کارت مایفر چیست و چه کاربردی دارد؟

MIFARE

کارت مایفر

MIFARE یک فناوری کارت غیر تماسی است که در سال 1994 توسط شرکت فیلیپس(Philips) معرفی شد. این کارت عمدتاً برای کارت حمل و نقل استفاده می شد، اما قابلیت های تکنولوژیکی آن به سرعت آن را به یکی از محبوب ترین کارت های هوشمند برای ذخیره داده ها و ارائه کنترل دسترسی تبدیل کرد.

همه کارت‌های MIFARE با الزامات استاندارد صنعتی ISO14443A مطابقت دارند و مانند سایر کارت‌های غیرتماسی، از یک آنتن و تراشه داخلی استفاده می‌کنند که زمانی که کارت در میدان مغناطیسی کارت خوان قرار می‌گیرد، واکنش نشان می‌دهد. کارت‌های MIFARE با فرکانس 13.56 مگاهرتز کار می‌کنند و توسط  NXP Semiconductors – بخشی از Phillips Electronics ساخته شده‌اند.

 

MIFARE

 

 

کارت مایفر از انواع کارت های PVC است که در گروه کارت های هوشمند (RFID) به شمار میرود . این کارت ها به آن دلیل هوشمند نامیده میشوند که قابلیت ذخیره کردن اطلاعات  بر روی حافظه کارت را دارا می باشند و دارای یک آنتن جهت خواندن و وارد کردن اطلاعات می باشند.کارت های مایفر از نوع کارت های غیر تماسی (Contactless) میباشند. برای خواندن اطلاعات کارت های غیر تماسی لازم نیست ، کارت در تماس با دستگاه های کارت خوان قرار بگیرد و کافی است نزدیک با آن باشد.

این کارت ها از لحاظ میزان ظرفیت حافظه  شامل 1k ، 4k می باشند و بر حسب نوع حافظه به کلاسیک ، دسفایر و پلاس و آلترالایت تقسیم میشوند. این کارت ها معمولا برای چاپ کارت باشگاه مشتریان، چاپ کارت دانشجویی، بلیط الکترونیکی، کارت حضور و غیاب، کارت شناسایی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

MIFARE

اصلی ترین مراکز کار بردی کارت های مایفر

1- مراکز حمل و نقل عمومی (مانند اتوبوس و مترو )

2 – جهت کارت هاس دانشجویی و کارت های پرسنلی  جهت حضور و غیاب کارمندان : با ذخیره شدن اطلاعات فرد در این کارت ها، آن شخص میتواند در مراکز مختلف دانشجویی مانند رستوران، استخر،کتابخانه و….از آن استفاده کند.

 

MIFARE

 

 

3- استفاده در باشگاه های ورزشی و استادیوم ها، استخرها، موزه ها، کتابخانه ها، جایگاه های سوخت ، شهربازی و…

4-هتل ها : با قرار دادن یک کارت هوشمند در اختیار شخص آن فرد میتواند از تمامی مزایای آن هتل و همچنین جهت قفل کردن و باز کردن درب اتاق از آن استفاده کند.

5-کارت های عضویت، کارت اهدای خون، کارت های شهروندی، کارت های توریستی، کارت های سلامتی، کارت های شناسایی و ….

 

کارت های مایفر به چهار دسته تقسیم میشوند

مایفر کلاسیک

  • این کارت ها اساساً یک ابزار ذخیره سازی هستند. مایفر کلاسیک که دارای حافظه  1k و 4k  می باشد ،جهت وارد کردن اطلاعات به کار میرود . این کارت ها مناسب برای کیف پول الکترونیکی، کنترل دسترسی، کارت شناسایی، حمل و نقل ، پارکینگ و …. مورد استفاده قرار می گیرندو عموماً بیشتر از سایر کارت ها به کار میروند.

 

MIFARE

 

مایفر دسفایر

  •  در دو نوع 4k و 8k وجود داشته که تقسیم بندی حافظه بر خلاف مایفر های کلاسیک مطابق سلیقه و کاربری به وسیله خود کاربر تعیین می گردد این کارت ها  نسبت به کارت های کلاسیک سطح امنیت بسیار بالاتری دارند و از رمز نگاری سه گانه استفاده میکنند. این کارت برای کسانیکه حساس در ذخیره اطلاعات شخصی خود هستند مناسب میباشد مانند کارت های دانشجویی و انواع دسترسی ها و همچنین حمل و نقل عمومی و ….

مایفر آلترالایت

  • کارت های تولید شده با این تراشه ارزان قیمت هستند . این کارت ها به دلیل داشتن حافظه پایین اغلب برای کارهای یکبار مصرف مانند بلیط های یکبار مصرف در حمل و نقل عمومی، ورود به نمایشگاه و استادیوم ها بکار میروند.

مایفر پلاس 

  • مایفر پلاس به عنوان جایگزینی برای کارت های کلاسیک بر اساس AES 128 بیتی معرفی شده  و نسبت به سیستم‌های قبلی از ارتقاء امنیتی بالاتری برخوردار است. و بیشتر جهت بلیط حمل و نقل ، عوارض جاده ها ، پارکینگ و کنترل دسترسی و … به کار میرود.

 

شما می توانید محصولات اصل را در فروشگاه اینترنتی یریآل همراه با گارانتی بین المللی با خیالی آسوده تهیه نمایید. راه ارتباطی ما با شما تلفن 02188541560 و یا ایمیل info@yerial.com

ترجمه : تیم ترجمه یریآل

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.