تولید پادکست های حرفه ای

کنسول استودیو پادکست و رابط صدا

یک دستگاه کامل برای تولید پاد کست

اشتباه نکنید، تولید پادکست در حال تبدیل شدن به یک کسب و کار خیلی جدی است. و برای آنهایی که علاقه به تولید پادکست هایی به سبک برنامه های رادیویی که شامل موسیقی، اصوات مختلف و افکت های صدا و همچنین تا 4 ورودی میکرفون دارند Rode Caster Pro به نظر دستگاهی کاربر پسند و با قابلیت های فنی بالاست. با این دستگاه امکاناتی مانند ضبط و پخش همزمان از روی یک عدد Micro SD به همراه 4 ورودی میکروفن با قابلیت فانتوم پاور تعبیه شده و همچنین ورودی صدای USB، اتصال یک دستگاه پخش صدا یا تلفن همراه و ارتباط بلوتوثی صدا، در دسترس کاربر خواهد بود. دستگاه همچنین میتواند به عنوان یک رابط صدای دو طرفه  دو کاناله مورد استفاده قرار گیرد.

هر یک از منابع ورودی 7 گانه ی RØDE-Caster PRO توسط فیدر مخصوص به خود کنترل میشود، به همراه یک فیدر مجزا که سطح صدای 8 دکمه مربوط به صداهای ضبط شده را کنترل می کند. اینها امکان استفاده از افکت های صدا، سوییچ کردن ورودی ها و موسیقی و غیره را فراهم می کند. دکمه های مربوط به اصوات ضبط شده میتوانند به روش ضبط مستقیم و یا در صورتیکه به رایانه متصل هستند با روش ساده کشیدن و انداختن فایل صداهای مورد نظر بار گذاری شوند.

در قاب پشت دستگاه 4 عدد خروجی مجزای هدفون که هر کدام کنترل کننده سطح صدای چرخشی خود را دارد به همراه یک جفت خروجی TRS بلندگو برای اتصال به بلندگو های پر قدرت تعبیه شده است. فقط از خروجی هدفون اول امکان شنیدن صدای تنها را برای اینکه کاربر بتواند خروجی صدای هر ورودی را بدون تداخل با دیگر ورودی ها بشنود وجود دارد. در هنگام ضبط یک تایمر،  زمان طی شده از این عملیات را نمایش می دهد. یک دکمه ی بزرگ برای شروع و توقف عملیات ضبط تعبیه شده است و یک فایل جدید با هر بار شروع شدن عملیات ضبط ایجاد میشود. اگر یک تلفن همراه از طریق بلوتوث یا کابل متصل شده باشد ارتباط با گوشی برای دستگاه مهیا خواهد بود و امکانات حذف خودکار صدای برگشت روی گوشی نیز در دستگاه تعبیه شده است.

اصوات مربوط به دکمه های پخش بر روی یک حافظه فلش 512 مگا بایتی که ظرفیتی بیش از میزان مورد نیاز برای ضبط این فایل ها و همچنین طنین ها و صدای زنگ دارد، ذخیره میشوند. نرم افزار مورد نیاز برای اینکه بتوان این فایلها را براحتی از روی رایانه به دستگاه منتقل کرد را میتوان بصورت رایگان دانلود کرد اگرچه که شما میتوانید اصوات مورد نیاز را بصورت منفرد توسط دستگاه ضبط و ذخیره کنید. در نرم افزار دستگاه Rode-Caster PRO جهت سهولت کار 8 دکمه برای اینکه فایل ها را گرفته و بر روی آنها رها کنید در نظر گرفته شده است که رنگ هر یک را نیز به دلخواه میتوان تغییر داد.

کنسول استودیو پادکست و رابط صدا

کنسول Rode-Caster PRO مجهز به پری آمپلی فایرهای میکروفون کلاس A می باشد و مضاف برآن جهت بهبود و ارتقا کیفیت صدا می توان از مدار کمکی درون دستگاه که توسط کمپانی Aphex طراحی شده کمک گرفت که هم پردازنده Exciter (برای افزودن هارمونیک های فرکانسهای بالا برای شفاف تر کردن صدا) و هم پردازنده Big Bottom شرکت  Aphex– جهت تقویت صداهای بم در اختیار کاربر قرار می دهد استفاده کرد. شرکت Aphex مخترع اصلی دستگاه Exciter است بنابراین این مدار دقیقا کیفیتی مشابه  با دستگاههای اصلی را دارد. Rode-Caster PRO همچنین جهت انجام پردازش صوتی امکانات متنوعی مانند:

فشرده سازی (Compressor) محدود کردن شدت صدا Limite ،De-esser و Noise-gate را در اختیار شما قرار می دهد.

بنابراین تمام ابزارهایی که شما برای تهیه یک Voice-over به سبک رادیویی نیاز دارید در اختیار شما قرار دارد. در قسمت تنظیمات پیشرفته، دستگاه به شما اجازه می دهد تا این پردازنده ها را به صورت جداگانه روشن یا خاموش کنید، اما برای تنظیم پارامترها لازم نیست که این افکتها حتما فعال باشند – ویژگی یک طراحی خوب دراین است که همه چیز برای کاربر ساده نگه داشته شود.

با دستگاه Rode-Caster PRO  به تنهایی بدون اتصال به کامپیوتر میتوانید پاد کست هایی به سبک برنامه های رادیویی بر روی حافظه میکرو اس دی (حافظه فلش داخلی فقط برای ضبط صداهای مربوط به دکمه های 8 گانه استفاده میشود) آن ضبط کنید و در صورت نیاز بعدا از طریق درگاه USB تعبیه شده در قاب پشت دستگاه به عنوان یک رابط صدای استریو به رایانه تدوین صدا متصل کنید.

این یک گزینه خوب برای تدوین هر آنچه که ضبط کرده اید است که معمولا همیشه مورد نیاز است خواهد بود (تقریبا همیشه حد اقل اصواتی مانند “اممم” یا “رر” و… وجود دارند که نیاز به حذف دارد). ارتباط با رایانه از طریق درگاه USB امکان ضبط همزمان بر روی حافظه میکرو اس دی و رایانه را فراهم می کند. توجه داشته باشید برای پاک کردن میکرو اس دی و یا انتقال اطلاعات موجود روی آن به رایانه، لازم است که آن را از دستگاه خارج کرده و از طریق یک واسط حافظه به رایانه منتقل کنید به همین دلیل مطمئن تر خواهد بود که همیشه ضبط را مستقیما بر روی رایانه و نرم افزار تدوین انجام دهید. من امیدوار هستم که در نسخه های بعدی  سفت افزار(Firmware) دستگاه، امکان انتقال اطلاعات بدون جابجایی میکرو اس دی مهیا شود چرا که این مسئله برای انجام یک عملیات مناسب قدری ناجور است.

ضبط کننده های دیجیتال صدا
اولین کنسول استودیوی تولید پادکست کامل در جهان

در زمان انجام بررسی این دستگاه من هیچ راهنمای کاربری نه در جعبه دستگاه و نه روی اینترنت پیدا نکردم و به نظر می رسد اصلا وجود نداشته باشد. و آن به این دلیل است که همه آموزش های لازم در ویدیویی که به صورت آنلاین قابل مشاهده است توضیح داده شده است. ولی حتی بدون این ویدیو نیز به دلیل اینکه کار با دستگاه بسیار ساده طراحی شده است مشکلی از جهت کاربری وجود نخواهد داشت. با زدن علامت چرخ دنده روی صفحه لمسی دستگاه وارد قسمت تنظیمات دستگاه برای مشخصات ضبط و پخش پاد کست خواهید شد. این امکان برای انتخاب بهترین تنظیمات از پیش آماده شده برای داشتن مناسب ترین صداست، تمام آنچه شما برای انجام کار نیاز دارید این است که به Rode-Caster PRO  بگویید چه میکروفونی به دستگاه وصل کرده اید، دستگاه بلوتوث خود را با دستگاه جفت کنید و سطح صدای ضبط شده را تنظیم کنید. هیچ چیز عجیب و غریبی برای انجام کار وجود ندارد.

وزن دستگاه کمی کمتر از 2 کیلو گرم و ابعاد آن 350x275x82 میلیمتر است.

اگر شما به مطالب عنوان شده در اتاق های گفتگوی اینترنتی (forums) دقت کرده باشید مهمترین شکایت عنوان شده از این دستگاه عدم امکان ضبط همزمان چند ترک (Multitrack Recording) خواهد بود. اگر شما پادکستی به سبک رادیویی و با خروجی فایل استریو خواسته باشید Rode-Caster PRO آن را به بهترین شکل انجام میدهد. البته باید اضافه کنم خبرهایی دارم که درست همان موقعی که من بررسی این دستگاه را تمام میکردم در نسخه بعدی سفت افزار دستگاه امکان ضبط چند ترک اضافه شده است. به من گفته شده که 14 ترک شامل 8 کانال استریو از 4 عدد میکروفون، 2 کانال از USB استریو، ورودی TTRS 5/3  میلیمتری، اتصال بلوتوث و کانال های 8 گانه صداهای ضبط شده امکان ضبط همزمان خواهند داشت. امیدوارم در زمان خواندن این بررسی سفت افزار فوق ارائه شده باشد.

مسئله دیگری که در اتاق های گفتگو مطرح شده است عدم امکان تنظیمات دقیق افکتها و پردازش ها است که باید توجه داشته باشید که Rode-Caster PRO برای استفاده کاربرهای غیر فنی که قصد تولید پادکست دارند طراحی شده است. بنابراین اینکه قادر باشید در تنظیمات پیشرفته تصمیم بگیرید که برخی از پارامترهای مهم از پیش مشخص شده را روشن و خاموش کنید یا اینکه مثلا انتخاب یکی از سه نوع صدای موجود یا یکی از سه نوع پردازش صدا را انتخاب کنید احتمالا تمام آن چیزی است که مورد نیاز باشد.

ضبط کننده های دیجیتال صدا
اولین کنسول استودیوی تولید پادکست کامل در جهان

 

حین کار با دستگاه فیدرهای بلند تعبیه شده در قاب جلو، سطح صدای خروجی را به نرمی کنترل می کنند که امکان ایجاد تعادل بین ورودی های مختلف و موسیقی های ضبط شده مربوط به دکمه ها 8 گانه، ورودی تلفنی و افکت های صدا را فراهم می کند. دکمه های 8 گانه با صداهای جالب مانند صدای خنده و یا دست زدن، از پیش بارگذاری شده اند. اما ضبط صدای جایگزین به دلخواه بسیار آسان خواهد بود. به عنوان یک آزمایش من سعی کردم که از طریق رایانه برخی از صداهای پادکست های SOS) Sound On Sound) را برای دکمه ها بارگذاری کنم و بعد یک پاد کست کوچک درست کنم و اینکار بسیار ساده بود. موسیقی ها بصورت استریو پخش میشد در حالیکه صدا ها روی مرکز پان میشد.

موسیقی و صدا میتواند توسط گوشی چه از طریق اتصال بلوتوث و چه بوسیله اتصال کابل TRRS به دستگاه وارد شود( امکان استفاده هر دو همزمان نیز وجود دارد). پس همه ملزومات لازم برای تولید یک برنامه رادیویی کوچک با قابلیت ورودی تلفنی روبروی شماست. کیفیت صدا بسیار عالی است و با در نظر گرفتن قابلیت پخش صدا ها و افکت ها از طریق دکمه ها، ساخت پادکست بسیار سهل و راحت خواهد بود.

علاوه بر ساخت پادکست، دستگاه Rode-Caster PRO برای تولید کتابهای صوتی که افکت صدا نیاز دارند  و یا گفتگوهایی به سبک رادیویی با 4 شرکت کننده نیز مناسب است. من بیش از این نمی توانم  تاکید کنم که کار کردن با دستگاه بسیارساده است و تنها چیزی که امیدوارم شرکت Rode به قابلیت های دستگاه در آینده اضافه کند یکی ارائه امکان حذف فایل های ضبط شده مستقیما از روی پنل دستگاه است و دیگر اینکه امکان انتقال اطلاعات از روی Micro SD به رایانه بدون جدا کردن آن از دستگاه و اتصال آن به رایانه را فراهم گردد.

نویسنده: Paul White

ترجمه : تیم ترجمه یریآل

سیسیس
Call Now Button