بررسی میکروفون حرفه ای آیفون : Rode i-XY

Rode i-XY

بررسی Rode i-XY

میکروفون Rode i-XY یک میکروفون استریو است که از طریق پورت Lightning به دستگاه های iOS متصل می شود.این میکروفون با قیمت 6 میلیون تومان ارزان نیست ، اما ابزاری فوق العاده مفید است ، مخصوصاً برای خبرنگاران یا هر کسی که می خواهد صدای استریو دقیق را در حین حرکت ضبط کند. با توجه به قیمت ، i-XY وضوح بسیار خوبی ارائه می دهد ، اما کار با اپلیکیشن ضبط Rode  که برای کیفیت ضبط مطلوب مورد نیاز است – تا حدودی ناامید کننده است.

 

طراحی

i-XY با ابعاد 1.8 در 2.2 در 1.6 اینچ و وزن 40 گرم ، دارای سه گیره است که به پایدار نگه داشتن میکروفون و چسباندن آن بر روی دستگاه شما کمک می کند. از آنجا که میکروفن نزدیک به دکمه صفحه اصلی برخی از دستگاه های iOS متصل می شود ، گیره ها توسط یک دکمه به راحتی جدا می شوند  که امکان کار راحت تر را بدون جدا شدن تصادفی میکروفن از درگاه Lightning فراهم می کنند .

همانطور که گفته شد ، i-XY برای استفاده در دستگاه های iOS طراحی شده است. میکروفون از اتصال Lightning استفاده می کند و بر روی لبه آیفون یا iPad شما قرار می گیرد. در بیشتر سناریوها ، این بدان معناست که قطعاً باید قاب و محافظ گوشی خود را بردارید تا اتصال به آن برسد.

.

.

Rode i-XY

 

.

همانطور که از نام آن پیداست ، i-XY از یک الگوی میکروفون استریو XY ثابت برای گرفتن صدا استفاده می کند. کپسول های کندانسور 0.5 اینچی دوتایی در جهات مخالف نشان داده می شوند ، در حالی که الگوهای کاردیوئیدی آنها در وسط قرار دارند ، و در نتیجه یک تراز “تقریباً همزمان” ایجاد می شود. اگر برخی از این اصطلاحات برای شما ناآشنا هستند ، ایده اصلی این است که می توان دو میکروفون منطبق (از نظر ساخت و مشخصات) را در یک نقطه در جهت های مخالف قرار داد ،  و الگوهای کاردیوید آن ها برای ایجاد یک تصویر استریو همپوشانی  می کنند.  روش های مختلفی برای ایجاد تصاویر استریو وجود دارد و الگوی XY به دلیل ساختار نسبتاً کم حجم در سیستم های ضبط قابل حمل کوچک متداول است.

به غیر از گیره ها ، میکروفون با یک بادگیر بسیار مفید همراه است که به طور همزمان روی هر دو کپسول قرار می گیرد و برای کار در فضای باز ضروری است. در کنار بادگیر ، یک هارد کیس قرار دارد. این کیف ،  میکروفون و کلیه لوازم جانبی فوق الذکر را در خود جای می دهد.

.

.

Rode Rec

 

 

برای استفاده از میکروفن ، باید اپلیکیشن Rode Rec یا برنامه Rode Rec LE رایگان را دانلود کنید. تا زمانی که از آن با برنامه Rode استفاده می کنید ، i-XY می تواند صدا را تا 24 بیت / 96 کیلوهرتز ضبط کند. نسخه پولی این اپلیکیشن، ویژگی هایی مانند صادرات MP3 ، صادرات مستقیم به Dropbox ، انتخاب گسترده تری از نرخ نمونه برای انتخاب و تنظیمات از پیش تعیین شده EQ را ارائه می دهد. اگر ترجیح می دهید از اپلیکیشن دیگری استفاده کنید ، i-XY با برنامه های رکوردر دیگر کار خواهد کرد ، اما ممکن است نتوانید با همان کیفیت ضبط کنید.

.

.

کارایی

بیایید با اپلیکیشن شروع کنیم. شما باید مطمئن شوید که اپلیکیشن ضبط ، i-XY را به عنوان میکروفون ترجیحی هنگام اتصال هر دو انتخاب می کند یا می توانید در نهایت با میکروفون درون هدفون خود ضبط کنید. با اتصال هدفون ، تأخیر قابل توجهی در هنگام ضبط وجود دارد که باعث جلب توجه بسیاری از کاربران خواهد شد. از جنبه مثبت ، تنظیم گین میکروفون آسان است ، اما هیچ تصویر بصری خوبی برای کمک به شما در هنگام تشخیص پیک وجود ندارد .

.

.

Rode i-XY

 

.

.

چه در حال ضبط صداهایی از نوع foley ، چه ضبط های میدانی و چه سازها باشید، صدای گرفته شده توسط این کیروفون ، واضح و شفاف خواهد بود.

در مورد صدای استریویی که i-XY می گیرد ، آن اندازه که حدس می زنید گسترده نیست.در ضبط مطمئناً وقتی چیزی مانند ماشین از گوش چپ به راست حرکت می کند می توانید بشنوید ، اما صدای ظریف تر استریو به این وضوح مشخص نیست. صرف نظر از این ، میکروفن از نظر شفافیت عالی است و بادگیر در شرایط وزش باد بسیار خوب کار می کند. همچنین هنگام ضبط مصاحبه ، به عنوان یک پاپ فیلتر موثر عمل می کند.

به طور کلی ، i-XY به عنوان میکروفون وکال نیز کار می کند ، اما یا باید خواننده مستقیماً در مرکز این دو قرار گرفته باشد یا از کانال های میکروفون در حالت مونو استفاده کنید . در غیر این صورت ، هنگامی که خواننده به یک کپسول نسبت به دیگری نزدیک تر شود ، صدا از گوشی به گوش دیگر منتقل می شود. این موارد تقریباً اصول ضبط استریو هستند ، اما نکته این است که ، جنبه استریو میکروفون قابل شکست است و می توانید در صورت تمایل به صورت مونو دوگانه ضبط کنید، یا حتی می توانید فقط از یکی از دو کپسول به عنوان یک میکروفن مونو استفاده کنید.

.

 

Rode i-XY

.

نتیجه گیری

Rode IXY میکروفون استرویی عالی با کیفیت ضبط بالا برای آیفون 5 با بالا است. و در این محدوده قیمت بی همتاست.لوازم جانبی ارائه شده همراه این میکروفون به ارزش هر چه بیشتر این پکیج می افزاید. هرچند کار کردن با اپلیکیشن ضبط RODE کمی دشوار است. اما با نرم افزار های دیگر نیز سازگار است.

.

مزایا

  • وضوح عالی در حالت های استریو یا مونو.
  • می تواند تا 24 بیت / 96 کیلوهرتز ضبط کند.
  • شامل گیره های مختلف ، بادگیر ، و یک کیف قابل حمل.
    .

معایب

  • فقط با دستگاه های iOS با اتصال Lightning کار می کند
  • برای کیفیت مطلوب به برنامه ضبط Rode نیاز دارد.
Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.