کابل های Cat7 چیست و چرا به آن نیازی ندارید ؟!

Cat7 چیست

معرفی کابل های Cat7

کابل های اترنت به هر شکل ، طول و اندازه ای وجود دارند ، اما بزرگترین عامل تمایز بین آنها دسته بندی آنهاست. که عملکرد آنها را نشان می دهد که ارتباط مستقیمی با محافظت آنها در برابر crosstalk و نویز خارجی دارد. جایی که کابل هایی مانند Cat 5 ، Cat 5e ، Cat 6 و حتی Cat 8 کاملاً معمولی هستند ، Cat7 کمی متفاوت به نظر می رسد.

در مواردی که سایر دسته های کابل برای تمام اجزای کابل ، از مشخصات دقیقی پیروی می کنند ، Cat7 دارای برخی ویژگی های منحصر به فرد است. به همین دلیل ، علی رغم مشخصات چشمگیر (به خصوص با توجه به زمان انتشارش) ، محبوبیت زیادی ندارد. اما جادوی این عدد بالاتر(7) بدان معناست که کابل های قابل مقایسه از دسته های پایین تر گاهاً به نام کابل Cat7 فروخته می شوند و برخی فروشندگان از این طریق از مشتری سو استفاده می کنند!

 

 

کابل های اترنت Cat7

 

اما دانستن اینکه Cat7 چیست می تواند در هنگام بروزرسانی کابل های اترنت ، شما را گیج کند. Cat7 قطعاً یک کابل اترنت است، اما احتمالاً لازم نیست نگران آن باشید.

 

نگاهی اجمالی

نگاهی اجمالی به قابلیت های Cat7 ممکن است شما را به این فکر وا دارد که پس این همه هیاهو چیست ، زیرا حداقل روی کاغذ ، هر آنچه را که می خواهید در یک کابل اترنت داشته باشید، در این کابل خواهید داشت. در اصل به عنوان استانداردی که حدود 20 سال پیش تصویب شد ، Cat7 اولین نوع کابل اترنت بود که سرعت حداکثر 10 گیگابیت بر ثانیه را برای بیش از 100 متر کابل کشی مسی ارائه می داد. Cat7 در شرایط ایده آل ، می تواند تا فرکانس هایی به اندازه 600 مگاهرتز کار کند. این به مراتب بالاتر از کابل های Cat6 است ، اگرچه بسیار نزدیک به قابلیت های Cat6A است که چندین سال بعد توسعه یافت.

 

Cat7

 

کابل های Cat7 استانداردهای سختگیرانه تری نسبت به Cat6 دارند که تقریباً قابل مقایسه با Cat6A هستند. این امر معمولاً با ترکیبی از پیچش بیشتر سیم های داخلی به دست می آید ، اگرچه وجود شیلد برای سیم ها به صورت جداگانه و کل کابل ویژگی عام تری است.

 

Cat7 چیست؟

جایی که کابل های Cat7 روی کاغذ عالی به نظر می رسند – به خصوص با توجه به زمان انتشار اولیه – دلایلی وجود دارد که چرا این استاندارد به اندازه کابل های قابل مقایسه مانند Cat6A مفید و قابل استفاده نیست.

یکی از مهمترین دلایل این است که Cat7 یک استاندارد انحصاری است که توسط گروهی از شرکت ها تهیه شده است. این استاندارد IEEE نیست و توسط TIA / EIA تأیید نمی شود. کابل های Cat7 از هدر سنتی RJ-45 اترنت استفاده نمی کنند (از نظر فنی به عنوان کانکتور 8P8C شناخته می شود). اتصال GG45 که به جای آن استفاده می شود ، یک اتصال اختصاصی است. با وجود سازگاری معکوس با RJ45 ، به سختی می توان این اتصالات را پیدا کرد. کابل های Cat7 با کانکتور TERA نیز سازگار هستند ، اگرچه این مورد نیز کاربرد بسیار کمی در صنعت دارد. (تصویر پایین را ملاحظه کنید)

 

 

Cat7 با کانکتور TERA

 

 

این عدم انطباق با استانداردهای قبلی کابل منجر به این شده است که Cat7 جز کابل های غیر محبوب باشد و در نهایت به توسعه کابل های Cat6A در سال 2008 ختم شد.گرچه محبوبیت این استاندارد بیشتر بود ، اما همچنین بر سردرگمی افزود.به دلیل این که Cat7 عدد بالاتری دارد و جدیدتر و بهتر از Cat6a به نظر می رسد به همین دلیل بازاریابی Cat6a دشوارتر است.این امر منجر به این شده است که برخی از فروشندگان از Cat7 به عنوان راهی برای فروش کابل های Cat6A خود استفاده می کنند. بنابراین قبل از خرید حتماً مشخصات کابل های Cat7 را که می خواهید خریداری کنید بررسی کنید.

 

عدم محبوبیت

گرچه ترجیح کانکتور، برخی از افراد و شرکت ها را از Cat7 دور کرد ، اما بدون شک مهمترین عامل در محبوبیت کم آن ، این است که فاقد مهر تایید رسمی موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) و اتحاد صنایع الکترونیکی (EIA) است.اگرچه این امر مانع استفاده کسی از کابل های Cat7 نمی شود ، اما به این معنی است که بسیاری تمایل کمتری به این کار دارند.

این عدم تأیید و استفاده از کانکتور جایگزین به این معنی است که توسعه دهندگان سخت افزار شبکه ، پشتیبانی خود را بر اترنت 10Gb  برای اتصال RJ-45 متمرکز کرده اند و گزینه های اتصال GG45 و TERA را توسعه ندادند. این قضیه به مشکلاتی که Cat7 در افزایش تصویب با آن روبرو است ، می افزاید.

 

Cat7

Cat7A چطور؟

مانند Cat6 و Cat7A ، Cat6A نیز نسخه توسعه یافته استاندارد Cat7 است. Cat7A با پشتیبانی از استانداردهای اتصال اترنت 40 گیگابیتی با فرکانس های حداکثر 1000 مگاهرتز ، توانایی فوق العاده ای دارد. در شرایط مناسب می تواند از 40 گیگابیت اتصال تا 50 متر و 100 گیگابیت تا 15 متر پشتیبانی کند.

 

 

Cat7A

 

متأسفانه ، این فراتر از برنامه های IEEE است که در سال 2016 تصویب شد (شش سال پس از تصویب  Cat7A) مبنی بر اینکه کابل های اترنتی که از سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کنند ، نیاز به پشتیبانی تا 2000 مگاهرتز دارند، به این معنی که کابل های Cat8 تنها کابل هایی هستند که به طور رسمی از چنین سرعتی پشتیبانی می کنند.

این امر باعث شده است که هیچ توسعه ای روی محصولات سازگار با Cat7A انجام نشود ، و این محصول با وجود قابلیت های چشمگیر ، عمدتا بی فایده باشد.

 

به جای آن از Cat6A یا Cat8 استفاده کنید

کابل های Cat7 استاندارد رایجی نیستند و چیزی نیست که بخواهید خود را درگیر آن کنید. اگر به نوع عملکردی که Cat7 ارائه می دهد ، نیاز دارید ، Cat6A کاملاً مطابق با کارکرد Cat7 است. این یک استاندارد کابل کاملاً پشتیبانی شده است و تمام مزایای Cat7 را بدون اشکال دارد. اگر مرکز داده خود را اداره می کنید یا واقعاً علاقه مند به محافظت از شبکه در آینده هستید ، بهتر است کابل Cat8 را انتخاب کنید. Cat8 از مقبولیت صنعت برخوردار است و توسط IEEE و EIA تأیید شده است و حتی با اتصالات RJ45 نیز همراه است. اگرچه محدودیت های طول اعمال می شود ، Cat8 با سرعت 25 و 40G درجه بندی می شود و جایگزینی عالی برای اتصالات گران قیمت فیبر است.

 

Cat7

 

Cat7 در واقع یک استاندارد مرده است و تعداد کمی از افراد باید ذهن خود را درگیر آن کنند. با این حال ، اگر شما از معدود افرادی هستید که به یک کابل شبکه  Cat7 نیاز دارید ، پس باید مطمئن باشید آنچه خریداری می کنید Cat7 است و فروشنده کابل Cat6A را با ماسک Cat7 به شما نمی فروشد.

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.