نکاتی برای بهبود ضبط وکال یا آواز

ضبط آواز یا وکال

ضبط آواز یا وکال

بدون ضبط خوب ، نمی توانید آواز یا وکال خوبی تولید کنید. هنگام ضبط آواز ، به راحتی نمی توانید آن را در میکس اصلاح کنید. بنابراین باید خواننده طوری بخواند که نیاز به کمترین ویرایش در مرحله میکس داشته باشد اما با تمام دانش ، ابزارها و تکنیک های مورد نیاز این می تواند برای مبتدیان به ویژه در اوایل کار به شدت دشوار باشد.

خبر خوب این است که فقط با چند نکته ساده تقریباً هرکسی می تواند در مدت زمان کوتاهی صدای خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

بنابراین در پست امروز ، بهترین نکات در این زمینه را با شما به اشتراک می گذاریم.

یافتن میکروفن مناسب

این روزها ، میکروفون های صوتی خوب را می توان ارزان خریداری کرد . تنها با صرف 6،5 میلیون تومان، می توانید ده ها گزینه عالی برای میکروفون استودیویی مناسب انتخاب کنید.

 

نکاتی برای بهبود ضبط وکال

 

برای بررسی انتخاب میکروفون ارزان قیمت مناسب این مقاله را مطالعه فرمایید: 7 میکروفون برتر ارزان قیمت برای ضبط آواز

 

5 چیزی که وکال را خراب می کند

از بسیاری جهات ، وکال خوب و تمیز کمتر با استفاده از تکنیک های فانتزی و بیشتر با اجتناب از مشکلات رایج حاصل می شود.

در این جا 5 موردی که باعث کیفیت بد وکال می شود آورده شده است:

  • Popping
  • Sibilance
  • اثر مجاورت
  • نویز پا
  • آکوستیک ضعیف اتاق

 

1. Popping

یک نکته عجیب در مورد صدای انسان این است که هنگام تلفظ اصوات “پ” و “ب” ، توده شدید هوا از دهان خارج می شود که در گفتار عادی متوجه آن نمی شوید. اما در ضبط ، این انفجارهای هوا به دیافراگم میکروفن برخورد می کنند و صدای قوی فرکانس پایین معروف به Popping ایجاد می کنند.

برای درک بهتر آن ، این تمرین را امتحان کنید:

دست خود را جلوی صورت خود قرار دهید و این جمله را بگویید: پای پیتر پن با پایین پپرونی پلاستیکی پرید !

احساس می کنید هوا به دست شما برخورد می کند؟ این popping است.

 

 

نکاتی برای بهبود ضبط وکال

 

 

 

برای جلوگیری از آن ، ساده ترین راه آواز خواندن در میکروفون با زاویه کمی خارج از محور است ، بنابراین انفجارها مستقیماً به دیافراگم برخورد نمی کنند.

با این حال از آنجا که بسیاری از خواننده ها نمی توانند یا نمی خواهند ، مهندسان اغلب به جای آن از پاپ فیلترها استفاده می کنند.

نحوه کار آنها به شرح زیر است:

با ایجاد مانعی بین خواننده و میکروفون ، پاپ فیلتر مانند یک شبکه عمل می کند تا جلوی  پلاسیو ها را بگیرد ، در حالی که به صداهای دیگر اجازه می دهد آزادانه عبور کنند.

پاپ فیلتر همچنین به عنوان یک نشانگر فاصله عمل می کند ، و مانع از نزدیک شدن بیش از حد خواننده به میکروفون می شود ، (همانطور که معمولاً این کار را می کنند).

 

2. Sibilance

نکته عجیب دیگر در مورد صدای انسان هنگام تلفظ “س” و “ف” ، دهان هوای شدیدی با فرکانس بالا منتشر می کند ، که معمولاً به نام  Sibilance شناخته می شود.در مکالمه روزانه متوجه آن نمی شوید اما در ضبط ها ، هنگامی که دهان شما کاملاً در مقابل میکروفون قرار دارد ، به شدت واضح است.

برای رفع این مشکل ، شما می توانید آن را فقط با استفاده از ابزارهای نرم افزاری مانند کمپرسورهای چند بانده و de-esser ها درست کنید.

 

 

نکاتی برای بهبود ضبط وکال

 

 

 

اما استراتژی هوشمندانه تر این است که در وهله اول از ضبط آن خودداری کنید. درست مانند popping ، آواز خواندن در زاویه خارج از محور می تواند به طور معمول مشکل را برطرف کند. اگر نه ، در اینجا چیز دیگری است که می توانید امتحان کنید:

ترفند مداد : همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ، یک مداد بگیرید و آن را مستقیماً بر روی دیافراگم میکروفن خود با یک کش لاستیکی محکم کنید. اکنون آن انفجارهای با فرکانس بالا توسط مداد به نصف تقسیم شده و به طرف دیگر هدایت می شوند.

 

3. اثر مجاورت

به خاطر طراحی میکروفون های کاردیوئید که الگوی قطبی استانداردی است که در وکال استفاده می شود ، هر زمان منبع صوتی در چند اینچی دیافراگم قرار می گیرد  میکروفون boost کمتری در پاسخ به فرکانس نشان می دهد.

هرچه صدا نزدیکتر باشد ، اثر آن قویتر است.با سازهای خاصی مانند گیتار آکوستیک ، این می تواند به عنوان ابزاری مفید در افزودن گرما عمل کند. در مورد آواز اما وقتی خوانندگان کم تجربه از آن ناخواسته استفاده می کنند، شنیدن اینکه low-end boost به طور تصادفی ظاهر می شود و ناپدید می شود ، بسیار آزار دهنده است.

 

 

نکاتی برای بهبود ضبط وکال

 

 

 

اگر خواننده شما با این مشکل روبرو است ، نحوه حل آن به شرح زیر است:

  • از پاپ فیلتراستفاده کنید – برای جلوگیری از نزدیک شدن زیاد خواننده به میکروفن.
  • از میکروفون های تمام جهتی استفاده کنید – که به دلیل طراحی آنها از اثر مجاورت در امان هستند.

 

4. آکوستیک ضعیف اتاق

حتی اگر همه ی کار ها را به نحو احسن انجام دهید ، اگر آکوستیک اتاق شما مناسب نباشد ، صدای خوبی نخواهید داشت.

بنابراین اگر هنوز اتاق آکوستیک ندارید ، آن را در برنامه کار خود قرار دهید. در اینجا مقاله ای برای کمک به شما در شروع وجود دارد: راهنمای آکوستیک سازی اتاق برای مبتدیان

اگر پول و مکانی برای انجام این کار به روش سنتی ندارید فیلترهای رفلکشن می توانند گزینه ارزان و مناسبی برای هر کسی باشد که به دنبال یک میانبر است. آنها ممکن است اتاق را واقعا آکوستیک صوتی نکنند اما هزار برابر بهتر از هیچ چیز هستند.

 

5. نویز پا

تک تک قدم ها در کل خانه با صدای بلند و واضح شنیده می شوند.وقتی خوانندگان با پاهای خود ضربه می زنند ، این لرزش ها از پایه میکروفن شما بالا رفته و روی ضبط اثر می گذارند.

راه حل متداول برای این مشکل افزودن یک شوک مونت است که با ایجاد ایزوله صوتی بین میکروفن و پایه کار می کند.برای اینکه بفهمید آیا به آن احتیاج دارید یا خیر:

میکروفن خود را همانطور که معمولاً تنظیم می کنید تنظیم کنید ، یک قطعه ضبط کنید و گین را کم کنید. هدفون خود را بگذارید ، در اطراف پایه میکروفن قدم بزنید و گوش دهید.اگر صدای قدم های خود را می شنوید ، به یک شوک مونت نیاز دارید.

 

 

نکاتی برای بهبود ضبط وکال

 

 

 

بسیاری از میکروفون های وکال با یکی از آنها همراه هستند ، اما اگر میکروفون شما شوک مونت ندارد ، از آنجا که بیشتر شوک مونت ها فقط برای کار با میکروفون خاصی طراحی شده اند ، شما باید مطابقت مناسب را پیدا کنید.

چیزی مانند “شوک مونت های سازگار با میکروفن خود” را گوگل کنید و مورد های مناسب میکروفون خود را پیدا کنید و یکی از آن ها را تهیه کنید. در غیر این صورت ، ممکن است بخواهید به طور کلی از میکروفون دیگری استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر از پاپ فیلتر و شوک مونت به این مقاله مراجعه کنید: آیا برای میکروفون به یک شوک مونت و پاپ فیلتر نیاز داریم؟

تکنیک میکروفون

به عنوان “مهندس” استودیوی خانگی ، می توانید همه کارها را درست انجام دهید تا خواننده خود را برای موفقیت آماده کنید .با این حال محصول نهایی هنوز بیشتر در دست آنهاست.

و غیر از توانایی واقعی آواز خواندن ، عامل بزرگ دیگری که نتیجه را تعیین می کند ، تکنیک میکروفون آنهاست.

خوانندگانی که تجربه کمی در پشت میکروفون دارند حرکات عصبی و ناخوشایند سر را به طور ناخودآگاه انجام می دهند ، که می تواند ضبط یک اجرای عالی را از بین ببرد.

در اینجا 4 تکنیک رایج آورده شده است که خوانندگان حرفه ای از آنها استفاده می کنند

 

 

نکاتی برای بهبود ضبط وکال

 

 

1. کنترل حجم با فاصله

هرچه صدا بلندتر می شود از میکروفون دور می شوند و برعکس.
.

2. پرهیز از popping و sibilance

با تنظیم زاویه و فاصله خود از میکروفون ، آنها می توانند هرگونه اثری از popping یا sibilance را از بین ببرند. و آنها می توانند این کار را حتی بدون استفاده از پاپ فیلتر انجام دهند.
.

3. استفاده هدفمند از اثر مجاورت

با نزدیک شدن به میکروفون در هنگام کلمات نرمتر ، آنها می توانند حس صمیمیت زیبایی به لحن خود اضافه کنند.
.

4. کنترل صداهای نفس

با چرخاندن سر به طرف دیگر با هر نفس ، آنها از صداهای ناخوشایند نفس که باید بعداً ویرایش شوند جلوگیری می کنند. خوانندگان حرفه ای خوب می دانند که چه موقع می توانند عمداً در میکروفن نفس بکشند تا اثر بگذارد.

.

ترجمه : تیم ترجمه یریآل

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.