انتخاب یک مانیتور روی دوربین

انتخاب یک مانیتور روی دوربین

نگران کوچک بودن مانیتور دوربین خود نباشید

آیا تا به حال  شده است که به صفحه پشت دوربین خود نگاه کنید و آرزو کرده باشید که بزرگتر ، روشن تر یا واضح تر باشد؟ خبر خوب این است که یک راه حل وجود دارد! مانیتورهای خارجی روی دوربین به هر شکل و اندازه ای ارائه می شوند و دارای ویژگی های اضافی هستند که فیلمبرداری را بسیار لذت بخش تر می کنند. در اینجا به نحوه ی انتخاب بهترین صفحه نمایش می پردازیم.

دوربین فیلمبرداری

چه دوربینی؟

همه چیز همیشه با دوربین شروع می شود. برای مانیتورهای خارجی ، چند ویژگی و مشخصات مهم وجود دارد که باید قبل از شروع جستجوی خود بدانید:

 • آیا می توان خروجی تمیز تولید کند؟
 • چه کانکتورهایی دارد؟
 • رزولوشن و نرخ فریم خروجی فیلم آن چقدر است؟

رزولوشین تصویر

 

با فرض اینکه دوربین شما قادر به تولید فیلم با وضوح بالا است، باید بدانید که از چه کانکتورهایی می توان استفاده کرد. این می تواند ترکیبی از HDMI ، SDI ، اختصاصی همراه با آداپتور و غیره باشد. دسته زیادی وجود دارد و ما قصد ندارم همه آنها را اینجا بگویم. HDMI و SDI رایج ترین گزینه این روزها هستند.

 

خروجی تصویر

 

سرانجام، شما باید بدانید که دوربین شما از چه وضوح و نرخ فریمی خروجی می گیرد. اگر فقط DCI 4K را با سرعت 60 فریم در ثانیه بفرستد و مانیتور با کیفیت Full HD با سرعت 30 فریم در ثانیه باشد، دچار مشکل می شوید!

اطمینان حاصل کنید که این ویژگی های اساسی بین دوربین و نمایشگر شما سازگار است:

 • رزولوشن
 • نرخ فریم
 • کانکتور ها

اکنون می توانیم در مورد مانیتورها صحبت کنیم.

اندازه ی بزرگتر مانیتور همیشه بهتر نیست

بله، یکی از اصلی ترین دلایل اینکه سازندگان فیلم مانیتورهای خارجی را روی دوربین می گیرند، کوچک بودن آن است. با این حال، ما هنوز هم می خواهیم به شما هشدار دهیم که سریعاً به بزرگترین چیزی که می توانید بگیرید، نپردازید. اگر می خواهید به شما بگوییم چه چیزی را  تهیه کنید، فقط یک مانیتور 5 اینچی بگیرید و خوشحال باشید.

اگر چیزی کمی بزرگتر می خواهید یا دوربین بزرگتری دارید که از پس آن برمی آید ، یک مانیتور 7-9 اینچی کاملاً مناسب است. وزن آن کمی زیادتر است، بنابراین مطمئن شوید که تمام بازوهای نصب شده و سایر ابزارهای شما قادر به تحمل آن هستند. برای  دوربین های DSLR ، من به 5 اینچ پایبند می مانم ، اما اگر یک دوربین فیلمبرداری یا دوربین سینمایی حرفه ای تر یا حتی یک دوربین جیبی کاملاً پیشرفته دارید، مانیتور 7 اینچی می تواند به شما کمک کند.

مانیتوری بزرگتر از این برای استفاده در دوربین توصیه نمی شود. با این حال ، آنها می توانند برای یک کارگردان یا تهیه کننده در یک ایستگاه از راه دور ، مانیتورهای خوبی باشند.

 

به طور کلی انتخاب بهتر مانیتورها به چند دسته زیر تقسیم می شود:

5-7 اینچ برای استفاده روی دوربین مناسب است.

7-9 اینچ برای کیت های بزرگتر یا مشاهده از راه دور کار کرد خوبی دارند.

10 اینچ یا بیشتر به طور کلی مانیتورهای میدانی هستند و برای استفاده روی دوربین طراحی نشده اند.

وضوح و روشنایی

وقتی به دنبال مانیتور هستید، این مشخصات مهم هستند و استفاده از مدل های با کیفیت بالاتر می تواند به قیمت آن بیفزاید.

رزولوشن، به زبان ساده، میزان وضوح صفحه نمایش است. همچنین به اندازه صفحه مربوط می شود. یک صفحه نمایش کوچک می تواند از رزولوشن کمتر قصر در برود، زیرا تراکم پیکسل ها باعث وضوح بیشتری می شود. صفحه بزرگتر به وضوح بالاتر نیاز دارد. با مانیتورهای روی دوربین ، هر چیزی بین 5-9 اینچ در HD تا Full HD بسیار خوب به نظر می رسد. هر چیزی کوچکتر از 5″ ممکن است با رزولوشن کمتر از Full HD هنوز هم عالی به نظر برسد.

 

وضوح و روشنایی

 

مشخصات تولید شده توسط دوربین را نیز بخاطر داشته باشید و مطمئن شوید که نمایشگر و وضوح آن می توانند آن را پشتیبانی کنند. به عنوان مثال، اگر از 4k خروجی می گیرید، باید مطمئن شوید که می تواند در مقیاس پایین باشد و سازوکارهای مناسبی برای بزرگنمایی تا 100٪ برای بررسی فوکوس را دارد. امروزه ، من می گویم که یک مانیتور Full HD گزینه خوبی است و اکثر مانیتورهای خوب آن را ارائه می دهند.

روشنایی صفخه نمایش مهم است زیرا اگر بیشتر در بیرون از استودیو در درجات مختلف نور خورشید مشغول فیلمبرداری هستید ، برای دیدن واضح صفحه  احتیاج به افزایش روشنایی دارید. اگر یک نمایشگر از تنظیمات روشنایی فوق العاده بالا برخوردار نباشد ، ممکن است به یک هود اختیاری نیاز داشته باشید و حتی در آن صورت نیز ممکن است نتوانید صفحه را ببینید. روشنایی دلیل عمده دیگری برای گذاشتن یک مانیتور روی دوربین است ، زیرا صفحه نمایش داخلی دوربین معمولاً این ویژگی کلیدی را ندارند یا حالت روشنایی بالای آن ها به سرعت عمر باتری را تمام می کنند.

روشن تر بهتر است

قضاوت در مورد این ویژگی سخت تر است ، زیرا تا زمان فیلمبرداری در آفتاب ممکن است با نور کم صفحه نمایش متوجه هیچ مشکلی نشوید. اگر می خواهید در خارج از منزل فیلمبرداری زیادی انجام دهید یا می خواهید تضمین كنید كه برای همه شرایط نوری نمایشگر خوبی در اختیار دارید ، برخی از مانیتورهایی كه به عنوان “با نور روز” (daylight-viewable) به بازار عرضه می شوند ، دارای روشنایی 1000 cd / m2 (nit) هستند. هر چیزی در این وسعت ، انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

روشن تر بهتر است

به خاطر داشته باشید:

 • برای رزولوشن ، حداقل HD تا Full HD را هدف قرار دهید.
 • نمایشگرهای با روشنایی بالا(High-brightness) مانند TVLogic SRM-074W-N برای فضای باز مفید هستند.

برای استفاده در فضای باز ، انتخاب یک هود برای محافظت در برابر تابش خیره کننده و نور مستقیم خورشید راهی مناسب است.

شکل موج ، LUT و HDR

اگرچه ممکن است تصویری بزرگتر و روشن تر همان چیزی باشد که به دنبال آن می گردید ، اما اگر در حال خرید مانیتور روی دوربین هستید از داشتن ابزار نظارتی اضافی سود زیادی خواهید برد. مواردی مانند LUT و waveforms چیزهایی هستند که باید در لیست شما قرار گیرند.

روشن تر بهتر است

تنظیمات بزرگنمایی می تواند برای بررسی فوکوس قبل از ضبط ، بسیار مفید باشد. ابزارهایی مانند waveforms، رنگ کاذب ، vectorscope و RGB نیز وجود دارند که به تأیید روشنایی و رنگ تصویر شما کمک می کنند.

waveforms و سایر ابزارهای مرتبط از بزرگترین مزایای نمایشگرهای جداگانه نسبت به گزینه های داخلی است. حتی هنگامی که یک دوربین ابزار پیشرفته مانیتورینگ را ارائه می دهد ، معمولاً کیفیت و وضوح مطابق نمایشگرهای اختصاصی را ارائه نمی دهند.

وضوح بیشتر در مانیتور

مانیتور و ضبط کننده با هم

یکی دیگر از ویژگی های معمول در مانیتور ، ضبط کننده ی داخلی است. این به این معنی است که مانیتور می تواند سیگنال ویدئویی ورودی را بپذیرد و پردازش کند و آن را در قالب خود در حافظه خود ذخیره کند. این برای به دست آوردن حداکثر کیفیت تصویر از بسیاری از سیستم های دوربین ضروری است .

در واقع بسیاری از دوربین ها نمی توانند بهترین کیفیت خود را در داخل ضبط کنند. این می تواند به این دلیل باشد که پردازش به اندازه کافی قدرتمند نیست ، یا ممکن است در نهایت دوربین گرمای زیادی تولید کند و منجر به خاموش شدن شود. همچنین می تواند برای رسانه جمع و جوری که بسیاری از دوربین ها از آن استفاده می کنند ، صرفه جویی در فضا داشته باشد. خروجی HDMI و SDI می تواند ویدیوی غیر فشرده در نرخ بیت بالاتر تولید کند اما به یک ضبط کننده برای پشتیبانی نیاز دارد.

در نظر بگیرید:

 • ترکیب های مانیتور / ضبط کننده یک ایده ی عالیست.
 • دوباره بررسی کنید که ضبط کننده از حداکثر خروجی دوربین پشتیبانی می کند.
 • خروجی ویدئو خام به سازگاری ونرم افزار اضافی نیاز دارد.

 

خروجی ویدئو

حرف آخر

مانیتورهای روی دوربین ممکن است پیچیده باشند ، بنابراین امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد. برخی از توصیه های شخصی ما “SmallHD FOCUS 5 برای یک مانیتور اساسی و Atomos Ninja V برای مانیتور/ضبط کننده است. هر دو از مارک های معتبری هستند و مجموعه ای باورنکردنی از ویژگی هایی عالی ارائه می دهند ، به علاوه اندازه ی 5 اینچی قطعاً توصیه ما برای استفاده روی دوربین است.

اگر سوالی داشتید حتما با ما در یریآل (شماره تماس: 02188541560 – 09358502050 ) تماس بگیرید.

 

Call Now Button