فرآیند چاپ لیزری

Laser Printer

پرینترهای لیزری چگونه کار می کنند؟ فرآیند چاپ لیزری چیست؟

فرآیند چاپ لیزری پیچیده است. بیایید نگاهی به آن بیندازیم و مراحل دقیق گام به گام استفاده  از پرینترهای لیزری را بررسی کنیم:

 

مرحله 1: ارسال

برای شروع فرآیند چاپگر لیزری، سندی که می خواهیم چاپ کنیم به داده های دیجیتالی تقسیم می شود و از رایانه مربوطه به چاپگر ارسال می شود. چاپگرها این داده های کامپیوتری را دوباره در یک تصویر چاپ شده جمع می کنند. چاپگرهای لیزری داده ها را ضبط کرده و سند دیجیتال را پردازش می کنند.

 

 

Laser Printer

مرحله 2: تمیز کردن

پرینترهای لیزری بر روی درام چاپگر پس مانده ای به جا می گذارند. تمیز کردن یک فرآیند فیزیکی و الکتریکی است که به منظور حذف پس مانده ی چاپ قبلی و آماده سازی درام حساس به نور برای کار چاپ جدید انجام می شود.

در طول فرآیند تمیز کردن، بقایای تونر روی درام توسط یک تیغه تمیزکننده لاستیکی به داخل حفره زباله ریخته می شوند. بارهای الکتریکی باقی مانده بر روی درام از کار چاپ قبلی توسط لامپ های پاک کننده الکترواستاتیک داخل چاپگرهای لیزری خنثی می شوند.

سپس روغن کاری روی غلتک حرارتی اعمال می شود تا اطمینان حاصل شود که مقدار کافی گرما به طور یکنواخت برای انتقال تصویر ورودی اعمال می شود.

 

 

 

مرحله 3: Conditioning

فرآیندی که Conditioning نامیده می‌شود شامل اعمال شارژ بر روی واحد درام و کاغذ هنگام عبور از سیم تاج است. افزودن بار استاتیک به کاغذ اجازه می دهد تا تصویر به صورت الکترواستاتیک به صفحه چاپگر لیزری منتقل شود.

همان نیرویی که باعث می‌شود جوراب‌هایتان وقتی از خشک‌کن بیرون می‌آیند به پلیورتان بچسبد، در پرینترهای لیزری هم کار می‌کند!

غلتک شارژ اولیه زنده می شود و درام نوررسانای آلی مجاور (OPC) را می چرخاند. یون های روی سیم تاج، درام را با الکتریسیته ساکن می پوشانند. فرآیند الکتروفوتوگرافی در سطح مولکولی آغاز می شود. درام چرخش خود را کامل می کند، با بار منفی خم شده است.

 

Laser Printer

مرحله 4: حکاکی

زمان لیزر! مرحله بعدی حکاکی است. در اینجا، درام حساس به نور در معرض پرتو لیزر قرار می گیرد. هر ناحیه از درام که در معرض لیزر قرار می گیرد، بار سطحی آن به حدود 100 ولت DC کاهش می یابد.

با چرخش درام چاپگر، یک چاپ نهفته نامرئی ایجاد می شود. تصویری که در نهایت چاپ خواهد شد برای اولین بار به صورت لایه نازکی از الکترون ها روی درام OPC وجود دارد.

تاریکی درون کارتریج چاپگر با درخشش لیزر شکسته می شود. پرتو از یک آینه در حال چرخش و چند وجهی منعکس می شود و به پرتوهای بی شماری از اطلاعات می شکند، درام OPC را با اطلاعات خود اسپری می کند و بارهای منفی را مثبت می کند.

خط به خط، لیزر با سطح چرخان واحد درام صحبت می کند و صفحه ای را با زبان ذرات تونر باردار توصیف می کند. این قسمت مشکی است، این قسمت زرد است و این قسمت… درام تصویری با بار مثبت روی سطح خود می‌پوشاند و آماده انتقال روی کاغذ است.

 

 

Laser Printer

 

مرحله 5: توسعه

در مرحله توسعه، تونر روی تصویر نهفته روی درام اعمال می شود. تونر از پلاستیک های پودری با بار منفی تشکیل شده است – سیاه، فیروزه ای، سرخابی و زرد. درام در فاصله میکروسکوپی از تونر توسط یک تیغه کنترل نگه داشته می شود.

تونر 85-95% پلاستیک ریز آسیاب شده است. سایر مواد تونر مورد استفاده در چاپگرها عبارتند از رنگدانه های رنگی، سیلیس دود شده و عوامل کنترل.

سیلیس از جمع شدن و چسبیدن ذرات تونر به هم جلوگیری می کند. همچنین به جریان روان تونر از کارتریج به چاپگر کمک می کند. ذرات روی، آهن و کروم به عنوان عوامل کنترلی برای حفظ بار الکترواستاتیک منفی ذرات تونر استفاده می شوند.

 

انواع رنگدانه ها برای ایجاد کارتریج های تونر چاپگر رنگی استفاده می شود.رنگدانه های زیر استفاده می شود:

رنگ زرد

  • رنگدانه زرد 180، متشکل از یک بنزیمیدازول.

ارغوانی

  • رنگدانه قرمز 122، متشکل از 2،9-Dimethyl-Quinacridone.

فیروزه ای

  • رنگدانه آبی 15:3، متشکل از فتالوسیانین مس.

تونرهای لیزری سیاه همچنان حاوی پودر کربن سیاه هستند، مانند مدل‌های اولیه تونر لیزری، همراه با پلاستیک پودری.

 

 

مرحله 6: انتقال

بعد انتقال می آید. سیم تاج ثانویه یا غلتک انتقال، بار مثبتی را روی کاغذ اعمال می کند. واحد همزن داخل قیف کارتریج تونر می چرخد ​​و تونر شروع به گرم شدن می کند.

تونر اضافه کننده می چرخد، تونر را به داخل می کشد و گرد و غبار تونر را روی سطح خود جمع می کند. یک تیغه دکتر روی غلتک توسعه دهنده مجاور می چرخد ​​و تونر را تا یک ارتفاع دقیق تراز می کند.

تمام چرخش ها و هیاهوها ذرات سرخابی را روی سطح آن با بار منفی رها کرده است و هنگامی که با تصویر بار مثبت روی درام OPC تماس پیدا می کند، قوانین جذب حاکم می شود. تونر با بار منفی روی سطح درام به صورت مغناطیسی به مناطق دارای بار مثبت روی کاغذ جذب می شود.

ذرات تونر سرخابی طبق دستورالعمل های دقیقی که لیزر به جا گذاشته از سازنده بر روی درام کشیده می شود. چند ذره تونر سرخابی اینجا، چند تا آنجا، و یک دسته دیگر که با سیاه، زرد و آبی ترکیب می شوند و رنگین کمانی از رنگ های زیبا را تشکیل می دهند.

ورق کاغذ از روی هر کارتریج رنگی – سرخابی، زرد، فیروزه‌ای و در نهایت سیاه – عبور می‌کند و تصویر روی کاغذ منتقل می‌شود.

 

 

Laser Printer

مرحله 7: فیوزینگ

مرحله نهایی فیوزینگ است. گرما و فشار توسط واحد فیوزر به تونر اعمال می شود. تونر با فشار دادن و ذوب شدن در کاغذ یک پیوند دائمی ایجاد می کند. تفلون واحد فیوزر را با استفاده از روغن سیلیکونی سبک می پوشاند تا احتمال چسبیدن ورق کاغذ به آنها را از بین ببرد.

واحد فیوزر اساساً پودر تونر را روی صفحه ذوب می کند و تصویر را ایجاد می کند. یک تیغه برف پاک کن، ذرات باقی مانده را از درام OPC پاک می کند و آنها را در سطل زباله می ریزد. هر بار نهفته ای که در نواحی سطح درام باقی می ماند، پاک می شود، بازیابی می شود، تازه می شود و آماده خواندن مجدد چاپگر لیزری می شود.

تونر اضافی که به درام OPC منتقل نشده است از واحد توسعه دهنده پاک می شود و به قیف بازگردانده می شود تا دوباره در صفحه چاپ شده بعدی استفاده شود. تونر که روی درام OPC باقی می ماند و منتقل نمی شود در سطل زباله تونر پاک می شود.

 

تاریخچه پرینترهای لیزری چیست؟

ظهور فناوری چاپگرهای لیزری ریشه در چاپگرهای ماتریس نقطه‌ای و ماشین‌های مایموگرافی دهه‌های 1950 و 1960 دارد.

 

چه کسی چاپگر لیزری را اختراع کرد؟

IBM در سال 1957 پیشگام چاپگر ماتریس نقطه ای شد و زیراکس اولین دستگاه فتوکپی خود را دو سال بعد عرضه کرد. روش چاپ ماتریس نقطه‌ای از یک نوار جوهر (مشابه آنچه در ماشین‌های تحریر دستی یافت می‌شود) و یک سری نقاط ریز برای ارائه تصاویر و متن با وضوح پایین استفاده می‌کرد.

پرینترهای لیزری مشابه دستگاه‌های فتوکپی هستند، اما در مقابل، دستگاه فتوکپی از فناوری چاپ جدید و خشک به نام زیروگرافی استفاده می‌کند. زمانی که عکسبرداری الکتریکی نامیده می شد، زیراوگرافی از بار الکتریکی مثبت و منفی برای جذب ذرات تونر روی کاغذ استفاده می کرد. ذره به نواحی باردار روی صفحه می چسبد.

در سال 1967، یک مهندس مبتکر در زیراکس به نام گری کیت استارک ایده دستگاه های فتوکپی را برای تولید تصاویر ارسالی مستقیماً از یک رایانه مطرح کرد. اگرچه سرپرستان او در زیراکس با این ایده مخالفت کردند، اما Starkweather این مفهوم منحصر به فرد چاپگر را دنبال کرد.

Starkweather یک دستگاه کپی را اصلاح کرد و واحد تصویربرداری را با یک پرتو لیزر و یک آینه چرخان هشت وجهی جایگزین کرد. لیزر، تصویری با بار مثبت بر روی سطح یک ورق کاغذ به جا گذاشت. ذرات تونر با بار منفی خود را به کاغذ چسباندند و یک عنصر حرارتی آنها را به صفحه ذوب کرد.

زیراکس اولین چاپگر لیزری تجاری را برای دفتر تجاری، زیراکس 9700، در سال 1977 معرفی کرد. اتفاقاً، HP در همان سال شروع به بازاریابی پرینترهای جوهرافشان برای دفتر خانگی کرد، اگرچه تا اواسط دهه 80 محبوبیت پیدا نکردند.

 

 

 Laser Printer

آیا پرینترهای لیزری بهتر از جوهرافشان هستند؟

اگر هزاران صفحه و حجم بالایی را چاپ می کنید، باید به طور جدی یک چاپگر لیزری را در نظر بگیرید. این هزینه کلی شما را برای هر صفحه کاهش می دهد.

در حالی که زمانی پرینترهای لیزری بسیار پرهزینه تر از پرینترهای جوهرافشان بودند، پیشرفت در فناوری این شکاف قیمت را کاهش داده است. داده ها را بررسی کنید؛ قیمت پرینترهای لیزری تقریباً به اندازه پرینترهای مبتنی بر جوهر در حال حاضر است.

جوهر افشان ها برای چاپ عکس های براق یا دفتر کار خانگی که با حجم بالا چاپ نمی کنند خوب هستند. آنها حتی برای چاپ کارت ویزیت شما خوب هستند! همانطور که انتظار می رفت، یک چاپگر جوهر افشان از جوهر استفاده می کند و جوهر جایگزین گران است!

مطمئناً، کارتریج‌های تونر OEM جدید نیز ارزان نیستند، اما بازده صفحه بسیار بیشتر از چیزی است که از یک کارتریج جوهر دریافت می‌کنید. به طور کلی، شما می توانید صدها صفحه را در هر کارتریج جوهر افشان چاپ کنید، اما هزاران صفحه را در هر کارتریج تونر می توانید چاپ کنید.

شما می توانید محصولات اصل را در فروشگاه اینترنتی یریآل همراه با گارانتی بین المللی با خیالی آسوده تهیه نمایید. راه ارتباطی ما با شما تلفن 02188541560 و یا ایمیل info@yerial.com

ترجمه : تیم ترجمه یریآل

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.