چرا به پری امپ احتیاج داریم؟

rode preamp

پری امپلی فایر

این روزها بازار پری امپ ها داغ است ، اما آیا نمی توان میکروفون ، سینتی سایزر و گیتار را مستقیم به کارت صدا وصل کرد؟ خوب ، بله و خیر. در این اینجا به این مقوله بیشتر می پردازیم.

 

.

.

rode preamp

.

PREAMP چیست؟

کلمه پری امپ می تواند دو معنی داشته باشد:

الف) مدار تقویت کننده در هر دستگاه

 ب) دستگاه خارجی اختصاصی حاوی چنین مداری

هدف از پری امپ تقویت سیگنال های سطح پایین به line level است ، یعنی سطح عملکرد “استاندارد” تجهیزات ضبط شما.

 

سیگنال های میکروفون معمولاً بسیار کمتر از سطح لازم هستند ، بنابراین گین زیادی مورد نیاز است ، معمولاً در حدود 30-60 دسی بل ، گاهی حتی بیشتر. گیتارها و بیس ها نیازی به افزایش چندانی ندارند ، اما اغلب در حدود 20-30 دسی بل هستند. حتی منابع خطی مانند سینتی سایزر ممکن است نیاز به تقویت کمی برای مطابقت با سطح استودیو داشته باشند ، زیرا استانداردهای مختلفی وجود دارد. استاندارد قدیمی برای دستگاه های صوتی و نیمه حرفه ای خانگی 10 دسی بل ولت است (یا بود) در حالی که دستگاه های حرفه ای با +4 دسی بل کار می کنند (به دلیل منابع مختلف ولتاژ ، تفاوت 14 دسی بل نیست بلکه تقریبا 12 دسی بل است). امروزه حتی وسایل ارزان قیمت استودیوی خانگی معمولاً برای سطح +4 دسی بل طراحی شده است ، اما سازهای الکترونیکی هنوز هم اغلب با -10 دسی بل کار می کنند.

.

.

rode preamp

 

.

بنابراین تقریباً برای هر منبع صوتی به یک پری امپ نیاز دارید. اما لازم نیست این دستگاه خارجی باشد. اکثر کارت های صدا در حال حاضر دارای پری امپ داخلی هستند. و معمولاً ، آنها به اندازه کافی برای شروع کار شما خوب هستند. با این حال ، شایان ذکر است که کارت صدای تا حدودی گران تر دارای پری امپ های بسیار بهتری نسبت به کارت صدای سطح اولیه هستند.

.

مزایای یک پری امپ خارجی چیست؟

در مرحله بعد ، ممکن است بخواهید یک پری امپ خارجی به تنظیمات استودیوی خانگی خود اضافه کنید. اما مزایای آن نسبت به پری امپ های داخل کارت صدا چیست؟

 

  • کیفیت بهتر صدا

این امر در تنظیماتی با گین بیشتر مشهود است. در حالی که مدارهای ساده پری امپ معمولاً تا حداکثر 40-50 دسی بل خوب به نظر می رسند ، اما با گین بیشتر ، صدا به طور فزاینده ای “پوشیده” می شود. برای میکروفون های پویا با خروجی پایین پری امپ های خارجی با کیفیت بالا مجهز به مدارهای پیچیده تری هستند که حتی در بالاترین تنظیمات گین شفافیت خود را حفظ می کنند.

.

rode preamp

 

.

  • گین بیشتر

پری امپ های داخلی رابط صوتی به ندرت بیش از 60 دسی بل گین ارائه می دهند. میکروفن های پویا با خروجی پایین ، مانند ریبون، ممکن است تا 70 دسی بل ، گاهی حتی بیشتر نیاز داشته باشند.

 

  • نویز کمتر

برخی از پری امپ های داخلی در واقع نویز بسیار کمی دارند ، اما اگر منابع بسیار آرام را ضبط کرده و/یا از میکروفون های خروجی کم (مانند میکروفون ریبون) استفاده کنید ، ممکن است از یک پری امپ خارجی سود ببرید.

 

  • یک صدای خاص

شاید این رایج ترین دلیل برای خرید یک پری امپ خارجی باشد. پری امپ های داخل کارت صدا معمولاً تمیز و شفاف به نظر می رسند ، اما اگر طعم خاصی را دوست دارید ، به عنوان مثال. صدای لوله “کمی کثیف” به سبک دهه 60 یا صدای “قدیمی” یک دستگاه ترانزیستور سبک 70 ، فقط می توانید آن را از پری امپ خارجی دریافت کنید.

 

  • ویژگی های اضافی

پری امپ های داخلی کارت صدا معمولاً دارای مجموعه ای از ویژگی های استاندارد هستند ، اما اغلب فاقد برخی ویژگی های پیچیده تر هستند که معمولاً در یک پری امپ خارجی مشاهده می کنید ، مانند phase reverse، پد low-cut و غیره.

 

.

rode preamp

.

.

بنابراین ، آیا باید یک پری امپ خارجی تهیه کنید؟

اگر تازه شروع به کار کرده اید ، خرید پری امپ خارجی را فراموش کنید. در عوض ، یک کارت صدای کمی گرانتر با پری امپ های داخلی مناسب بخرید. اگر با میکروفون های داینامیک با خروجی پایین ، از جمله ریبون کار می کنید ، یک پری امپ خارجی ممکن است کیفیت صدای شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. با میکروفن های کندانسور خروجی بالا ، پری امپ خارجی تفاوت کمتری ایجاد می کند.

.

.

rode preamp

.

.

نتیجه نهایی

 یک پیش پری امپلی فایر خارجی دومین گام عالی برای بهبود کیفیت صدا یا به دست آوردن تنوع بیشتر صدا است ، اما قبل از انجام اولین مرحله به سراغ گام دوم نروید. فقط با پری امپ های داخلی کارت صدا و یک یا دو میکروفن کندانسور با کیفیت بالا می توانید ضبط های عالی انجام دهید.

راهنمای اتصال AI-1 به بلندگوها ( اگر به کمک و یا مشاوره فنی نیاز دارید ، لطفا با تیم حرفه ای ما تماس بگیرید. 88541560 – 09358502050 )

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.