نحوه تدوین یک متن خبری

How to compile a news text

مقاله خبری

ایجاد یک مقاله خبری می تواند چالش برانگیز باشد.یک متن خبری ، داستان های خبری را باید به فرمتی قالب بندی کند که قابل ضبط در برنامه های اخبار باشد.

یکی از تمریناتی که می توانید قبل از ایجاد اسکریپت انجام دهید این است که به این دو سوال پاسخ دهید:

 • پیام اصلی داستان شما چیست؟
 • مخاطب شما کیست؟

می توانید پنج نکته مهم هر داستان را به عنوان نمونه اسکریپت خبری انتخاب کنید. در پخش اخبار خود ، باید به خاطر داشته باشید که مسائل مهم مورد علاقه در داستان خود و مدت زمان محدود را ذکر خواهید کرد. تهیه یک طرح کلی که فرایند تفکر شما را با حذف چیزهای کم اهمیت تر هدایت می کند ، یک نمونه متن عالی خواهد بود.

 

How to compile a news text

 

برای شروع باید تعیین کنید که چقدر زمان برای ارائه اخبار خود دارید. در مرحله بعد ، شما تصمیم می گیرید که چند موضوع را می خواهید پوشش دهید. به عنوان مثال ، اگر در حال تولید خبری از مدرسه هستید و می خواهید موضوعات زیر را پوشش دهید:

 1. مقدمه / وقایع محلی
 2. اطلاعیه های روزانه
 3. فعالیت های مدرسه
 4. فعالیت های ورزشی

 

هنگامی که تعداد موضوعات را مشخص کردید ، این تعداد را به مقدار زمانی که در اختیار دارید تقسیم کنید. اگر چهار موضوع را پوشش می دهید و 8 دقیقه برای ارائه ویدیو وقت دارید ، به طور میانگین 2 دقیقه وقت برای بحث روی هر موضوع دارید. به سرعت در می یابید که نوشته و ارائه شفاهی شما باید مختصر باشد. وقتی مدت زمان متوسط ​​برای هر موضوع را تعیین کردید ، اکنون زمان آن رسیده است که محتوای خود را شناسایی کنید.

 

اساس هر داستان در خبرنامه شما باید موارد زیر را پاسخ دهد:

 • چه کسی؟
 • چه چیزی؟
 • کجا؟
 • کی؟
 • چگونه؟
 • چرا؟

 

رعایت موضوعات مرتبط و دقیق ضروری است. شما می خواهید هر مبحث جدید را با یک خط مقدماتی – خلاصه ای بسیار کوتاه از داستان – آغاز کنید. در مرحله بعد ، شما می خواهید بلافاصله حداقل اطلاعات ممکن را برای به دست آوردن نقطه نظر خود ارائه دهید. هنگام ارائه یک برنامه خبری ، زمان زیادی برای گفتن یک داستان ندارید. هر ثانیه ای که ضبط می کنید باید با روایت و تصویر مربوطه در نظر گرفته شود.

 

How to compile a news text

 

یک روش جالب برای نزدیک شدن به یک اسکریپت خبری شناسایی مراحل زیر در یک یا دو جمله است.

 1. مقدمه/خلاصه (چه کسی)
 2. ایجاد صحنه (کجا ، چه چیزی)
 3. بحث در مورد موضوع (چرا)
 4. راه حل ها (چگونه)
 5. پیگیری (بعدی)

 

برای اینکه اسکریپت شما کامل شود ، ویدیو باید دارای گرافیک باشد. همچنین می توانید از مصاحبه برای انتقال داستانها با جزئیات بسیار عالی استفاده کنید. لطفاً توجه داشته باشید که سرعت روایت نباید زیاد باشد. در غیر این صورت ، ممکن است مخاطب گیج شود. البته ، اگر روایت بسیار کند باشد ، تماشاگران ممکن است علاقه خود را از دست بدهند. از این رو ، گزارشگر خبر باید با سرعت مناسب پیش برود.

 

بررسی برنامه های خبری

یک روش خوب برای درک بهتر گزارش ، گوش دادن به برنامه های خبری مختلف است. با گوش دادن به برنامه های خبری دیگر ، شیوه های مختلف بیان را از هر خبرنگار یاد خواهید گرفت. وجه اشتراک همه خبرنگاران این است که در خواندن متن ها بسیار حرفه ای هستند. دوربین ها در همان ارتفاع خبرنگاران قرار می گیرند تا خبرنگار به صورت مستقیم با شما صحبت کند.

می توانید جدولی تنظیم کنید تا برنامه ریزی خبر برایتان راحت شود.در این جدول سه قسمت مجزا وجود دارد: زمان ، فیلم و صدا. ستون زمان شامل مدت زمانی است که خبرنگار یا مجری خبر باید برای خواندن متن صرف کند. ستون ویدئو شامل جلوه های بصری لازم است و باید با متن همگام باشد.و ستون آخر شامل اجزای صوتی است.

 

How to compile a news text

 

این جدول یک الگو اطلاعاتی مهم را در اختیار شما قرار می دهد و یک تصویر کلی در یک نگاه ارائه می دهد. شما به سرعت می توانید ببینید چقدر طول می کشد تا هر بخش روایی (صوتی) خوانده شود و چه تصاویری با روایت منطبق است.

بر اساس این اطلاعات ترکیبی ، می توانید ببینید آیا تصاویر بصری با روایت مطابقت دارند و بر این اساس تغییر می کنند یا خیر. ممکن است به تصاویر بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشید تا با آنچه خوانده می شود همگام باشید. برای بهتر جلوه دادن ویدئوی خود ، ممکن است نیاز به افزایش یا کوتاه کردن روایت داشته باشید. استفاده از الگوی اسکریپت خبری یک ابزار فوق العاده است که به شما کمک می کند تا قبل از فشار دادن دکمه ضبط ، ظاهر کلی ویدیو را ببینید. الگوی اسکریپت خبری شما را مجبور می کند که هر ثانیه ویدئوی ضبط شده را حساب کنید.

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.