میکروفون ها سیگنال مونو تولید می کنند یا استریو ؟

Microphones produce a mono or stereo signal

مونو یا استریو؟

امروزه از میکروفون ها در موسیقی ، پادکست ، تلویزیون ، رادیو و غیره بسیار استفاده می شود و صدا در این نوع برنامه ها همیشه بصورت استریو است. با این حال ، اکثر ضبط ها در واقع به صورت مونو انجام می شود ، که این سوال را ایجاد می کند: آیا میکروفون ها سیگنال مونو تولید می کنند یا استریو ؟

 

 

Microphones produce a mono or stereo signal

 

 

در این مقاله ، توضیح خواهیم داد که چرا میکروفون ها فقط سیگنال های مونو تولید می کنند و نه استریو ، همچنین تفاوت های ضبط در مونو و استریو ، انواع تکنیک های میکروفون استریو و موارد دیگر را مرور خواهیم کرد.

بنابراین ، بدون هیچ گونه توضیح بیشتر ، بیایید شروع کنیم!

 

 

آیا میکروفون ها سیگنال مونو تولید می کنند یا استریو ؟

کپسول داخل میکروفون امواج صوتی را به سیگنال صوتی تبدیل می کند. اکثر میکروفون ها دارای یک کپسول هستند که یک سیگنال واحد را تولید می کند و آنها را به دستگاه های مونو تبدیل می کند ، در حالی که میکروفون های استریو از بیش از یک کپسول برای خروج چندین سیگنال مونو که می توانند بصورت استریو مخلوط شوند ، استفاده می کنند.

در اصل ، یک میکروفون می تواند به اندازه تعداد کپسول هایی که در آن زمان استفاده می کند سیگنال های متفاوتی (کپسول های فعال شده) ارسال کند ، و اکثر این میکروفن ها به شما امکان می دهند کپسول های خاصی را فعال و غیرفعال کنید تا نحوه عملکرد میکروفون را تغییر دهید.

 

Microphones produce a mono or stereo signal

 

برای اینکه یک میکروفون ،استریو در نظر گرفته شود ، باید حداقل دو کپسول داشته باشد ، با این حال ، انواع دیگری از میکروفون وجود دارد که دارای کپسول های متعدد هستند و می توانند صدا را 360 درجه در اطراف خود ضبط کنند (میکروفون Ambisonic)

همچنین لازم به ذکر است که اگر فقط یک کپسول فعال باشد یا اگر سیگنال های هر یک از آن کپسول ها به اندازه کافیاز یکدیگر دور نباشند ، میکروفون های استریو می توانند به عنوان دستگاه های مونو استفاده شوند.

از سوی دیگر ، میکروفون های مونو در صورت قرار گرفتن صحیح و استفاده از بیش از یک میکروفون قادر به ضبط کامل یک تصویر استریو هستند.

 

 

ضبط مونو در مقابل استریو

بیشتر اوقات ما به صورت مونو ضبط می کنیم ، اعم از موسیقی ، پادکست و حتی فیلم (هنگام گرفتن یک منبع صوتی خاص و تلاش برای کاهش نویز پس زمینه) زیرا میکروفون های مونو معمولاً بسیار جهت دار هستند و به ما امکان می دهد صدای منبع را بگیریم و از ضبط صداهای دیگر مانند صدای کولر گازی ، اتومبیل های عبوری یا هر نوع نویز دیگری که مستقیماً در جلوی میکروفون قرار ندارد جلوگیری کنیم.

میکروفون های استریو ، همانطور که از نامشان پیداست ، از دو کپسول جداگانه برای ضبط دو قطعه صوتی استفاده می کنند و این کپسول ها معمولاً در یک ترتیب ثابت هستند (برخی از میکروفون های استریو اجازه می دهند تا این مورد تنظیم شود) ، رو به چپ و راست میکروفون ، صدایی با صدایی طبیعی تر به شما ارائه می دهد که بهتر شبیه به این است که گوش ما صداها را در سمت چپ و راست ما می شنود.

این میکروفون ها برای ضبط صدای آمبیانس یک فضا یا محیط زمانی که نیازی به گرفتن یک منبع صوتی خاص ندارید عالی هستند.

این بدان معنی است که ضبط های استریو در نهایت بسیار واقعی تر به نظر می رسند و تجربه ای بازتر و همه جانبه را در اختیار ما قرار می دهند.

برای دستیابی به یک تصویر استریو با صدای خوب ، لزوماً نیازی به سرمایه گذاری روی یک میکروفون استریو نیست ، زیرا می توانید از دو میکروفن مونو استفاده کنید و نتایج یکسانی را بدست آورید. در اینجا چند تکنیک میکروفون استریو وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید:

 

تکنیک های میکروفون گذاری استریو

بسیاری از تکنیک های میکروفون گذاری استریو وجود دارد و همه آنها شامل استفاده از بیش از یک میکروفون مونو ، یا میکروفون استریو ، برای ضبط صدا و سپس حرکت آن به راست و چپ برای ایجاد جلوه استریو است.

اکنون برخی از پرکاربردترین تکنیک های میکروفون استریو را مورد بررسی قرار می دهیم:

X/Y

تکنیک میکروفون X/Y شامل استفاده از دو میکروفون کاردیویید است که در زاویه 90 درجه از هم قرار دارند و کپسول ها تا حد امکان به یکدیگر نزدیک شده اند تا از مشکلات ناهماهنگی فاز جلوگیری شود.

منبع صدا در زاویه 45 درجه از هر میکروفون (درست بین دو میکروفون) نشسته است.

این تکنیک اغلب هنگام ضبط گیتار آکوستیک استفاده می شود ، با یک میکروفون به سمت بدن گیتار و دیگری با طرف فرت بورد.

مزیت این روش این است که عمدتا قادر به ضبط بصورت استریو بدون هیچ گونه مشکل فاز است.

 

Microphones produce a mono or stereo signal

 

Blumlein

تکنیک بلوملین شامل استفاده از دو میکروفون figure-8 است که در زاویه 90 درجه از یکدیگر (مشابه X/Y) و با کپسول های میکروفون تا حدالامکان نزدیک یکدیگر (به طور کلی یکی روی دیگری) قرار گرفته است.

خطی که زاویه بین دو میکروفون را تقسیم می کند به سمت منبع صوتی که باید ضبط شود (میکروفون ها در زاویه 90 درجه با منبع صدا در 45 درجه ، درست در مرکز بین دو میکروفون) ، زاویه دار شده است.

جفت بلوملین یک تصویر استریو فوق العاده واقع گرایانه ایجاد می کند ، اما کیفیت ضبط ها بستگی زیادی به آکوستیک اتاق و اندازه منبع صدا دارد زیرا این تنظیم ضبط جهت دار نیست ، به این معنی که هرگونه نویز پس زمینه را می توان دریافت کرد .

A/B

روش A/B ، همچنین به عنوان “جفت فاصله دار” شناخته می شود ، شامل دو میکروفون است که در فاصله 3 تا 10 فوت از هم قرار گرفته اند و به منظور ضبط یک منبع صوتی یکسان است.

فاصله بین آنها تفاوتهای فاز و سطح (دامنه) را در ورودی دریافتی ایجاد می کند و هنگام ایجاد یک تصویر استریو گسترده بسیار خوب عمل می کند.

مشکل اصلی این روش این است که می تواند برخی مسائل جدی برای فاز ایجاد کند ، به ویژه هنگام گوش دادن به حالت مونو.

Mid/Side

Mid/Side شامل استفاده از یک میکروفن کاردیوئید و دو جهته ، یا با الگوی قطبی figure- 8 است ، به طوری که میکروفون کاردیوئید به سمت منبع صدا و میکروفون دو جهتی به طرفین است. هر دو میکروفون به طور کلی روی هم قرار می گیرند تا از مشکلات فاز جلوگیری شود.

نکته جالب در مورد تکنیک وسط/کناری این است که به شما امکان می دهد با افزایش یا پایین آوردن سطح میکروفون دو جهتی میزان احساس استریو خود را کنترل کنید ، در حالی که میکروفن کاردیوئید هنوز همه چیز را مستقیماً در مقابل خود ضبط می کند.

 

Microphones produce a mono or stereo signal

برای میکروفون های استریو XLR به چه کابل هایی نیاز دارید؟

کابلهای معمولی XLR دارای 3 پین هستند، یکی برای زمین و دو عدد که سیگنال را حمل می کنند. با این حال ، با میکروفون های استریو ، از آنجا که هر کپسول، سیگنال مونو مخصوص خود را ثبت می کند ، به دو سیم سیگنال اضافی در هر کپسول نیاز دارید.

اکثر میکروفون های استریو از کابل 5 پین استفاده می کنند که در آن پین 1 زمین است و بقیه پین ها برای انتقال قطب های مثبت و منفی سیگنال های هر کپسول وجود دارد. بیایید نگاهی سریع به نحوه عملکرد این دستگاه بیندازیم:

پین 1: زمین 

پین 2: سیگنال کپسول میکروفون A (قطبیت مثبت)

پین 3: سیگنال کپسول میکروفون A (قطبیت منفی)

پین 4: سیگنال کپسول میکروفون B (قطبیت مثبت)

پین 5: سیگنال کپسول میکروفون B (قطبیت منفی)

اگر میکروفون استریو معمولی دارید ، کابل 5 پین XLR چیزی است که شما نیاز دارید.

 

Microphones produce a mono or stereo signal

نتیجه

همه میکروفون ها ، مونو یا استریو ، برای هر کپسول فعال یک سیگنال مونو تولید می کنند ، این بدان معناست که میکروفون های استریو در واقع سیگنال های “چندگانه مونو” را خروجی می دهند. اکثر میکروفون های استریو فقط دارای دو کپسول هستند ، این بدان معناست که آنها فقط دو سیگنال مونو تولید می کنند ، با این حال ، میکروفون های آمفیونیک می توانند حداکثر 8 کپسول داشته باشند و 8 سیگنال مونو خروجی داشته باشند.

تکنیک های ضبط استریو کمی چالش برانگیزند و شما باید یاد بگیرید که چگونه با استفاده از تکنیک های گفته شده موسیقی تولید کنید.

با این حال ، آیا واقعاً به میکروفون استریو احتیاج دارید یا می توانید از دو میکروفن مونو استفاده کنید؟ در بیشتر موارد ، نیازی به میکروفن استریو اختصاصی ندارید زیرا گرفتن دو میکروفون کندانسور مدادی به شما امکان می دهد در X/Y و A/B ضبط کنید و به نتایج خارق العاده برسید.

همچنین ، تکنیک Mid-Side به شدت توصیه می شود زیرا وسعت استریو ایجاد شده فوق العاده است !.

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.