همه چیز درباره میکروفن بی نظیر NTR

RODE NTR Review

مروری بر میکروفون NTR

Rode از فرمول میکروفون ریبون استفاده کرده و با برخی ایده های طراحی جدید توانسته چیزی را که می توان یک کلاسیک آینده نامید، ارائه دهد.

همین 15 سال پیش ، به نظر می رسید میکروفون ریبون در حال مرگ است. در دهه 50 اوج شکوفایی پیشرفت های فنی و در دنیایی پر از میکروفون های سیم پیچ متحرک و خازنی ارزان و قوی ، تعداد انگشت شمار میکروفون های ریبونی که در کاتالوگ تولیدکنندگان باقی مانده بود بیشتر شبیه چیزی جذاب بود تا ابزارهای مدرن استودیویی. ساخت گران ، عدم حساسیت ، صدایی تیره و  شکنندگی زیاد باعث شده بود ریبون ها رو به افول روند.

تغییر اوضاع طی یک و نیم دهه گذشته باعث شد میکروفون های ریبون از محبوبیتی دوباره برخوردار شوند. میزان توسعه فن آوری جدیدی که در این مدت اتفاق افتاده باعث شد تا آنچه که در گذشته به عنوان یک فن آوری کامل به نظر می رسید از جهات مختلف پیشرفت کند. حساسیت کم میکروفون های ریبون با استفاده از آهن ربا های قدرتمند و الکترونیک فعال داخلی رفع شده است. شکنندگی آنها  نیز با اختراع مواد جدید ریبون مانند”Roswellite ، برطرف شده است و عملیات دقیقی در مورد هندسه عناصر ریبون ، پاسخ فرکانس آنها را به فضای جدیدی گسترش داده است.

احیای دوباره ی ریبون ها بسیاری از تولید کنندگان اصلی میکروفون مانند Coles ، AEA و Royer و آخرین آنها Rode را به تولید دوباره ی این نوع میکروفون وا داشته است. میکروفن  NTR در اوایل سال 2015 با سر و صدای زیادی آغاز به کار کرد ، و با استقبال زیادی روبرو شد. ریبون آن با ضخامت 1.8 میکرون با استفاده از لیزر برش داده می شود. Rode می گوید این فرآیند نه تنها از قرار گرفتن دقیق شکاف آهن ربا اطمینان حاصل می کند ، بلکه برخلاف برش مکانیکی ، پارگی و سوراخ های میکروسکوپی که باعث تضعیف ریبون می شود را ایجاد نمی کند. عنصر ریبون در داخل یک بسکت بسیار باز که به منظور به حداقل رساندن سایه های آکوستیک طراحی شده است ، شوک می شود و معلق می ماند. میکروفن  NTR علاوه بر ترانسفورماتور سنگین و سفارشی ، از الکترونیک فعال برای ارائه سطح سیگنالی سالم استفاده می کند.

 

میکروفون های ریبون کلاسیک

 

NTR در کارخانه Rode استرالیا طراحی شده است ، به زیبایی ساخته شده و از نظر بصری بسیار متمایز است. یک غول با ابهت ! اندازه ی آن از انتها به انتهای دیگر تقریباً 22 سانتی متر و وزن آن حدود یک کیلو است. در یک جعبه مقوایی مشکی با پوشش کف فوم و چشمگیر عرضه می شود و با یک پیچ نگهدارنده ریبون که به قسمت بالا پیچ می شود ، ارسال می شود. این ، احتمالاً شاک مونت داخلی را، برای جلوگیری از نوسانات مخرب فرکانس پایین در حین حمل و نقل ، قفل می کند و باید قبل از استفاده برداشته شود. میکروفون همراه با نسخه تازه تقویت شده Rode’s RM2 Mount با رنگ مشکی همراه است که به پایه میکروفون پیچ می شود و اجازه می دهد تا بیش از 180 درجه به راحتی چرخش داده شود.نصب شوک مانت داخلی ظاهراً به این معنی است که به سیستم تعلیق الاستیک نیازی نیست و در عمل با ارتعاشات ایستاده مشکلی پیش نمی آید.

مانند بسیاری از میکروفون های ریبون کلاسیک ، NTR یک “ریبون بلند” است ، که احتمالاً به بهبود پاسخ فرکانس بالا کمک می کند. پاسخ فرکانس منتشر شده NTR ، حتی برای میکروفون ریبون نیز کاملاً غیر معمول است. علیرغم اندازه گیری در 1 متر ، (فراتر از فاصله ای که اثر مجاورت در شدیدترین حالت خود خواهد بود) ، حداکثر حساسیت را در 20 هرتز نشان می دهد ، با یک شیب بسیار ملایم در طیف فرکانس که آن را تقریباً 3DB در 1 کیلوهرتز و 10 دسی بل پایین در 10 کیلوهرتز می بیند ، که با یک قله کوچک در 4 کیلو هرتز قطع می شود. با این حال ، در حالی که اکثر میکروفون های ریبون دور و بر 15 کیلوهرتز بسیار حساسند ، NTR در آن فرکانس یک قله قابل توجه دارد و در واقع در 20 کیلو هرتز حساس تر از 10 کیلو هرتز است. Rode می گوید ، این پاسخ بدون استفاده از هیچ EQ در الکترونیک فعال بدست آمده است.

میکروفن NTR دارای تمام ویژگی های سنتی است که به میکروفون های ریبون محبوبیت مجدد خود را داده است: صدای نرم و صاف، عدم تشدید صدا در محدوده فرکانس شنیدنی و صدای خارج از محور ملایمی که هرگز از میکروفون خازنی چند الگویی دریافت نمی کنید. اگر می خواهید جزییات صدای یک تنبورین را بدون این که زننده به گوش برسد بگیرید، صدایی نرم و غنی از ساز های زهی بدون هیچ گونه لرزشی دریافت کنید و یا گیتارهای برقی را به سادگی به صدا دربیارید ، NTR مناسب شما خواهد بود.

شاید چیزی که باعث شده میکروفن NTR چشمگیرتر به نظر برسد ، توانایی آن در جاهایی است که معمولاً در آن از میکروفون ریبون استفاده نمی کنند، است. بسیاری از میکروفون های ریبون ارزان تر با استفاده از ترانسفورماتورهای کوچک و نامناسب، فرکانس پایین را به خطر می اندازند. NTR مطمئناً اثر مجاورت زیادی دارد ، اما حتی در فاصله دور ، شما باسی می گیرید که کاملاً گسترش یافته و طبیعی است. تعداد زیادی میکروفون ریبون وجود ندارد که من بخواهم آنها را جلوی کابین باس قرار دهم ، اما NTR در حدود نیم متری من کار بزرگی انجام داد و من دوست دارم آن را روی کنترباس نیز امتحان کنم.

پاسخ NTR در فرکانس بالا برای میکروفون ریبون بسیار غیر معمول است و در منابعی مانند پرکاشن و گیتار آکوستیک تفاوت واقعی ایجاد می کند. من همچنین تصور می کنم که یک جفت استریو از NTR می تواند یک جایگزین واقعی برای میکروفن خازنی برای انتخاب گروههای کلاسیک و جاز باشد ، هرچند که اندازه بسکت آن باعث می شود نصب آنها در یک پیکربندی کمی عجیب به نظر برسد.

در طی آزمایشاتم توانستم مقایسه مستقیمی بین NTR و Royer SF12 انجام دهم و از تفاوت صدای آنها شگفت زده شدم. Royer  از لحاظ فیزیکی بسیار کوچکتر است ،اگرچه یک میکروفون استریو است ، و نمی تواند با پاسخ NTR در دو انتهای طیف فرکانس مطابقت داشته باشد. با این حال ، از نظر صدایی ، صدای محوری آن بسیار روشن تر و واضح تر است .در مقابل ، بسکت بسیار باز NTR به این معنی است که صدای خارج از محور روشن تری دارد. اگرچه بسیار متفاوت هستند ، اما هر دو میکروفون خوبی هستند و اگر می توانستم هر دو را داشته باشم ،حتما این کار را می کردم!

 

NTR

 

Rode اکنون 25 سال است که یکی از تولید کنندگان اصلی میکروفون استودیویی است. آنها نام خود را با NT2 معرفی کردند ، میکروفونی که بسیاری از نشانه های ظاهری اش را از Neumann U87 وام گرفته بود ، و من فکر می کنم که میکروفون های خازنی آنها جایگزین های مناسب برای میکروفون های کلاسیک شده است. به عنوان مثال ، بیشتر ما خوشحال خواهیم شد اگر در برنامه هایی که به طور معمول از میکروفن خازنی دیافراگم کوچک استفاده می شود ، از NT5 استفاده کنیم . اما اگر Neumann KM84 را برای همان کار در دسترس داشته باشیم ، NT5 اولین انتخاب ما خواهد بود؟

به نظر می رسد NTR به طور عمدی برای درهم شکستن این تصور طراحی شده است و می تواند به عنوان یک محصول درخشان برای این تولید کننده استرالیایی شناخته شود ، زیرا این اطمینان را می دهد که با میکروفون های کلاسیک مقایسه نمی شود. این میکروفون دارای تکنولوژی ایست که تاکنون تنها طراحان منحصر به فرد و خاص میکروفون از آن برخوردار بودند. NTR تصویری جسورانه و قابل تشخیص می دهد که زیباییش را مدیون میکروفون های سنتی ریبون نیست. و به جای تلاش برای تطبیق با صدای برخی از میکروفون های قدیمی ، Rode برای خود معیار صوتی تعیین کرده است. میکروفن NTR در اکثر کمپانی ها یک انتخاب اول برای میکروفون خواهد بود.

Rode NTR اولین میکروفون ریبون با پاسخ فرکانس طولانی نیست ، اما سایر مدل هایی که پوشش کامل دامنه 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز را دارند ، بیشتر محصولات تخصصی بسیار گران قیمت هستند. ریبون های تمام دامنه دیگر مانند SE Electronics RNR1 و Sandhill 6011A حداقل دو برابر NTR قیمت دارند.

مزایا

صدای ریبون های کلاسیک را با سطوح جدیدی از فرکانس بالا و پایین ترکیب می کند.

بسیار مقرون به صرفه تر از بیشتر گزینه های قابل مقایسه است.

خوش ساخت و از نظر بصری متمایزاست.

معایب

نسبت به بهترین میکروفون های ریبون، بزرگ و سنگین است و برای درخشش صدا به کمی فاصله از منبع احتیاج دارد.

 

اگر سوالی داشتید حتما با ما در یریآل (شماره تماس: 02188541560 – 09358502050 ) تماس بگیرید.

 

Call Now Button