آن چه از اترنت باید بدانید

اترنت سیمی

تلفن های هوشمند ، لپ تاپ ها و تبلت ها ممکن است Wi-Fi را به عنوان راه مورد علاقه خود برای اتصال به شبکه های محلی و اینترنت ترجیح دهند ، اما اترنت سیمی هنوز هم سریعترین و پایدارترین راه برای آنلاین شدن و ماندن در اینترنت است.

تاریخچه مختصری از شبکه اترنت

اترنت (Ethernet) نام مجموعه فناوری هایی است که طی دهه ها برای اتصال رایانه ها و سایر دستگاه ها به یکدیگر استفاده شده است. آنها معمولاً شاخه های اتصال شبکه های محلی (LAN) و شبکه های گسترده (WAN) را قبل از انتقال اتصال به ارائه دهندگان خدمات اینترنت و مبادلات بین المللی ، تشکیل می دهند.

 

آن چه از اترنت باید بدانید

 

 

اولین استانداردهای شبکه اترنت از اوایل دهه 1970 نشأت گرفته و از تست های شبکه قدیمی مانند ALOHAnet الهام گرفته شده است. در طول دهه 70 به طور مداوم ارتقا می یافت و در اوایل دهه 1980 به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت و استاندارد شد. در آن زمان کابل های کواکسیال شکل اصلی فناوری اتصال بود که فقط نرخ بیت 10 مگابیت در ثانیه را در شبکه محلی پشتیبانی می کرد. در دهه های بعدی ، به دلیل نیاز به نرخ بیت و پهنای باند بالاتر ، سخت افزار جفت پیچ خورده و فیبر نوری همراه با فناوری سوئیچ جدیدتر وارد عرصه شد که سرعت تا 400 گیگابایت در ثانیه را امکان پذیر کرد.

اگرچه طی سالهای گذشته فناوری های رقابتی شبکه وجود داشته است ، اما سازگاری اترنت با تغییرات بازار و استفاده از سخت افزار جدید برای ایجاد ثبات و سرعت بیشتر ، به معنای نهایی شدن آن بود. امروزه ، این شکل غالب شبکه های سیمی در سراسر جهان است و ارتباطات سریع را به میلیون ها خانه و مرکز داده و میلیاردها دستگاه  فراهم می کند.

اترنت در خانه

اترنت به طور گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد ، اما این شاید بیشتر توسط عموم مردم با کابل هایی شناخته شود که شبکه خانگی آنها را به اینترنت گسترده تری متصل می کند.

ممکن است با نامگذاری کابل ها مانند Cat5 و Cat6 آشنایی داشته باشید. این نشان دهنده یک دسته از کابل های استفاده شده برای شبکه های اترنت است و نقش مهمی در توانایی های هر شبکه دارند.

استانداردهای قدیمی Cat5 سرعت و ویژگی های کمتری را ارائه می دهند ، در حالی که استانداردهای بسیار مدرن تری مانند Cat 6 و حتی Cat 8 از پهنای باند بیشتری پشتیبانی می کنند و محافظ بهتری برای اتصال تمیزتر و پایدارتر ارائه می دهند.

انتخاب کابل مناسب بین Cat5e  و  Cat6

دو تا از محبوب ترین کابل های اترنت که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند کابل های Cat5e و Cat6 هستند.شما باید بدانید که در شبکه خود به چه چیزی نیاز دارید و شبکه شما قادر به چه کاری است تا بتوانید گزینه مناسب را انتخاب نمایید. چه برای بازی آنلاین به کابلهای اترنت احتیاج داشته باشید و چه برای چیزهایی که کمتر وابسته به تأخیر هستند، با نگاهی دقیق به این دو نوع کابل می توانید ایده بهتری برای نیاز خود بیابید.

قبل از هر چیز باید به مشخصات (specifics)آن ها بپردازیم. به عنوان مثال TP ، مخفف Twisted Pair است و به روشی که سیم ها در داخل کابل های اترنت به هم می پیوندند اشاره دارد. نام های “S” و “U” در کنار آن نشان دهنده شیلددار یا بدون شیلد است. “F” به معنای فویل شده است. یک فویل دور کل کابل و / یا سیمهای جداگانه پیچیده می شود. بنابراین ، کابلی که UTP است، یک جفت پیچ خورده بدون شیلد است. FTP جفت های تاب خورده فویل شده است. یک SFTP کابلی شیلددار است و روی کل کابل فویل می شود.

 

آن چه از اترنت باید بدانید

 

 

برای بحث انتخاب بین Cat5e  و  Cat6 ، ابتدا باید مشخصات آنها را در نظر بگیریم. Cat5e استاندارد قدیمی تر است ، که در سال 2001 جایگزین Cat5 شد تا حداکثر پهنای باند را بهبود ببخشد و crosstalk را کاهش دهد، که بر کیفیت اتصال تأثیر منفی می گذاشت. Cat5e حداکثر سرعت شبکه را به 1000 مگابیت در ثانیه یا یک گیگابیت در ثانیه افزایش داد.

با پشتیبانی از فرکانس های حداکثر دو و نیم برابر کابل های Cat5e ، Cat6 می تواند حداکثر 10 هزار مگابیت بر ثانیه یا 10 گیگابیت بر ثانیه را برای طول کابل تا 55 متر ارائه دهد.

علاوه بر مزایای سرعت ، کابل کشی Cat6 باید از استانداردهای برخورد متقابل و کاهش نویز بسیار بالاتری نسبت به Cat5e پیروی کند. برای دستیابی به این اهداف ، تولیدکنندگان معمولاً از یک سیم پیچ – یک جدا کننده طولی – در داخل کابل استفاده می کنند تا سیم ها را در کابل اترنت جدا کنند. سیم ها نیز محکم تر می شوند و باعث افزایش محافظت از منابع نویز خارجی می شوند. این مزیت علاوه بر این از کشش بی مورد کابل Cat6 جلوگیری می کند ، اما می تواند کابل ها را سخت تر کند ، بنابراین همیشه استفاده نمی شود.

همچنین یک نوع Cat6 به نام Cat6A وجود دارد که با بهبود حداکثر 10 گیگابیت در ثانیه تا 100 متر ، عملکرد را بهبود می بخشد. اما فراتر از عملکرد خام ، Cat6A همچنین محافظت و ضد نویز بودن را افزایش داده است. در کنار شیلد دار بودن هر سیم ، کابلهای شیلددار Cat6A (که به صورت بدون شیلد نیز موجودند) از یک سیم تخلیه یا سیم زمینی استفاده می کنند تا به شما کمک کند هرگونه نویز یا عبور متناوب از کابل دیگر را از بین ببرید. این محافظ اضافی باعث می شود که کابل های Cat6A برای محیط های با نویز زیاد و در مواردی که دقت داده ها از اهمیت بالایی برخوردار است ، مانند شبکه های بهداشت و درمان و آموزش ، گزینه ای عالی است.

 

اترنت سیمی

 

در نهایت ، کابل های Cat6 نسبت به Cat5e نسبت سیگنال به نویز (SNR) و سیگنال تمیزتر ، بهتر و با خطاهای کمتری را ارائه می دهند. Cat6A برای یک سیگنال حتی تمیزتر یک قدم فراتر از آن می رود.

لازم به یادآوری است که گرچه Cat6 استاندارد جدیدتری است و دارای مشخصات بهبود یافته از Cat5e است ، اما با گذشته سازگار است. آنها با اتصالات end-point مشابه در دسترس هستند ، بنابراین اگر شبکه شما قبلاً از کابل های Cat5e یا Cat 5 استفاده کرده باشد ، با خرید کابل Cat6 مشکلی نخواهید داشت. در واقع ، اگر سخت افزار شبکه شما مانند دستگاه (ها) و روتر بتواند از پس این کار برآید ، حتی ممکن است با کابل Cat6 پیشرفت هایی در سرعت و پایداری شبکه خود داشته باشید.

اگر شما نیاز به انتخاب بین Cat5e  و  Cat6 دارید ، Cat6 گزینه بهتری است ، زیرا این امر شبکه شما را در آینده تضمین می کند. تعداد کمی از افراد به پهنای باند بیش از 10 گیگابیت بر ثانیه که ارائه می دهد ، نیاز دارند و بعید به نظر می رسد که در سالهای آینده این امر تغییر کند.

Cat7 چیست؟

Cat 7 ، مانند Cat5e و Cat6 ، نسل جدیدتری از کابل های شبکه است و برای اکثر شبکه های خانگی بیش از حد لازم است.

Cat7 همان کار Cat6A را با همان 10000 مگابیت در ثانیه – یا 10 گیگابیت بر ثانیه – با سرعت حداکثر 100 متر انجام می دهد. این کابل برای هر جفت سیم جداگانه در داخل کابل و همچنین خود کابل به طور کلی محافظ دارد (SF/FTP).

اما چرا به دو استاندارد کابل که در واقع یکسان هستند نیاز است؟ Cat7 از یک کانکتور اختصاصی استفاده می کند که با کانکتور استاندارد RJ45 متفاوت است. Cat7 توسط انجمن صنعت ارتباطات از راه دور (TIA) یا اتحادیه صنایع الکترونیکی (EIA) تأیید نشده است. به همین دلیل ، Cat7 معمولاً استفاده یا پشتیبانی نمی شود.

با توجه به این نکته ، امروزه بیشتر کاربران خانگی از Cat5e یا Cat6 استفاده می کنند ، در حالی که کاربران برق به Cat8 روی آورده اند که عملکرد بسیار بیشتری را نسبت به طول کابل کمتر ارائه می دهد. با این وجود ، این اتصالات اغلب به اتصالات محافظت شده نیاز دارند ، مانند فیشهای خاموش کننده میدان کاملاً فلزی که با در نظر گرفتن سرورها و سوئیچ های شبکه طراحی شده اند.

آیا برای بازی آنلاین به کابل های اترنت نیاز دارید؟

فناوری Wi-Fi در یک و نیم دهه گذشته بسیار زیاد ارائه شده است که سرعت بیشتر ، قابلیت اطمینان بهتر و دامنه بسیار بیشتری را ارائه می دهد. در بسیاری از بازی های چند نفره پرسرعت ، چندین میلی ثانیه تأخیر روی عملکرد بازی شما تأثیر زیادی می گذارد.

شما از نظر فنی به کابل های اترنت برای بازی احتیاج ندارید ، اما اگر این کار را انجام دهید تجربه بهتری خواهید داشت.

بزرگترین مزیت Wi-Fi نسبت به کابلهای اترنت برای بازی آنلاین ، راحتی آن است. راه اندازی یک شبکه بی سیم و اتصال رایانه شخصی خود از یک اتاق دیگر آسان تر از مسیریابی کابل ها از طریق دیوارها و زیر فرش ها است. اما همینجا مزایا متوقف می شوند.

 

آن چه از اترنت باید بدانید

 

آخرین نسل Wi-Fi ، Wi-Fi 6 (802.11.ax) دارای حداکثر سرعت تئوری ترکیبی 11 گیگابیت در ثانیه است که قابل مقایسه است و حتی کمی بیش از اتصالات Cat6 یا Cat7 اترنت است. اما این در یک سناریوی ایده آل است و به احتمال زیاد در خانه شما امکان پذیر نیست. این بدان معنی است که هیچ تداخلی از دیوارها ایجاد نمی شود ، هیچ دستگاه دیگری کانال های بی سیم را با ترافیک خاص خود شلوغ نمی کند و سیستم متصل شما در نزدیکی روتر است.

مشکلات Wi-Fi می تواند منجر به اتصال کندتر ، از بین رفتن بسته یا تأخیر شود. اگرچه چنین تداخلی در اتصال اترنت غیرممکن نیست ، اما اگر از کابل با کیفیت بالا استفاده می کنید بسیار بعید است. کابل های اترنت برای بازی می توانند ارتباط پایدارتر و تمیزتری داشته باشند و تجربه بازی آنلاین شما را کمی بهتر کنند.

اگر دستگاه شما پورت اترنت ندارد ، نگران نباشید. آداپتورهایی وجود دارند که می توانند اتصال کابل اترنت به هر دستگاه را امکان پذیر کنند.

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.