H.264 در مقابل H.265  :کدام بهتر است؟

کدک های ویدیویی H.264 یا H.265

در حال حاضر ویدئو از محبوب ترین نوع محتوا در اینترنت است. در حقیقت ، از هر 10 نفر 6 نفر ترجیح می دهند ویدئو های آنلاین تماشا کنند تا تلویزیون. خوشبختانه محتوای کافی برای برآوردن نیازهای آنها وجود دارد. کارشناسان پیش بینی می کنند که 82 درصد از کل ترافیک اینترنتی تا پایان سال 2021 شامل ویدئو خواهد بود ، بنابراین حتی بازاریابی محتوای ویدئویی نیز در حال رونق است!

البته ، شرکت ها مجبور به توسعه فناوری پیچیده برای حمایت از محبوبیت گسترده ویدئو شده اند. با این حال ، مواقعی وجود دارد که این فناوری ما را شکست می دهد. صادق باشیم – برای همه ی ما اتفاق افتاده است. وقتی در حال تماشای یک ویدیو ، فیلم یا برنامه تلویزیونی بودیم که به طور غیر منتظره ای صفحه مان به اصطلاح freeze شد یا کیفیت در عرض چند ثانیه افت شدید کرد. صرف نظر از محتوایی که تماشا می کنید ، این کاهش کیفیت برای همه ما بسیار ناامید کننده است.

.

 

H.265

 

.

خوشبختانه فناوری ویدئو آنقدر پیشرفت کرده است که ما در حال حاضر راه حل هایی برای مقابله با مشکل فوق داریم. ما در مورد کدک های ویدئویی صحبت می کنیم که نقش مهمی در کدگذاری ویدیو دارند. این فرایند فایل های ویدئویی را فشرده می کند و آنها را قادر می سازد تا به راحتی در پخش کننده های ما پخش شوند.

علاوه بر این ، اخیراً دو کدک ویدیویی در مرکز بحث قرار گرفته اند. به همین دلیل است که ما تصمیم گرفته ایم مقایسه H.264 در مقابل H.265 را انجام دهیم تا به شما در درک بهتر این دو کدک و نتیجه گیری این که کدام یک برتر است ، کمک کنیم.

.

H.264/AVC چیست؟

هنگامی که ما در مورد فشرده سازی ویدئو بحث می کنیم ، اولین کدکی که به ذهن می آید H.264 است که به عنوان Advanced Video Coding (AVC) یا MPEG-4 Part 10 نیز شناخته می شود. این کدک یک استاندارد صنعتی برای فشرده سازی ویدئو است که به ناشران و تولیدکنندگان محتوا امکان ضبط ، فشرده سازی و توزیع ویدئوهای آنلاین خود ، به ویژه استریم ها را می دهد. و صنعت در گذشته به شدت به این کدک نیاز داشت.

.

H.265

 

 

.

یعنی ، هدف H.264/AVC ایجاد استانداردی بود که بتواند کیفیت ویدئوی خوبی را در نرخ بیت کمتر در مقایسه با استانداردهای قبلی ارائه دهد. و این هدف محقق شد و AVC را به یکی از رایج ترین کدک های مورد استفاده در صنعت تبدیل کرد. به ویژه توسط ارائه دهندگان استریم که می خواهند بهترین تجربه ممکن را در اختیار کاربران خود قرار دهند ، استفاده می شود. علاوه بر این ، امروزه تقریباً هر دستگاهی می تواند این کدک را پخش کند.

.

قالب های پشتیبانی شده:

  • MP4
  • MOV
  • F4V
  • 3GP
  • TS

.

H.264 چگونه کار می کند

این کدک محبوب چندین فرآیند را برای ایجاد یک بیت استریم H.264 آغاز می کند. از یک استاندارد بلوک محور استفاده می کند تا بتواند فریم های محتوای ویدئویی را پردازش کند. نتایج ، ماکرو بلوک هایی هستند که از اندازه بلوک هایی با ابعاد بزرگ 16 × 16 پیکسل تشکیل شده اند. اینها را می توان به بلوک های تبدیل و پیش بینی تقسیم کرد. سپس ، رمزگشای ویدئو وارد بازی می شود تا فایل را برای مشاهده آماده کند.

.

قبل از اینکه به شما بگوییم کدام کدک در نبرد H.264 در مقابل H.265 برنده می شود ، ما عمیق تر در مورد فناوری اخیر صحبت می کنیم.

.

H.265

 

.

H.265/HEVC چیست؟

کدک H.265 ، که به آن کدگذاری ویدیویی با کارایی بالا (HEVC) نیز گفته می شود ، جانشین شایسته H.264 است. با این حال ، از نظر محبوبیت هنوز از نسخه قبلی خود پیشی نگرفته است. با این وجود ، H.265/HEVC گام به گام در حال تصاحب صنعت است. این کدک در مقایسه با H.264/AVC ، از پیشرفت های قابل توجهی برخوردار است.

علاوه بر این ، H.265 یک استاندارد فشرده سازی ویدئو است که برای جدیدترین نسل ویدیوهای با وضوح بالا طراحی شده است. در مقایسه با H.264 ، این استاندارد 25 تا 50 درصد فشرده سازی بهتر داده ها را در همان سطح کیفیت ویدئوارائه می دهد. اساساً ویدئو های با کیفیت بالا را با همان نرخ بیت ارائه می دهد. علاوه بر این ، H.265/HEVC از رزولوشن تا 8202 × 4320 پشتیبانی می کند که شامل 8K UHD نیز می شود. خوب ، این نشان می دهد که کدام استاندارد بهتر است.

.

 

فرمت های پشتیبانی شده:

  • TS
  • MP4
  • 3GP
  • MKV

.

H.265 چگونه کار می کند

بنابراین چه چیزی H.265/HEVC را قادر می سازد تا فشرده سازی بهتر داده ها را در همان سطح کیفیت ویدئو ارائه دهد؟ پاسخ در فناوری پیشرفته پشت این کدک جدید نهفته است.

در حالی که H.264 یک تصویر را به مربع های پیکسل ، معروف به بلوک های ماکرو تقسیم می کند ، H.265 متکی بر روش کدگذاری متفاوتی است. یعنی ، این کدک جایگزین ماکروبلاک ها با چیزی می شود که به آنها کدگذاری واحدهای درختی (CTU) می گویند. CTU ها می توانند از ساختارهای بلوک تا 64 × 64 پیکسل استفاده کنند. HEVC ابتدا تصویر را به اندازه های مختلف CTU تقسیم می کند و بزرگترین اندازه بلوک پیکسل به طور معمول کارایی برنامه نویسی را افزایش می دهد. این H.265 را به یکی از بهترین کدک های صنعت تبدیل می کند.

اما کدام استاندارد H.264 و H.265 برنده است؟

.

H.265

.

 

H.264 یا H.265 ، کدامیک بهتر است؟

وقتی فناوری پشت این دو کدک را بررسی می کنید ، به راحتی می توانید نتیجه بگیرید که کدام یک برنده است. همان طور که حدس زده اید ،HEVC است!

H.265 به دلایل مختلف از H.264 پیشرفته تر است. بزرگترین تفاوت در اینجا این است که H.265/HEVC اجازه می دهد حتی اندازه فایل های استریم زنده شما کمتر شود. این به طور قابل توجهی پهنای باند مورد نیاز را کاهش می دهد.

یکی دیگر از مزایای H.265 این واقعیت است که داده ها را در کدگذاری واحدهای درختی پردازش می کند. اگرچه بلوک های ماکرو می توانند در اندازه بلوک 4 × 4 تا 16 × 16 باشند ، CTU ها می توانند تا 64 * 64 بلوک را پردازش کنند. این H.265 را قادر می سازد تا اطلاعات را به طور موثرتری فشرده کند.

علاوه بر این ، H.265 همچنین دارای جبران حرکت بهتر و پیش بینی فضایی نسبت به H.264 است. این برای بینندگان شما بسیار مفید است زیرا دستگاه های آنها برای پرکردن همه اطلاعات و تماشای استریم به پهنای باند و قدرت پردازش کمتری نیاز دارند.

همه آنچه در بالا ذکر کردیم به این واقعیت اشاره می کند که وقتی صحبت از مقایسه H.264 در مقابل H265 می شود ، H.265 رتبه اول را به خود اختصاص می دهد.

.

.

H.265

.

.

حرف آخر

در پایان ، اگر می خواهید بهترین کیفیت ویدئو را در کوچکترین فرمت ممکن ارائه دهید ، باید از H.265/HEVC استفاده کنید. با این حال ، به خاطر داشته باشید که H.265 هنوز کمتر از مدل قبلی خود (H.264) در صنعت رایج است. در نهایت ، این تصمیم شماست که به کدام استاندارد برای ارائه لایو استریم به بینندگان خود اتکا کنید.

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.