هفت نکته مهم برای فیلمسازی مستند

مستند سازها و سینماگران

از زمانی که مستندساز جان گریرسن ( John Grierson ) اصطلاح “مستند” را در سال 1926 وضع کرد ، سینماگران زیادی به این سمت برای بیان افکار خود کشیده شدند.در چند سال گذشته بینندگان بیش از هر زمان دیگری به سمت مستندها کشیده شده اند. این افزایش بینش ، ثابت می کند که فیلم های مستند می توانند به اندازه یک فیلم اکشن هالیوودی تماشاگران را به وجد بیاورند در نتیجه استانداردهای بالاتری برای سبک و قصه گویی از فیلمسازان مستند می طلبد.

 

 

Documentary Filmmaking
John Grierson

 

 

خواه فیلم کوتاه یا بلند تهیه می کنید،  مهارت های تولیدی خود را با این هفت نکته اساسی تقویت کنید:

 

 

” نکته اول “

 موضوعی را که قصد فیلمبرداری دارید بشناسید

چه در حال ساخت یک فیلم بلند دو ساعته یا یک فیلم آنلاین دو دقیقه ای هستید ، باید “موضوع  “را درک کنید. در غیر این صورت ، شما به طور کامل نمی فهمید که فیلمتان باید شامل چه چیزهایی شود. سوالات مناسب بپرسید و نتیجه گیری مناسب انجام دهید. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد:

  • درباره موضوع تحقیق کنید.
  • موضوع را درک کنید.
  • به دنبال متخصصان باشید سعی کنید موضوع را از شخصی که با آن آشناست دریافت کنید.

 

 

Documentary Filmmaking
Mohammad Ali Inanloo

” نکته دوم “

از شخصیت های جالب بهره ببرید

ویدیوی شما می تواند با نمایش شخصیت هایی که به آن پیچیدگی و عمق می بخشند ، برجسته شود. شخصیت های جالب آنهایی هستند که زندگی ، انتخاب ها و درگیری های آنها به بیننده کمک می کند تا جهان پیرامون خود را بیشتر بشناسد. به جای فقط تکیه بر موضوع برای جذب بینندگان ، یک شخصیت مرکزی کاریزماتیک را انتخاب کنید و سعی کنید او را به شیوه های بدیع و به یاد ماندنی بشناسانید ، مانند به چالش کشیدن مفروضات پیرامون شخصیت سوژه شما. اگر به داستان سوژه خود علاقه دارید ، به احتمال زیاد مخاطبان شما نیز علاقه مند خواهند بود.

 

 

” نکته سوم “

از چند زاویه دوربین استفاده کنید

با فیلمبرداری با چندین دوربین ، گزینه های خود را در اتاق ویرایش باز نگه دارید. این کار نه تنها به شما امکان می دهد تا زوایای مختلف را برای هر شات داشته باشید ،بلکه اگر سوژه شما آنطور که می خواهید فصیح نباشد می تواند مفید باشد. داشتن چندین زاویه دوربین ، مکث ها و تیک های کلامی را بیشتر قابل کنترل می کند. به علاوه ، تنظیم دوربین دوم با زاویه 45 درجه از روبرو یا گرفتن شاتی از نیم رخ می تواند ظاهر و احساس فیلم شما را با افزودن صمیمیت و عمق تغییر دهد.

 

 

” نکته چهارم “

به صدا توجه کنید

صوت تقریباً به اندازه تصاویر بصری در برانگیختن واکنش های احساسی به یک فیلم تأثیر می گذارد. پس از پایان مصاحبه ، برای ضبط صدای محیط کمی وقت بگذارید. از موسیقی به عنوان نیروی هدایت کننده در فیلم خود نیز استفاده کنید ، مانند نقطه گذاری یک لحظه احساسی با سکوت ناگهانی یا یافتن آهنگی که مناسب شخصیت خاصی باشد.

 

 

Documentary Filmmaking

 

 

” نکته پنجم “

از نورپردازی مناسب استفاده کنید

صرف نظر از کیفیت دوربین ، نورپردازی مناسب برای حرفه ای جلوه دادن ویدئو بسیار مهم است. از اصول اولیه نورپردازی پیروی کنید.سوژه یا نقطه فوکوس را به خوبی و یکنواخت روشن کنید. همیشه سعی کنید از منبع نور طبیعی استفاده کنید. وقتی بیرون از منزل در نور روز هستید ، خورشید را پشت سوژه خود قرار دهید و در صبح زود یا غروب آفتاب ، از آن به عنوان نور جانبی استفاده کنید. هنگامی که خورشید به عنوان نور حاشیه عمل می کند یا پشت یا پهلوی او را مشخص می کند ، از یک رفلکتور برای روشن کردن صورت سوژه خود استفاده کنید.

در داخل ، از نور سه نقطه ای و زوم دستی برای مقابله با مشکلات فوکوس خودکار در نور کم استفاده کنید.

 

 

” نکته ششم “

 الهامات خود را مطالعه کنید

ویدئو ها ، مستندها یا فیلم های مورد علاقه خود را بررسی و تحلیل کنید. ببینید چگونه آن کارگردانان از نور و صدا استفاده کردند. به نورپردازی توجه کنید. کنتراست و سایه را زیر نظر داشته باشید. تعداد برش های موجود در یک کلیپ مصاحبه خوب یا تعداد کلیپ های b-roll را بشمارید. از تکنیک های دیگران برای الهام بخشیدن به تکنیک های خود استفاده کنید.

 

 

Documentary Filmmaking

 

 

” نکته هفتم “

و سرانجام… .. دسترسی همه چیز است!

هنگام فکر کردن درباره داستانی که باید پوشش داده شود ، مهم است که به خاطر داشته باشیم که هر یک از ما فردی کاملاً منحصر به فرد با مجموعه ای از تجربیات و علایق زندگی هستیم که می توانیم در فیلم خود به آنها اشاره کنیم. موضوعی را پیدا کنید که در مورد آن آگاهی دارید ، و آن را دوست دارید – و مهمتر از همه به آن دسترسی دارید.

علاوه بر دسترسی عملی به گروهی از مردم ، مطالب بایگانی ، مکان یا موضوعات ، دسترسی می تواند به شکل تجربه مشترک ، میراث ، زبان یا فرهنگ باشد.

بهترین فیلم های مستند به این دلیل ساخته شده اند که فیلمساز دسترسی خاصی به داستان داشت. صدا و دیدگاه منحصر به فرد شما بزرگترین دارایی شماست . آن را دوست داشته باشید و صاحب آن شوید و کاری بسازید که منحصر به فرد شماست!

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.