RAM چیست و چرا مهم است؟

What is RAM and why is it important?

حافظه کوتاه مدت (RAM )

حافظه با دسترسی تصادفی (RAM  ) حافظه کوتاه مدت یک رایانه است که از آن برای انجام تمام وظایف و برنامه های در حال اجرا استفاده می کند. هیچ یک از برنامه‌ها، فایل‌ها، بازی‌ها یا استریم‌های شما بدون RAM کار نمی‌کنند. در اینجا، دقیقاً توضیح خواهیم داد که RAM چیست، به چه معناست و چرا اینقدر مهم است. سپس، یاد می گیرید که چگونه بار رم رایانه خود را کاهش دهید.

 

What is RAM and why is it important?

 

 

RAM یکی از اساسی ترین عناصر محاسبات است. RAM فضای ذخیره سازی داده فوق سریع و موقتی است که رایانه باید در لحظه به آن دسترسی داشته باشد.

رایانه‌ها همیشه چیزهایی را بارگذاری می‌کنند تا روی آنها کار کنند – مانند برنامه‌ها و داده‌ها – و سپس آنها را برای کارهای بعدی کنار می‌گذارند. RAM حافظه کوتاه مدت کامپیوتر شما است. در مقابل، هارد دیسک کامپیوتر یا SDD حافظه بلندمدت آن است، جایی که چیزها کم و بیش به طور دائمی ذخیره می شوند.

هر دستگاه محاسباتی رم دارد، خواه یک رایانه رومیزی (دارای ویندوز، MacOS یا لینوکس)، تبلت یا گوشی هوشمند، یا حتی یک دستگاه محاسباتی با هدف خاص (مانند تلویزیون هوشمند). تقریباً همه رایانه‌ها نیز راهی برای ذخیره اطلاعات برای دسترسی طولانی‌مدت دارند. اما فرآیندهای کاری در رم انجام می شود.

 

 

رم دقیقا چه کار میکند؟

RAM یک حافظه موقت است که با خاموش شدن برق از بین می رود. پس از رم برای چه استفاده می شود؟ بسیار سریع است، که آن را برای چیزهایی که رایانه به طور فعال روی آنها کار می کند، مانند برنامه هایی که در حال حاضر در حال اجرا هستند (مثلاً مرورگر وب) و داده هایی که این برنامه ها روی آنها کار می کنند، ایده آل می کند .

در نهایت، RAM به شما این امکان را می دهد که به چندین برنامه به طور همزمان با سرعت و کارایی بالا دسترسی داشته باشید.

RAM به طور قابل توجهی سریعتر از یک هارد دیسک است – بسته به نوع سخت افزار ، بیست تا صد برابر سریعتر است. به دلیل سرعت آن، RAM برای پردازش فوری اطلاعات استفاده می شود. هنگامی که می‌خواهید کار خاصی را انجام دهید، سیستم‌عامل‌ رایانه داده‌ها را از هارد دیسک در حافظه RAM بارگیری می‌کنند تا آن‌ها را پردازش کند. هنگامی که “انجام کاری” تمام می شود، رایانه (گاهی اوقات به دستور شما) آن را در حافظه طولانی مدت ذخیره می کند.

 

What is RAM and why is it important?

 

 

بنابراین، برای مثال، فرض کنید می خواهید با یک اکسل کار کنید. هنگامی که اکسل را راه اندازی می کنید، رایانه شما برنامه را در RAM بارگذاری می کند. اگر یک صفحه موجود را بارگذاری کنید (که در هارد دیسک شما ذخیره می شود)، سیستم عامل آن اطلاعات را در RAM نیز کپی می کند. سپس می توانید با اکسل کار کنید. در بیشتر شرایط، کامپیوتر بسیار سریع پاسخ می دهد، زیرا RAM سریع است. وقتی کار با اکسل تمام شد، به اکسل می‌گویید که آن را ذخیره کند – به این معنی که داده‌ها روی هارد دیسک یا سایر فضای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت کپی می‌شوند. (اگر ذخیره را فراموش کردید و برق قطع شد، تمام کارها از بین می رود، زیرا رم ذخیره موقت است.) و وقتی برنامه را می بندید، سیستم عامل کامپیوتر آن را از رم خارج می کند و دک را پاک می کند تا فضا آزاد شود. برای اینکه شما روی چیز بعدی کار کنید.

یکی از کاربردهای گسترده RAM کمک به دسترسی سریعتر به اطلاعاتی است که قبلاً به آنها دسترسی داشته اید. هنگامی که برای اولین بار رایانه خود را روشن می کنید و هر برنامه ای مانند پاورپوینت یا اسپاتیفای را راه اندازی می کنید، مدتی طول می کشد تا بارگیری شود. با این حال، اگر یک برنامه را ببندید و سپس آن را دوباره راه اندازی کنید، نرم افزار تقریباً بلافاصله باز می شود (مگر اینکه رایانه شخصی شما برای عملکرد بهینه نشده باشد). این به این دلیل است که برنامه به جای هارد دیسک از رم بسیار سریعتر بارگیری می شود.

یک مثال قابل توجه فرآیند خود سیستم عامل است. به عنوان مثال، اگر از ویندوز استفاده می کنید، عملکردهای کلیدی آن – مانند توانایی نمایش تصاویر روی صفحه نمایش شما – در RAM کپی می شود، زیرا سیستم عامل نیاز به دسترسی فوق العاده سریع به دستگاه هایی دارد که همیشه استفاده می کنید. همه درایورهای دستگاه بلافاصله در RAM بارگذاری نمی شوند، اما بسیاری از آنها بارگذاری می شوند.

مثال دیگر یک ویژگی ویندوز به نام SuperFetch است که الگوهای استفاده شما را ثبت می کند. بر اساس رفتار موجود شما، هنگامی که رایانه شخصی خود را روشن می کنید، به طور خودکار برنامه ها و فایل ها را در RAM بارگذاری می کند. این باعث می شود کار با رایانه شما به طور قابل توجهی سریعتر شود.

 

 

What is RAM and why is it important?

چقدر حافظه نیاز دارم؟

هر چه رم یک دستگاه محاسباتی بیشتر باشد، سریعتر کار می کند. اگر دستگاه شما قدیمی است، ممکن است لازم باشد سخت افزار را ارتقا دهید. هر برنامه باز (از جمله برگه ها در مرورگر وب) RAM مصرف می کند.ظرفیت رم می تواند تمام شود – و زمانی که این اتفاق می افتد، کامپیوتر باید چیزها را روی هارد دیسک جابجا کند، که سرعت کامپیوتر را کاهش می دهد.

توجه داشته باشید که RAM با ذخیره سازی متفاوت است: اگر رایانه شخصی خود را خاموش کنید، اطلاعات از بین می روند در حالی که در حافظه (SSD، HDD …) آن داده ها ذخیره می شود.

چقدر رم نیاز دارید؟ این بستگی به نوع کاری دارد که انجام می دهید، چند کار را همزمان انجام می دهید و چقدر بی حوصله هستید.

با این حال، در اکثر شرایط، شما به رم بسیار کمتری نسبت به فضای هارد دیسک نیاز دارید.

روزی روزگاری – مثلاً 25 سال پیش – زمانی که سخت‌افزار متداول مبتنی بر پردازنده‌های پنتیوم بود، به ندرت به بیش از 8 مگابایت رم نیاز داشتید – اگر یک متخصص جدی فناوری بودید، شاید 32 مگابایت.

هنگام خرید رایانه، معمولاً چندین گزینه دارید: حافظه 2 گیگابایت، 4 گیگابایت، 16 گیگابایت یا حتی بیشتر.

امروزه اکثر دستگاه‌های رده پایین‌تر با 4 گیگابایت حافظه عرضه می‌شوند، در حالی که دستگاه‌های رده بالاتر (و در نتیجه گران‌تر) استاندارد رم 8 یا 16 گیگابایتی دارند. (معمولاً می توانید موارد بیشتری را با قیمت افزایش یافته اضافه کنید.)

 

اما واقعا چقدر و برای چه چیزی نیاز دارید؟ در اینجا توصیه های ما وجود دارد که برای هر سیستم عامل یا سخت افزار رایانه شخصی اعمال می شود:

4 گیگابایت رم: اگر فقط در حال مرور وب هستید، با برنامه‌های اصلی آفیس کار می‌کنید و شاید کمی در ویرایش شخصی عکس‌ها بپردازید، با 4 گیگابایت حافظه خوب خواهید بود.

8 گیگابایت رم: مالتی تسکرهای سنگین یا گیمرهای سبک باید رایانه ای با 8 گیگابایت رم انتخاب کنند.

16+ گیگابایت رم: برخی از کارها ذاتاً محاسباتی فشرده هستند، مانند بازی های جدی، ویرایش ویدیو، و برنامه نویسی. کاربران “علاقه مند” که هرگز نمی خواهند کاهش سرعت را تجربه کنند، برای خوشحالی به 16+ گیگابایت رم نیاز دارند.

 

 

وقتی رم کافی ندارید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که وظایف محاسباتی از مقدار فعلی حافظه روی رایانه بیشتر شود، سیستم عامل یک برنامه کاربردی که کمتر فعال است را به طور موقت روی هارد دیسک منتقل می کند. وقتی به آن برنامه برگردید، قبل از اینکه بتوانید با آن کار کنید، باید آن اطلاعات را بازیابی کند. این کار paging یا swaping نامیده می شود و زمان بر است. این فرآیند باعث تاخیر و کاهش عملکرد می شود.

برای جلوگیری از کاهش عملکرد بیشتر هنگام بارگذاری داده ها از هارد دیسک، حتما یک هارد دیسک سریع داشته باشید. بهتر است، مطمئن شوید که یک SSD است، نه یک HDD سنتی.

آیا انواع مختلفی از رم وجود دارد؟

بله، انواع مختلفی از رم وجود دارد! مانند سایر اشکال سخت افزار کامپیوتر، دانشمندان همواره در تلاش هستند تا مصرف انرژی را کاهش دهند و در عین حال سرعت و ظرفیت را افزایش دهند. رم از اولین روزهای محاسبات وجود داشته است، و در دوره های اولیه ریزمحاسبات، علاقه مندان به اتصال تراشه ها در یک زمان نیاز داشتند.

در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000، کاربران رم استاتیک (SRAM)، رم دینامیک (DRAM)، یا رم دینامیک سنکرون (SDRAM) را انتخاب می کردند.

امروزه رایج ترین نوع آن DDR-RAM است و ورژن های مختلفی از آن  از جمله DDR2، DDR3، DDR4 و DDR5 وجود دارد. DDR مخفف نرخ دو برابری داده است و امکان انتقال چندین فایل را به طور همزمان فراهم می کند. سرعت فعلی برای DDR4-RAM حدود 25 گیگابایت در ثانیه است.

همچنین انواع مختلفی از سرعت حافظه DDR4 وجود دارد. به طور پیش فرض، این مموری استیک ها در حدود 2500 مگاهرتز کار می کنند. اگر می خواهید حداکثر عملکرد مطلق را از حافظه خود کم کنید، می توانید RAM با کلاک بالاتری دریافت کنید. امروزه حافظه هایی از 2333 مگاهرتز تا 5000 مگاهرتز را خواهید یافت (که برای گیمرها و اورکلاکرهای GPU جالب است). هرچه رم شما مگاهرتز بیشتری داشته باشد، سریعتر است!

در نهایت، DDR5 جایگزین DDR4 خواهد شد، زیرا عملکرد آن حتی بیشتر شده است – حدود 50 گیگابایت بر ثانیه.

همچنین یک VRAM (حافظه دسترسی تصادفی ویدیویی) وجود دارد که روی کارت گرافیک شما قرار می گیرد و برای بارگذاری داده های گرافیکی (مانند بازی ها) استفاده می شود. رم ویدیو حتی سریعتر از حافظه معمولی است و به شکل حافظه GDDR5X یا HBM با پهنای باند بالاتر عرضه می شود.

 

 

What is RAM and why is it important?

 

چگونه بدون ارتقاء رم بیشتری دریافت کنم؟

اگر با عملکرد کم رایانه خود دست و پنجه نرم می کنید، یا رایانه شما به 4 گیگابایت رم یا کمتر مجهز است، و نمی خواهید پولی را برای ارتقاء هزینه کنید، بهترین راه برای بهبود سرعت محاسبات، آزاد کردن رم موجود است.

برنامه ها را ببندید! اگر به تب باز در Google Chrome نیاز ندارید، آن را ببندید. احتمالاً نیازی نیست که چندین برنامه را همزمان اجرا کنید. اگر به طور فعال از آن استفاده نمی کنید، آن را ببندید. فقط آنچه را که واقعا استفاده می کنید راه اندازی کنید.

 

هنگام خرید رم باید به چه نکاتی توجه کنم؟ (برای گیک ها)

همانطور که در بالا ذکر شد، رم DDR4 امروزی در حدود 2133 و 3000 مگاهرتز کار می کند. گیمرها یا سایر کاربران سخت افزار رایانه (مانند برنامه نویسان و ویرایشگرهای چند رسانه ای) باید به حافظه با کلاک بالاتر با مشخصات تا 4800 مگاهرتز نگاه کنند. چنین حافظه ای از سازندگانی مانند G.Skill یا Corsair می آید.

با این حال، در حالی که سرعت کلاک یک چیز است، عامل دیگری که یک مخاطب خاص (به عنوان مثال، گیمرها) باید در نظر بگیرند تأخیر است، تأخیر زمانی بین وارد شدن یک فرمان در حافظه و زمان اجرای آن. هرچه این عدد کمتر باشد، عملکرد بالاتری دارد، زیرا تاخیر کمتری بین دستورالعمل‌ها خواهید داشت. برای دریافت بهترین عملکرد ممکن، حافظه شمالی 4000 مگاهرتز با تأخیر حدود CAS  15-18 را پیدا کنید. (برای کاربران معمولی، بعید است که این تأثیر معناداری داشته باشد، اما برای گیمرها مهم است!)

 

 

What is RAM and why is it important?

 

نسخه های 32 بیتی ویندوز را در نظر داشته باشید

باید به خاطر داشته باشید که نمی توانید مقدار بی نهایت رم را در رایانه شخصی خود نصب کنید و انتظار داشته باشید که کار کند. برای استفاده از بیش از 4 گیگابایت حافظه، باید نسخه 64 بیتی ویندوز را اجرا کنید — نسخه های 32 بیتی فقط به 3.5 گیگابایت حافظه محدود می شوند. بسیاری از کاربران ویندوز 7 هنوز از نسخه های 32 بیتی استفاده می کنند، بنابراین اگر می خواهید از 4 گیگابایت رم یا بیشتر استفاده کنید، قطعاً باید از نسخه های 64 بیتی استفاده کنید. اما، مراقب نصب یک نسخه 64 بیتی بر روی یک دستگاه بسیار قدیمی با حافظه کمتر باشید، زیرا ممکن است اثر متقابلی داشته باشد. آدرس‌ها در ویندوز به جای فقط ۳۲ بیت، اکنون ۶۴ بیت هستند. آنچه در این مورد خلاصه می شود، ردپای حافظه بزرگتر از هر برنامه است. بسته به برنامه هایی که استفاده می کنید، ویندوز 64 بیتی ممکن است 20 تا 50 درصد بیشتر از حافظه شما استفاده کند. همانطور که می بینید، 64 بیت تنها با حافظه سیستم بزرگتر معنا دارد.

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.