کیفیت 8K چیست؟

8K چیست؟

رزولوشن 8K

 8k بعد از 1080p و 4K آخرین رزولوشن ارتقا یافته برای تلویزیون ها و مانیتورها است که می تواند دوره جدیدی از تصاویر فوق واقعی در فیلم ها ، بازی ها و تلویزیون را بشارت دهد. همچنین قول می دهد یکی از پرطرفدارترین ها باشد و تعداد پیکسل های 4K را چهار برابر کند. این باعث سخت شدن ارتباطات اینترنتی برای استریمینگ و تراشه های گرافیکی در رایانه های شخصی و کنسول هایی می شود که بازی ها را با این وضوح ارائه می دهند.

اما 8K مانند 4K ،  به طور جهانی به همان عنوان تعریف نشده است. واقعاً وضوح 8K چیست؟ 

 

8K چیست؟

8K همیشه 8K نیست

از نظر فنی ، رزولوشن 8K هر نمایشگری است که عرض رزولوشن آن تقریباً 8000 پیکسل باشد. این تعریف به این معنی است که تعداد مختلفی رزولوشن “8K” وجود دارد که بسته به نسبت ابعاد آنها ، تعداد پیکسل های افقی و عمودی کاملاً متمایز دارند.

با این حال ، وضوح تصویر 8K برای اکثر افراد چیست؟ این 7,680x x  4,320 است که اغلب 8K UHD نامیده می شود. این بالاترین وضوح تعریف شده توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور (ITU) در نسخه اولیه  2020 است.

وضوح 8K تعریف شده ITU از نسبت ابعاد 16: 9 ، رایج ترین نسبت ابعاد تلویزیون ها و مانیتورها استفاده می کند. با وجود سایر رسانه ها ، پلتفرم ها و نوع نمایشگرها ، رزولوشن های 8K دیگری نیز وجود دارد که از اهمیت بالایی نیز برخوردار هستند. 16:10 برای برخی از مانیتورها و نمایشگرهای 8K نسبت ابعادی محبوب است که به معنای وضوح 8,192x x 5,120 است. سینماهای Fulldome که به منظور ارائه تجربه ای بدون عینک ، غوطه وری و شبیه VR طراحی شده اند ، از نسبت ابعاد 1: 1 بهره می برند ، بنابراین از وضوح 8K 8192 x 8192 استفاده می کنند. این میزان بیش از دو برابر تعداد پیکسل های استاندارد UHD 8K است ، بنابراین بسته به نوع تنظیمات و نوع نمایش مورد نظر ، تفاوت واقعی در وضوح 8K وجود دارد.

 

 

Fulldome cinema

 

 

رزولوشن 8K ، همانطور که در توصیه های ITU شرح داده شده است ، دارای عرض و ارتفاع پیکسل دو برابر 4K است ، به این معنی که چهار برابر پیکسل کلی و 16 برابر پیکسل کلی 1080p است. این باعث می شود تصویری دقیق تر ، بسیار متنوع تر و کاملاً واقع گرایانه تر ارائه شود.

 

آیا 8K ارزش دارد؟

با هر فناوری جدید نمایشگرها که در دسترس قرار می گیرد ، مهم است که بپرسید آیا ارتقا به آن به طور چشمگیری تجربه تماشای فیلم و بازی شما را بهبود می بخشد؟ پرش از SD به 720p و سپس 1080p HD بسیار بزرگ بود و ارزش آن را داشت. 1080P به 4K چندان قابل توجه نبود ، اما هنوز هم ارزشش را دارد. در حالی که از سال 2018 ، فقط 31 درصد از خانوارهای ایالات متحده از هر نوع نمایشگر 4K برخوردار بودند ، تعداد دارندگان تلویزیون های 4K هر ساله روند صعودی را طی می کنند و سریعتر از حد انتظار هستند. 8K نیز ممکن است به مرور از این الگو پیروی کند.

اما آیا چشم انسان می تواند 8K ببیند؟

چشم انسان می تواند تفاوت های تا 40 مگاپیکسل را به طور موثر مشاهده کند. یک تصویر معمولی 8K حدود 33 مگاپیکسل است ، بنابراین حتی در 8K نیز هنوز جای پیشرفت وجود دارد. اما ممکن است نیاز به یک تلویزیون بزرگتر داشته باشید تا همه مزایای آن را بتوانید ببیند.

 

 

رزولوشن 8K

 

 

 

در تلویزیون های 4K ، باید چند متر از صفحه نمایش فاصله داشته باشید تا متوجه خطوط بین پیکسل ها و بنابراین پیکسل های مختلف شوید. اگرچه 8K تصویر با جزئیات بیشتری ارائه می دهد ، اما بدون شک بهترین ویژگی آن امکان ارائه جزئیات مشابه در اندازه صفحه حتی بزرگتر است.

این مربوط به تراکم پیکسل است که معمولاً با Pixels Per Inch (PPI) اندازه گیری می شود. اگر رزولوشن به تعداد کل پیکسل های یک صفحه باشد ، برای پر کردن صفحه بزرگتر بدون از دست دادن کیفیت ، به پیکسل های بیشتری نیاز خواهید داشت. در غیر این صورت ، همان تعداد پیکسل باید در فضای بزرگتر کشیده شوند. نمودار زیر چگونگی تغییر تراکم پیکسل (و در نتیجه کیفیت) را با صفحه های مختلف در وضوح مشخص نشان می دهد. می بینید که 8K و شاید 4K تنها گزینه های مناسب برای یک نمایشگر 100 اینچی هستند. در یک صفحه نمایش 1080p با این اندازه ، فقط حدود 22PPI وجود دارد که یک تصویر بسیار زشت را ایجاد می کند. در حالی که محدوده مشخصی برای تراکم پیکسل مطلوب وجود ندارد ، اما به طور کلی توافق می شود که از 150PPI کمترین نشود در حالی که هر چیزی بیش از 400PPI توسط چشم قابل تشخیص نیست.

 

Pixels Per Inch

 

 

در اینجا نیز مهم است که فاصله دید را در نظر بگیرید. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود ، نمایشگرهای تمام وضوح در مسافت های طولانی یکسان به نظر می رسند. نمایشگرهای با رزولوشن بالاتر به شما امکان می دهد نزدیک بنشینید در حالی که هنوز کیفیت نمایشگر را مشاهده می کنید. نشستن 15 فوتی با یک صفحه نمایش 105 اینچی 4K ، تجربه همان کیفیت نشستن 15 فوت با یک صفحه نمایش 50 اینچی با کیفیت 1080p را به شما خواهد داد ، اما به نظر می رسد کمی دور است ، نه؟

 

 

رزولوشن 8K

 

8K پتانسیل ارائه یک تصویر با کیفیت بهتر در اندازه نمایشگر بزرگتر را برای کسانی دارد که دوست دارند برای غوطه وری بیشتر نزدیک به تلویزیون خود بنشینند.

چه چیزی برای 8K نیاز دارید؟

اگر می خواهید بزرگترین تلویزیون ممکن را خریداری کنید و نمی خواهید کیفیت تصویر را فدای این کار کنید ، 8K فناوری صفحه نمایشی است که می توانید انتخاب کنید. اما باید اطمینان حاصل کنید که سخت افزار شما با این تکنولوژی سازگار است ، زیرا برای لذت بردن کامل از تلویزیون یا نمایشگر 8K به تجهیزات خاصی مانند کابل های 8K نیاز دارید.

اولین قدم گرفتن نمایشگر 8K است. چند تلویزیون 8K و چند مانیتور 8K وجود دارد که همه فوق العاده عالی هستند و قابل تأمل هستند. اما بررسی آنها بر اساس قابلیت ها و مشخصاتشان از حوصله این مقاله فراتر است.

 

8K رزولوشن

 

 

سپس به منبع 8K نیاز دارید که پیدا کردن آن در این مقطع بسیار دشوار است. هیچ رسانه فیزیکی 8K وجود ندارد – و به احتمال زیاد هرگز نخواهد بود – اما استریمینگ، آینده دنیای سرگرمی است و 8K بخشی از این آینده است.در حال حاضر بیشتر پلتفرم های اصلی استریمینگ ، از محتوای 8K پشتیبانی نمی کنند ، اما این قضیه در راه رشد و گسترش است. به عنوان مثال ، Xbox و PS5 جدید منتشر شده در اواخر سال 2020 از محتوای 8K پشتیبانی می کنند. همچنین ، بازیهای المپیک 2020 توکیو با کیفیت 8K پخش خواهند شد.

YouTube به اولین سرویس استریمینگ تبدیل شده است که به طور فعال از 8K پشتیبانی می کند. اگرچه هنوز در آمازون پرایم یا نتفلیکس وجود ندارد ، اما زمان، این مسئله را حل می کند. 4K در حال رایج شدن است و به همین دلیل انتظار می رود که در آینده تعدادی محتوای 8K به نمایش گذاشته شود زیرا محبوبیت فیلمبرداری با آن افزایش می یابد.

تلویزیون 8K شما ممکن است برخی از ویژگی های هوشمند را داشته باشد و به شما امکان دهد 8K به صورت طبیعی از YouTube پخش شود ، اما برای بیشترین کنترل بر روی تجربه 8K ، باید تلویزیون خود را به یک رایانه شخصی آماده 8K متصل کنید. هنوز تعداد کمی از سیستم ها برای چنین اهدافی به فروش می رسند، اما ما می توانیم برخی توصیه ها را ارائه دهیم.

مهمترین مولفه مورد نیاز شما یک کارت گرافیک سطح بالا است. حداقل یک Nvidia RTX 2080 Ti و ترجیحاً چیزی حتی از Titan RTX قدرتمندتر. بهترین کارت های جهان برای مشاهده فیلم های 8K کارت های حرفه ای انویدیا از سری Quadro RTX است ، اما برای هر بازی 8K که فکر می کنید ، چندان مناسب نخواهد بود. در عوض ممکن است چندین RTX 2080 Tis برایتان بهتر باشد.

شما همچنین باید پردازنده ای پیشرفته ، حافظه کافی و اگر قصد دارید محتوای 8K را دانلود کنید ، سریعترین حافظه ذخیره سازی را داشته باشید. این یک PCIe 4.0 NVMe SSD خواهد بود.

 

SSD

 

 

پس از آماده شدن رایانه شخصی با قابلیت 8K ، باید آن را به نمایشگر 8K متصل کنید.تنها کابل هایی که در این زمان از این وضوح پشتیبانی می کنند ، کابلهای پیشرفته DisplayPort 1.4 یا کابل های HDMI 2.1 هستند. کیفیت کابل برای چنین جریان متراکم از داده از اهمیت بالایی برخوردار است ، زیرا شما باید تضمین کنید که کابل شما باعث تخریب سیگنال نمی شود و تجربه 8K شما را از بین نمی برد. پروتکل های جدیدترین نسل DisplayPort 1.4 و HDMI 2.1 یک نیاز موکد است زیرا نسل های گذشته از پهنای باند مورد نیاز برای نمایشگر 8K پشتیبانی نمی کنند.

اگر می خواهید نمایشگر خود را در فاصله بیشتری از دستگاه 8K خود داشته باشید ، می توانید یک کابل DisplayPort اکتیو را انتخاب کنید. حتی برای فاصله بیشتر ، ریپیترهای DisplayPort وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید و اگر به هر دلیلی نیاز به استفاده از نوع کابل دیگری دارید ، آداپتورهای USB-C و گزینه هایی برای تقسیم سیگنال بین چندین خروجی وجود دارد.

اگر قصد پخش محتوای 8K از اینترنت را نیز دارید ، به اتصال فیبر پرسرعت نیاز خواهید داشت ، زیرا هیچ چیز دیگری قادر به ادامه این روند نخواهد بود.

 

8K رزولوشن

تکنولوژی بعدی چیست؟

بنابراین ، 8K قدم بعدی در مسیر پیشرو به سوی تصاویر واقعی در فیلم ها ، تلویزیون و بازی ها است. اما حتی بهترین تلویزیون های 8K هنوز کاملاً شبیه تماشای پنجره نیستند. بنابراین ، چه چیزی بعد از تلویزیون 8K به وجود می آید؟

هیچ کس به طور قطعی نمی داند ، زیرا ما هنوز فاصله زیادی با رایج شدن رزولوشن 4K در نمایشگرهای مدرن داریم ، چه برسد به 8K. اما برخی ایده ها در مورد آنچه می توان انتظار داشت وجود دارد. احتمال وضوح حتی بیشتر نیز وجود دارد – 16K یکی از این موارد احتمالی است. قبلاً نمونه هایی از این مورد را از شرکت های فن آوری مانند سونی و تاچ تایوان دیده ایم که هر دو در سال های اخیر با نمایشگرهای عظیم 16K شروع به کار کرده اند.

AMD پیشنهاد کرده است که پشتیبانی از 16K را با کارت های گرافیک آینده خود هدف قرار دهد تا علاوه بر ارائه ویدئو در چنین وضوحی، حتی در نهایت از هدست های واقعیت مجازی که از چنین نمایشگرهای متراکم پیکسلی استفاده می کنند پشتیبانی کند.

هر چند پیشرفت های بصری دیگر می توانند محبوبیت بیشتری داشته باشند. HDR و نرخ فریم بالا در سال های اخیر بیشتر مورد توجه بینندگان فیلم و گیمرها بوده است ، بنابراین ممکن است کنتراست، عمق رنگ یا واقعیت افزوده بیشتر از جهش بزرگ دیگری در رزولوشن ، مورد توجه خریداران باشد.

بعد از 8K چیست؟ شبیه همان ، اما کمی اضافی تر. در فضای نمایش فضای زیادی برای هیجان زده شدن وجود دارد ، اما مدتی زیادی طول می کشد تا 8K به استانداردی معمول تبدیل شود. چه برسد به چیزی که بعد از آن می آید.

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.