10 چیزی که از RØDECaster Pro نمی دانید

RØDECaster-Pro

ویژگی های RØDECaster Pro

RØDECaster Pro از زمان انتشارش در سال 2018 بارها ارتقا یافته است. این دستگاه با به روزرسانی سیستم عاملش مجموعه ای از ویژگی های مفید را ارائه می دهد که ایجاد پادکست های باورنکردنی را آسان تر می سازد. RØDECaster Pro آنقدر ویژگی های مختلف و متنوعی دارد که دانستن و به خاطر سپردن همه ی آن ها دشوار است.

در زیر قصد داریم به برخی از این ویژگی های خارق العاده و کمتر شناخته شده ی این دستگاه بپردازیم.

 

RØDECaster-Pro-11

1. Producer Mode

گاهی اوقات هنگام ضبط پادکست ، باید مهمان را قبل از ورود به پخش مستقیم آماده کنید. این معمولاً شامل مکالمه ای است که برای آماده سازی مهمان شما برای ورود به برنامه شکل می گیرد ، که قطعا امری ضروری است اما شنیدن آن برای شنوندگان جالب نخواهد بود.

به همین دلیل ، RØDECaster Pro دارای “Producer Mode” است. این کار با فشار دادن دکمه های solo و mute برای کانال میزبان و هر کانال دیگری که می خواهید این آماده سازی را روی آن انجام دهید ، از جمله تلفن های هوشمند ، بلوتوث و کانال های USB فعال می شود. آیکون هر کانال موجود در ” Producer Mode” در صفحه لمسی به رنگ زرد در می آید.

سپس می توانید فیدرهای مربوط به هر کانال شرکت کننده در مکالمه ” Producer Mode” را فعال کنید و به هر یک از میهمانان موجود در این کانال ها اجازه دهید بدون ضبط صدایشان ، ارتباط برقرار کنند.

2. Ducking

پادکست غالباً نوعی رسانه پر هرج و مرج و شلوغ است که تعداد زیادی مهمان با صداهای مختلف در یک اپیزود قرار دارند. گاهی اوقات لازم است که میزبان این سر و صداها را از بین ببرد و این جایی است که ” Ducking” به کار می آید.

Ducking نوعی پردازنده است که هر زمان که سیگنال صوتی دیگری می گیرد ، به طور موثر از میزان صدای سیگنال صوتی دیگر می کاهد. وقتی ducking در RODECaster Pro فعال شود ، هر زمان که “میزبان” از کانال 1 صحبت کند ، به طور موقت میزان صدای همه کانال ها کاهش می یابد. این بدان معنی است که هر چقدر هم که یک اپیزود شلوغ باشد صدای میزبان همیشه واضح تر از بقیه پادکست به گوش می رسد.

برای فعال کردن Ducking ، به سادگی به: ” Settings”> ” Advanced”> ” Audio”> ” Processing” بروید و ” Ducking” را فشار دهید.

3. USB Mix-Minus

آیا تا به حال در یک جلسه zoom پژواک و اکوی صدای خودتان و دیگران را شنیده اید؟ این ممکن است باعث حواس پرتی شود و قطعا این چیزی نیست که بخواهید در پادکستتان قابل شنیدن باشد.

خوشبختانه این مشکل با RODECaster Pro با استفاده از ویژگی  “USB mix-minus” به راحتی رفع شدنی است. وقتی که این ویژگی هنگام استفاده از کانال USB برای آوردن تماس گیرنده فعال می شود ، RODECaster Pro صدای برگشتی به برنامه ارتباطی شما را لغو می کند ، در نتیجه ارتباط شفاف و بدون اکو بین شما و مهمان شما برقرار می شود.

برای فعال کردن USB MIX-MINUS ، به سادگی به: ” Settings “> ” Advanced”> ” Audio”> ” Processing ” بروید و “USB Mix-Minus”  را فشار دهید.

سایر کانال های ارتباطی موجود در  RØDECaster Pro  (بلوتوث و تلفن هوشمند) به طور خودکار MIX-MINUS را روی سیگنال اعمال می کنند ، بنابراین برای اطمینان از تماس های بدون پژواک دیگر نگران روشن شدن این مورد نباشید.

USB Mix-Minus

4. Broadcast Meters Mode

سطح سنج پیش فرض در صفحه اصلی RØDECaster Pro به گونه ای طراحی شده است که تفسیر آن بسیار آسان است ، اما برای کسانی که اطلاعات دقیق تری از آنها می خواهند ، می توان از  “”Broadcast Meters Mode  استفاده کرد.هنگامی که این حالت فعال است تمام مترهای صفحه اصلی با نشانگرهای کامل dBFS نمایش داده می شوند. این امر زمانی مفید است که شما باید دقیقاً ارزیابی کنید که یک کانال در چه سطحی به پیک می رسد.

برای روشن کردن “”Broadcast Meters Mode ، به سادگی به قسمت ” > “Audio “> “Advanced”> ” Settings “Operations” رفته و Broadcast Meters “” را فشار دهید.

5. ذخیره و بارگذاری تنظیمات دلخواه

RODECaster Pro در انواع محیط ها از جمله استودیوهای پادکست ، مکان های آموزشی و استودیو های خانگی استفاده می شود. این اغلب می تواند به این معنی باشد که یک RØDECaster Pro توسط چندین نفر برای ایجاد پادکست های کاملاً متفاوت استفاده می شود.

به همین دلیل ما یک ویژگی را معرفی کردیم که به شما امکان می دهد تمام تنظیمات خود را ذخیره کنید و در هر زمان و در هر مکان آن را مجددا بارگیری کنید.

هنگامی که RØDECaster Pro شما متصل است ، این ویژگی فقط از طریق برنامه Companion قابل دسترسی است. برای ذخیره یا بارگذاری تنظیمات از پیش تعیین شده ، به ‘Save Show’ >’File’  بروید تا تنظیماتتان را ذخیره کنید و یا به Load Show’  بروید تا آن ها را بر روی RØDECaster Pro خود بارگیری کنید.

6.Overdub

بارگیری صدا بر روی RØDECaster Pro به راحتی کشیدن و انداختن صدا از رایانه به برنامه Companion است ، اما ایجاد صداهای دلخواه در خود RØDECaster Pro چگونه است؟

برای انجام این کار دو روش مختلف وجود دارد. ابتدا می توانید با ورود به منوی پد های صوتی ، انتخاب پدی که می خواهید جایگزین کنید ، روی صدا روی هر پد صوتی ضبط کنید ، روی «ضبط» ضربه بزنید ، سپس روی دکمه قرمز ضبط ضربه بزنید. اکنون هر صوتی که از طریق RØDECaster Pro اجرا می شود روی آن پد صدا ضبط می شود ، خواه صدای شما در یکی از کانال های میکروفون باشد ، یا موسیقی از کانال USB.

یک ابزار مفید دیگر برای ایجاد صداهای سفارشی جالب تر نیز وجود دارد – ” Overdub Mode”. با فعال شدن ، صوتی که روی پد صدا ضبط می کنید در بالای صدای موجود به صورت لایه ای قرار می گیرد و به شما امکان می دهد صوتی چند لایه را برای موسیقی مقدمه و یا بخش های تبلیغاتی ایجاد کنید.

برای روشن کردن این حالت، فقط در ” Record Mode ” بر روی  “Overdub” ضربه بزنید.

7. پیمایش سریع منو

غالباً هنگام راه اندازی RØDECaster Pro خود ، در منوها می چرخید و تنظیمات مختلف را انجام می دهید ، که می تواند روند تنظیم را کند کند. با کشیدن صفحه لمسی از پایین به بالا ، می توانید به سرعت به صفحه اصلی دسترسی پیدا کنید. کشیدن انگشت از بالا به پایین شما را به صفحه منویی که قبلاً مشاهده می کردید برمی گرداند. این می تواند به خصوص هنگام سوئیچ و رفت و برگشت از صفحه اصلی برای بررسی سطح صدا هنگام تنظیم مفید باشد.

8. تقویت هدفون

پادکسترها از انواع مختلفی از هدفون استفاده می کنند ، از هندزفری های دم دستی گرفته تا هدفون استودیویی با امپدانس بالا ، که برای برخی از آن ها حجم بیشتری لازم است تا به یک سطح مناسب برای مانیتورینگ برسند. اگر هنگام پادکست متوجه شدید که باید خروجی هدفون خود را کمی بالا ببرید ، از عملکرد تقویت هدفون استفاده کنید.

برای فعال کردن این گزینه، به ” Settings”> ” Advanced”> ” Headphones” بروید و روی ” Boost Headphone Volume” ضربه بزنید.

قبل از انجام این کار ، به یاد داشته باشید که همه دکمه های صدای هدفون را خاموش کرده و سپس آنها را به تدریج روشن کنید تا به سطح مناسبی برسد تا از آسیب رساندن به گوش شما یا میهمانان جلوگیری شود (توجه داشته باشید که تقویت هدفون روی تمام خروجی های هدفون تأثیر می گذارد).

RØDECaster-Pro

9. Effects Edit Mode از طریق برنامه Companion

آیا می دانید از طریق برنامه Companion و همچنین خود دستگاه می توانید به جلوه ها و پردازنده های پیشرفته RØDECaster Pro دسترسی پیدا کنید؟

به سادگی RØDECaster Pro خود را به رایانه متصل کنید ، برنامه Companion را باز کنید ، به “File”> “Open Effects” > “Editor” بروید و   “Effect Edit Mode”  را روشن کنید. گذشته از تنظیمات معمول که در RØDECaster Pro یافت می شود ، برنامه Companion کنترل های اضافی را ارائه می دهد:

  • کمپرسورها مجهز به نمودارهای تصویری هستند تا اثرات خود را با گذشت زمان نشان دهند.
  • عملکرد اضافی ” Set to Default”.
  • پیکان هایی که امکان تغییر دقیق پارامترها را فراهم می کنند.

10. کمپرسور اصلی

اگر تا به حال به پادکست های برتر گوش داده باشید ، ممکن است متوجه شده باشید که از کیفیت صاف و سازگاری برخوردار است که به آن یک امتیاز حرفه ای می دهد. این کار غالباً کار کمپرسور است که روی همه کانال های پادکست اعمال می شود ، که به چسباندن صداها به هم کمک می کند.

هر کانال در RØDECaster Pro کمپرسور جداگانه خود را دارد ، اما یک کمپرسور اصلی نیز وجود دارد که آخرین پردازنده در زنجیره سیگنال است قبل از اینکه صدای شما به خروجی برود.

برای فعال کردن کمپرسور اصلی باید “Effects Edit Mode” روشن شود (“تنظیمات”> “پیشرفته”> “صوتی”> “پردازش”). پس از فعال شدن ، به “تنظیمات”> “کانالها” بروید و Master Compressor”  “را انتخاب کنید.

این کار باید یک اثر بسیار ظریف بگذارد بدین صورت که در صورت استفاده صحیح ، تمام عناصر پادکست را بهم می چسباند و صدایی متعادل و یکنواخت به آن می دهد.

Call Now Button