نحوه ی میکروفون گذاری ویولن

نحوه-ی-میکروفون-گذاری-ویولن

ضبط صدای ویولن

در این مقاله نحوه مایک کردن ویولن در موقعیت های خاص با صدای بلند و همچنین در شرایط عادی و معمول شرح داده شده است. میکروفون گذاری ویولن و ویولا می تواند یک کار بسیار چالش برانگیز باشد. به خصوص وقتی صحبت از شرایط خاصی مانند کنسرت در فضای باز یا همنوازی با یک گروه راک می شود.

لطفاً بخاطر داشته باشید ، صدای عالی چیزی سلیقه ایست و روش های میکروفون گذاری این مقاله فقط پیشنهادهایی هستند. این روش ها را امتحان کنید ، اما مطمئن شوید که بهترین راه حل را برای شرایط خاص خود را انتخاب می کنید.

 

 

نحوه ی میکروفون گذاری ویولن

 

 

معمولا برای گرفتن صدای واقعی و آکوستیک ساز میکروفون را نزدیک ساز قرار می دهند. صدای ساز معمولاً طوری طراحی می شود که از راه دور تجربه شود تا همه عناصر مختلف صدا به طور طبیعی در یک هماهنگی کامل قرار بگیرند. با این وجود اغلب ، نصب میکروفون نزدیک یا مستقیم روی ساز عملی ترین راه حل است.

پیدا کردن و قرار دادن میکروفون در جای مناسب ساز – یا مکان دلخواه شما ، می تواند یک چالش باشد. نگه داشتن آن در آنجا می تواند حتی چالش برانگیزتر باشد ، به خصوص اگر ساز جا به جا شود. به همین دلیل ، میکروفون گذاری روی ساز به یک راه حل نصب قابل اعتماد نیاز دارد.

ساز

مانطور که همه می دانید، ویولن یک ساز زهی است که با آرشه نواخته می شود.ویولن یک ساز با کوک بالا است و کوچکترین ساز در گروه ویولن هاست. الگوی تابش بسیار پیچیده است و ممکن است برای یافتن صدای مورد نظر به آزمایش میکروفون نیاز باشد. Overtone ها و بسیاری از جزئیات عالی ویولن به میکروفونی احتیاج دارند که فرکانس های بالا را کنترل کند و از دقت بالایی نیز برخوردار باشد. علاوه بر صدای واقعی سیم ها ، ویولن دارای برخی از نویز های صوتی مصنوعی است که ناشی از حرکت آرشه بر روی سیم است. با این حال ، هنگامی که بیش از حد مورد تأکید قرار بگیرند ، معمولاً آزاردهنده هستند.

موقعیت یابی میکروفون

نقطه زیر خرک ، بین سیم ها و کف ، موقعیت خوبی برای نصب میکروفن است. این موقعیت نشان دهنده بسیاری از عناصر صدای ویولن است که ما می خواهیم ضبط کنیم – صدای کمان ویولن و همچنین صدای کشیدن آرشه بر روی سیم ها. به نظر می رسد این قرارگیری بسیار “خشن” باشد اما ترکیبی منحصر به فرد از صدای طبیعی سیم ها و همچنین تفکیک صدا در صحنه را ارائه می دهد.

اگر میزان صدای بیشتری را ترجیح می دهید ، قرار دادن میکروفون در نزدیکی سوراخ F ، ایده آل است اما ممکن است صدای “جعبه ای” بیشتری داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر ، بخش نصب میکروفون را در زیر بخوانید.

انواع میکروفون

میکروفون های همه جهته (تحت فشار) این مزیت بزرگ را دارند که صدا را از همه جهات به طور یکنواخت می گیرند (اگرچه برخی از میکروفون های “چند جهته” در بالاترین فرکانس ها کمی جهت دار هستند). استفاده از میکروفن چند جهته زمانی مناسب است که بخواهید صدای کامل ساز را بردارید و بتوانید با آن (با استفاده از گردن غازی) در فاصله کمی از ساز مانور دهید.

استفاده از یک میکروفن چند جهته – مانند میکروفن RODE LAVALIER به شما امکان می دهد هر مکان ، نزدیک به ساز را انتخاب کنید. اگر از پایه ی گردن غازی استفاده می کنید ، در صورت تمایل می توانید میکروفن را در فاصله کمی از ساز قرار دهید. استفاده از میکروفن چند جهته اطمینان حاصل می کند که صدا به دلیل تأثیر مجاورت مانند استفاده از میکروفن های جهت دار ، دارای فرکانس پایین نخواهد بود. تاثیر مجاورت در واقع، افزایش پاسخ باس یا فرکانس پایین هنگام نزدیک بودن منبع صدا به میکروفن جهت دار است.

استفاده از میکروفون جهت دار دارای این مزیت است که می توانید بر روی صدای ساز اصلی تمرکز کرده و آن را از منابع صوتی اطراف مانند سایر سازهای روی صحنه یا سیستم PA جدا کنید. از طرف دیگر ، میکروفن های جهت دار از اثر مجاورت رنج می برند و بنابراین برای یافتن موقعیت دلخواه به تنظیمات بیشتری نیاز دارند. نزدیک کردن میمروفون به ساز باعث افزایش پاسخ low-end می شود که ممکن است مطلوب باشد.

به خاطر داشته باشید که کمان حتی یک ویولن نسبتاً کوچک نیز به عنوان یک سطح بازتابنده واکنش نشان می دهد. صدای دریافتی از منابع دیگر (سازها (ممکن است از آن منعکس شده و از جلو وارد میکروفون شود حتی اگر میکروفون از منبع دور باشد.

میکروفون گذاری ویولن

نصب میکروفن

تمام میکروفون های ذکر شده را می توان روی پایه میکروفون یا مستقیماً روی ویولن با استفاده از گیره میکروفون مناسب قرار داد.

VC4099 Clip  یک پایه مناسب برای ویولن است که بسیار محکم است و تقریباً در هر موقعیتی ثابت می ماند. این گیره در لبه ویولون قرار می گیرد و به دلیل طراحی انعطاف پذیرش می توان آن را به عرضهای مختلف رساند. این گیره را می توان با لوله های گردن غازی جفت کرد که به شما امکان می دهد نه تنها میکروفون ها را مطابق با سلیقه خود قرار دهید بلکه سر و صدای اطراف را نیز ضبط کنید. گردن غازی ها بسیار انعطاف پذیر هستند و می توانند برای قرار دادن میکروفون در صورت لزوم کمی خم شوند.

نکته: اگر حجم صدای بیشتری از ویولن را ترجیح می دهید ، قرار دادن میکروفون در نزدیکی سوراخ F ، ایده آل است. این کار را می توان با خم کردن افقی گردن غاز به سمت سوراخ F انجام داد.

کلیپس میکروفون ویولون Rode Lavalierبرای میکروفون های کوچک و میکروفون  Rode Lavalier کار می کند.

 

Call Now Button