آموزش میکروفون گذاری برای انواع سازهای بادی چوبی

آموزش میکروفون گذاری

آموزش میکروفون گذاری

خانواده ی سازهای بادی چوبی از لحاظ تنوع بعد از پرکاشن ها در رتبه دوم قرار دارند . بعضی از آن ها دارای دو قمیش هستند ، برخی یک و برخی هم بدون قمیش هستند و برخی حتی از چوب ساخته نشده اند. اگر میکروفون مناسبی برای سازهای بادی چوبی مانند فلوت انتخاب نشود صدای مناسب تولید نمی شود و باعث رنجش نوازندگان می شود .

معرفی روش ها

در اینجا چند روش برای به دست آوردن بهترین کیفیت صدا از هر یک از اعضای خانواده بادی چوبی ارائه می دهیم:

فلوت

  • هنگامی که نوازنده روی سوراخ دهنی فلوت و برادر کوچکش پیکولو می دمد صدا تولید می شود . این باعث می شود ستون هوا در داخل لوله دقیقاً مانند دمیدن در بالای بطری خالی طنین انداز شود . صدایی که تولید می شود ممکن است فاقد حجم باشد و صدای فوت کردن بیش از حد به گوش برسد. با قرار دادن میکروفون به سمت مرکز ساز می توانیم صدایی گرمتر و کاملتر ضبط کنیم ( یک میکروفون کندانسور در 35 سانتی متری بالای سمت چپ نوازنده قرار دهید . همچنین استفاده ار یک پاپ فیلتر نیز به بهبود کیفیت صدا کمک می کند .)

کلارینت

  • کلارینت مانند ساکسیفون است که از یک قمیش تشکیل شده است و نوازنده توسط لب هایش ویبراسیوین ایجاد می کند . قرار دادن میکروفون در دهانه ی ساز فقط بخشی از قضیه است . زیرا هنگام نواختن مقدار قابل توجهی از صدا نیز از سوراخ های کنار بدنه ساز می آید . به همین دلیل قرار دادن میکروفون روی دهانه ی ساز بهترین گزینه نیست. درعوض یک کندانسور کاردیوئید در 25 سانتی ساز در سمت راست و به سمت پایین قرار دهید .

- کلارینت و ساکسیفون

ابوا و هورن

  • در مورد ساز های کوچکتری مانند ابوا و هورن که قمیش دو قلو دارند می توان تنظیم میکروفون را مانند کلارینت انجام داد. در اینجا نیز هم صدایی که از دهانه ی ساز خارج می شود و هم از سوراخ های کنار باید ضبط گردد .می توانید از یک میکروفون کندانسور دیافراگم بزرگ مانند NT1-A یا NT1 kit استفاده کنید و در عقب تر قرار دهید. قرار دادن میکروفون حدود 100 سانتیمتر دورتر برای ضبط یک شیوه ی کلاسیک تر بهتر است.

اوبوا و هورن

باسون

  • در مورد باسون (فاگوت) هرچند که از لحاظ ساختاری مانند اوبوا است اما بزرگ بودن اندازه ی ساز مستلزم روشی دقیقاً مخالف با اوبوآ است. هنگام قرار دادن میکروفون باید دهانه ی ساز رو به بالا باشد. از یک کندانسور بزرگ که 60 سانتی متری از ساز و 120 سانتی از کف فاصله دارد ، استفاده کنید.

باسون

 

ترجمه : تیم ترجمه یریآل

Call Now Button