظ نیز باعث کاهش نویز ودر نتیجه افزایش کیفیت اتصال خواهد شد.

کابل شبکه دینتک

تجهیزات شبکه دینتک، ساخت سوئیس

شركت Dintek با دارا بودن انواع محصولات كابل، پچ كـورد، پچ پنل، جك كى استون، ابـزارهاى اتصال سركـابل و محصولات فيبر نورى در رده هـاى مختلف(cat6A,cat7,cat6,cat5e) در سال 1990 درسوئیس تاسيس گرديد.

محصولات اين شركت به سبب يكپارچگى سيستم، داشتن بهترين پاسخ فركانسى و عرض باند بيشتر و بى نيازى از محصولات سازندگان ديگر در اجراى پروژه هاى مخابراتى، داده و ويدئو با عرض باندهاى مختلف جهت استفاده در داخل و خارج ساختمان مناسب مى باشد.

محصولات اين شركت با توجه به كاربرى، داراى استاندارد هاى بين المللى لازم هستند و درتست ها، عملكردى فراتر را نشان داده اند. تعدادى از استانداردها عبارتند از: … 802 UL, ETL, CENELEC, IECT, IEEE

Call Now Button