گزینه های رمزگذاری کارت های شناسایی ( قسمت اول )

Types of security of your ID card system

رمزگذاری کارت های شناسایی

رمزگذاری کارت شناسایی به چه معناست؟ به زبان ساده، رمزگذاری فرآیندی است که از طریق آن داده ها بر روی اجزای کارت شناسایی، ذخیره می شوند. کارت‌های شناسایی می‌توانند داده‌ها را به روش‌های مختلف، از ساده تا پیچیده، و از داده‌های کم تا مقادیر زیاد ، نگهداری کنند. هر روش رمزگذاری کارت به گونه ای طراحی شده است که انواع و کمیت های خاص داده را در خود جای دهد، و هر نوع رمزگذاری به نرم افزار مناسب نیاز دارد (برخی از نرم افزارهای چاپگر کارت تنها می توانند گزینه های رمزگذاری محدودی را مدیریت کنند). هرچه مکانیسم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات کارت شناسایی پیچیده‌تر باشد، نرم‌افزار پیچیده‌تر است.

 

گزینه های رمزگذاری به چهار نوع اصلی تقسیم می شوند:

 • رمزگذاری بارکد
 • رمزگذاری نوار مغناطیسی
 • رمزگذاری
 • رمزگذاری

 

 

Types of security of your ID card system

 

رمزگذاری بارکد

بارکدها رایج‌ترین و ساده‌ترین راه برای ذخیره داده‌ها در کارت شناسایی هستند و تقریباً هر نرم‌افزار کارت شناسایی – بدون در نظر گرفتن سطح پیچیدگی – می‌تواند بارکدها را رمزگذاری کند. روی هر کارتی با ابتدایی ترین نرم افزار قابل چاپ هستند و نیازی به ریبون خاصی ندارند.

 

بارکدهای استاندارد یک بعدی

 • (خطوط مشکی عمودی با عرض مختلط و فضاهای سفید) فقط در یک جهت خوانده می شوند و اطلاعات محدودی مانند عضویت یا شناسه یا شماره محصول را در خود دارند.

 

بارکدهای دوبعدی

 • امکان استفاده از مستطیل، نقطه، شش ضلعی و سایر الگوهای هندسی را می‌دهند، به صورت عمودی و افقی خوانده می‌شوند و می‌توانند صدها برابر بیشتر از بارکدهای یک بعدی اطلاعات ذخیره کنند. رایج ترین نوع بارکد دوبعدی یک کد QR است. از آنجایی که آنها می توانند اطلاعات بسیار بیشتری را در خود نگهداری کنند، بارکدهای دوبعدی برای ذخیره ابزارها و پیوندهای پیچیده تر داده مانند URL های اینترنتی، و وارد کردن داده ها از منابع خارجی مانند برنامه های MS Office، MS SQL Server و سایر پایگاه های داده و فایل ها مفید هستند . نرم افزار بارکدهای دو بعدی در اکثر چاپگرهای کارت شناسایی امروزی گنجانده شده است، اما همیشه هوشمندانه است که ویژگی های نرم افزار را قبل از خرید بررسی کنید.

 

 • هنگامی که بارکد توسط بارکدخوان اسکن می شود، خواننده از طریق یک رابط کامپیوتری به داده های ذخیره شده بارکد پیوند می زند، که به حساب دقیق، اطلاعات دارنده کارت یا محصول، یا دستورالعمل های مرتبط با بارکد دسترسی پیدا می کند. داده های ذخیره شده در بارکد ثابت هستند و قابل بازنویسی نیستند. بسته به نوع بارکد مورد استفاده، بارکدها می توانند شامل اطلاعات شخصی دقیق مانند نام دارنده کارت، آدرس، بخش، شماره کارمند، مجوزهای دسترسی، وضعیت آموزش، تاریخ انقضا، و اثر انگشت باشند.

 

 • بارکدها برای کنترل دسترسی و تأیید هویت دارنده کارت بهترین هستند.

 

 • در کارت‌های شناسایی، بارکدها به سادگی و با قیمت مناسب اطلاعات دارنده کارت را آشکار می‌کنند، اما به صورت مخفیانه و تنها با استفاده از reader . بارکد امکان بازیابی سریع داده‌های کلیدی کاربر، افزایش دقت و کاهش خطاها و تسریع فرآیندهای ورود / تأیید را فراهم می‌کند.

 

 

Types of security of your ID card system

 

 

کاربردهای متداول بارکد کارت شناسایی عبارتند از:

 • کارت های عضویت ، کارت حضور و غیاب و کارت های کتابخانه

 

رمزگذاری نوار مغناطیسی

نوارهای مغناطیسی روشی فراگیر و چند دهه ای برای رمزگذاری داده ها روی کارت های شناسایی است. برای ایجاد کارت شناسایی با نوار مغناطیسی نیاز به نوعی کارت خاص(با نوار) ​​و چاپگر کارت شناسایی با قابلیت چاپ با نوار مغناطیسی (یک ماژول رمزگذاری مغناطیسی) و نرم‌افزار کارت شناسایی مورد نیاز با قابلیت رمزگذاری است که باعث می‌شود قیمت آن بسیار بیشتر از رمزگذاری بارکد باشد.

نوار مغناطیسی، از ذرات فرومغناطیسی مبتنی بر آهن روی یک فیلم در یک طرف کارت تشکیل شده است. داده‌های سفارشی که توسط صادرکننده کارت تعیین شده و در نرم‌افزار چاپ کارت شناسایی وارد می‌شوند، در طول فرآیند چاپ کارت شناسایی بر روی نوار مغناطیسی ذخیره می‌شوند.داده های مختلف در سه track مختلف در نوار ذخیره می شوند. این داده زمانی فعال یا خوانده می شود که کارت (نوار) ​​از یک کنسول Reader در یک نقطه دسترسی عبور داده می شود، که داده های ذخیره شده را به یک فرمت قابل استفاده ترجمه می کند.

از آنجایی که رمزگذاری نوار مغناطیسی بسیار رایج است، اکثر نرم افزارهای استاندارد کارت شناسایی از این عملکرد رمزگذاری پشتیبانی می کنند. با این وجود، تأیید اینکه نرم افزار کارت شناسایی دارای ویژگی رمزگذاری نوار مغناطیسی است، مهم است. همچنین، هنگام افزودن یک رمزگذار نوار مغناطیسی به برخی از مدل‌های چاپگر کارت شناسایی، کاربران ممکن است نیاز داشته باشند که مشخص کنند نوار مغناطیسی در جلوی کارت قرار دارد یا پشت کارت تا مطمئن شوند که رمزگذار مغناطیسی به درستی پیکربندی شده  است.

 

 

Types of security of your ID card system

 

 

کارت های نوار مغناطیسی می توانند ارزش و امنیت را به کارت های شناسایی و کارت های عضویت اضافه کنند:

 • هزینه کم در مقایسه با سایر کارت های فناوری.
 • داده ها را می توان در صورت لزوم دوباره نوشت/به روز کرد.
 • اطلاعات بیشتری نسبت به بارکد در خود نگه می دارد.
 • امنیت بیشتری را فراهم می کند و جعل آن سخت تر از بارکد است.
 • استفاده آسان و سریع، ایده آل برای برنامه های حمل و نقل و فروش.
 • استانداردهای طولانی مدت آنها را با اکثر سیستم ها بسیار سازگار می کند.

 

 

Types of security of your ID card system

نحوه استفاده از کارت های مغناطیسی نواری

کارت‌های نوار مغناطیسی رمزگذاری‌شده باید توسط یک reader خوانده شوند، که داده‌ها را برای استفاده توسط نرم‌افزار سیستمی که آن را تفسیر/اعمال/استفاده می‌کند رمزگشایی می‌کند.

نمونه‌های رایج سیستم‌هایی که از کارت‌های نوار مغناطیسی استفاده می‌کنند شامل کتابخانه‌ها، برنامه‌های کارت هدیه و پاداش، ردیابی زمان و حضور و غیاب و کنترل دسترسی بدون کلید است.

 

کارت‌های نوار مغناطیسی معمولاً برای موارد زیر استفاده می‌شوند:

 • کارت های عضویت و پاداش، برنامه های حضور و غیاب، کارت های پرداخت

 

 

Types of security of your ID card system

انواع نوار مغناطیسی

دو نوع مجزا از نوارهای مغناطیسی موجود است و انتخاب صحیح به هدف صادرکننده و استفاده مورد نظر از نوار مغناطیسی بستگی دارد.کارت های HiCo  نوشتن رویشان سخت‌تر است، بادوام‌تر هستند و معمولاً دوباره رمزگذاری یا استفاده مجدد نمی‌شود. نوارهای HiCo برای رمزگذاری و تغییر میدان مغناطیسی و تنظیم مجدد داده ها به انرژی بیشتری نیاز دارند. آن‌ها در برنامه‌هایی که اغلب در آن‌ها کشیده می‌شوند، اما باید برای مدت طولانی دوام بیاورند، بهتر عمل می‌کنند (مثلاً، کارت‌های نقدی).

اما کارت‌های LoCo  برای نوشتن راحت‌تر هستند، برای رمزگذاری انرژی کمتری مصرف می‌کنند، به راحتی پاک می‌شوند و دوباره رمزگذاری می‌شوند، و در نظر گرفته شده‌اند که موقتی باشند. رمزگذاری LoCo به اندازه رمزگذاری HiCo دوام ندارد و می تواند توسط میدان های مغناطیسی قوی تداخل داشته باشد. کارت‌های نوار مغناطیسی LoCo توسط صادرکنندگانی که نیاز به کدگذاری، پاک کردن و رمزگذاری مجدد دارند مورد استفاده قرار می گیرد مانند هتل‌ها و سیستم‌ حمل و نقل عمومی.

تشخیص LoCo از نوارهای مغناطیسی HiCo آسان است – نوارهای HiCo تیره، تقریبا سیاه هستند، در حالی که رنگ LoCo قهوه ای روشن است.

در مقاله بعد به ادامه ی بررسی انواع رمزگذاری های کارت های شناسایی می پردازیم.

چاپگر کارت غیر قابل جعل Magicard RioPro

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.