مقایسه فن آوری های چاپ کارت شناسایی

آشنایی با فن آوری های چاپ کارت

چاپگرهای کارت شناسایی با  چاپگرهای  جوهر افشان رومیزی تفاوت دارند زیرا به جای مرکب از ریبون های رنگی برای چاپ روی کارت پلاستیکی  (PVC ) استفاده می کنند. این ریبون ها دارای  مجموعه ای از صفحات رنگی یا تک رنگ است .هر صفحه قدری بزرگتر از کارت  شناسایی است و برای هر رنگی که در طرح کارت به کار رفته هد چاپ یکبار از روی صفحه ریبون مربوطه می گذرد. دو روش اصلی در چاپ کارت شناسایی وجود دارد : چاپ مستقیم و چاپ غیر مستقیم

هر دو روش از ریبون های رنگی یا تک رنگ استفاده می کنند .اما نوع چاپگر مورد نیاز بستگی به نیازهای کاربر دارد .

  چاپگر های کارت شناسایی با روش تصعید رنگ

بیشتر چاپگرهای کارت شناسایی از تصعید رنگ استفاده می کنند که به عنوان چاپ مستقیم روی کارت (DTC)  نیز نامیده می شود . در  این فرآیند هد چاپ ریبون چاپگر را گرم می کند و مرکب روی ریبون بخار شده و به کارت پلاستیکی می چسبد . این نوع چاپ کارت هایی با کیفیت متوسط با سرعت چاپ بالا تولید می کند. چاپگرهای تصعید رنگ قابلیت چاپ لبه به لبه را دارند اما در لبه ها نوار سفید باریکی دیده می شود.

مقایسه فن آوریهای چاپ کارت شناسایی

تصعید رنگ روش استاندارد چاپ کارتهای شناسایی است و اقتصادی تر از چاپ غیر مستقیم است . از آنجا که اکثر چاپگر های کارت شناسایی از این روش استفاده می کنند انتخابهای زیادی برای چاپگر وجود دارد.

مزایای تصعید رنگ 

 • اقتصادی تر
 • تنوع انتخاب های چاپ
 • سرعت چاپ بالاتر
 • کیفیت متوسط

چاپگر های غیر مستقیم کارت شناسایی

این روش چاپ تکنولوژی بالاتری است که کارت هایی شفاف با جزئیات بالا تولید می کند . مانند تصعید رنگ در این روش از هد چاپ گرمایی و ریبون استفاده می شود اما یک مرحله فیلم شفاف نیز به آن اضافه    می شود. طرح کارت ابتدا روی فیلم شفاف چاپ می شودو بعداً این فیلم روی کارت ذوب می شود. این مرحله اضافی باعث کاهش سرعت چاپ نسبت به تصعید رنگ می شود اما کیفیت بصری بهتر و چاپ لبه به لبه را فراهم می سازد زیرا فیلم شفاف بزرگتر از کارت است. با چاپ روی فیلم در مرحله اول ، کارتهای شناسایی چاپ  غیر مستقیم دوام بیشتری دارند و نسبت به صدمات مقاوم تر هستند. چاپ غیر مستقیم بهترین انتخاب برای چاپ روی کارت های هوشمند نیز می باشد زیرا هد چاپ با سطح غیر یکنواخت کارت تماس ندارد تا سبب خرابی هد چاپ تصعید رنگ شود.

چاپگر های غیر مستقیم کارت شناسایی

چاپگرهای غیر مستقیم  گرانتر  از انواع تصعید رنگ هستند و هزینه مواد مصرفی نیز برای هر کارت بیشتر است زیرا نیاز به فیلم شفاف اضافی دارند. این نوع چاپگر برای سازمانهایی که استانداردهای گرافیکی بالاتر از متوسط  ،نیاز به کارتهای با دوام یا نیاز به چاپ  روی کارتهای هوشمند دارند مناسب است.

مزایای چاپ غیر مستقیم   

کیفیت برتر تصویر

 • چاپ غیر مستقیم تصویری شفاف و با رنگهای درخشان ایجاد می کند.

 

چاپ روی لبه های کارت

 • چاپ روی بخشهای نزدیک به لبۀ کارت در چاپگرهای مستقیم کارت سبب شکستگی ریبون خواهد شد. بنابراین هنگام چاپ مستقیم روی کارت لبۀ سفید باریکی ایجاد می شود. اما در فن آوری چاپ غیر مستقیم به علت چاپ اولیۀ تصویر روی فیلم شفاف و عدم تماس هِد چاپ با کارت، در چاپ نزدیک به لبه ها صدمه ای به هِد وارد نمی شود بنابراین کل سطح کارت دارای تصویر است.
 • در روش مستقیم هد چاپ سطح کارت را لمس می کند بنابراین هر کثیفی یا خرابی روی کارت به هد چاپ صدمه می زند. ولی در روش غیر مستقیم اینطور نیست.
چاپگر های غیر مستقیم کارت شناسایی
تصویر سمت چپ با چاپگر غیر مستقیم و تصویر سمت راست با چاپگر مستقیم

ضمانت مادام العمر هد چاپ 

 • تعویض هد چاپ مستلزم صرف هزینه زیادی است. اما با صرف هزینه ای بیشتر درابتدا و خرید چاپگر غیر مستقیم دوام مادام العمر هد چاپ تضمین می شود.

استفاده از انواع کارتها 

 • کارتهای به کارت رفته در چاپگرهای غیر مستقیم تنوع بیشتری دارند. یعنی روی کارتهای پانچ شده ، برچسب دار ، دارای تراشه های لمسی یا هر کارتی که دارای آنتن یا مداری روی کارت است می توانند چاپ کنند.

لایه محافظ روی کارت

 • لمینت مانند لایه ای محافظ روی تصویرکارت است که دوام کارت را افزایش می دهد.

معایب چاپ غیر مستقیم

 • هزینه بالاتر چاپگر
 • سرعت چاپ پایین تر به علت افزایش مراحل چاپ
 • نیاز به کارتهای کامپوزیتPVC است زیرا کارت در معرض حرارت بالاتری برای  قرار دادن  فیلم روی کارت می باشد.

 

Call Now Button