تفاوت بین سیگنال بالانس و آنبالانس چیست؟

سیگنال بالانس و آنبالانس

کابل های مورد استفاده در یک سیستم صوتی و نحوه ترکیب آنها می تواند تأثیر زیادی بر روی صدای سیستم داشته باشد. هر کابل در یک سیستم صوتی می تواند نویز ایجاد کند و کیفیت صدای قطعاتی را که به هم متصل می کند به خطر بیاندازد ، بنابراین مهم است که از کابل مناسب برای کار مناسب استفاده کنید. این امر با درک انواع سیگنال هایی که کابل ها حمل می کنند شروع می شود.

در اینجا دو موضوع اصلی وجود دارد که باید در نظر بگیرید: سطح سیگنال و نوع سیگنال. ما بررسی سطح سیگنال را برای مقالات بعدی می گذاریم و فعلاً روی بالانس یا آنبالانس بودن سیگنال ها تمرکز می کنیم.

.

.

کابل ها و سیگنال های آنبالانس

یک کابل نامتعادل از دو کانکتور با دو هادی تشکیل شده است که توسط دو سیم داخل کابل متصل می شوند.یک سیم سیگنال و یک سیم زمین. شما می توانید به سرعت (در بیشتر موارد) کابلی را که برای انتقال سیگنال آنبالانس طراحی شده است را با کانکتورهایش، شناسایی کنید: از آنجا که هر سیم باید در کانکتور با نقطه تماس خود خاتمه یابد ،یک کابل آنبالانس فقط به دو هادی در کانکتور نیاز دارد. یک کابل استاندارد TS  گیتار که بیشتر روی استیج با آن برخورد می کنید ،کابلی آنبالانس است. کابل های استاندارد RCA مورد استفاده برای بسیاری از اجزای AV نیز از نوع آنبالانس هستند.

در داخل خود کابل ، سیم سیگنال معمولاً در مرکز کابل قرار دارد و سیم زمین آن را احاطه کرده است. سیم زمین دو کار انجام می دهد – قسمتی از سیگنال صوتی را حمل می کند و سیم اصلی سیگنال را تا حدی از تداخل خارجی در برابر نویز مانند هام چراغ ها و ترانسفورماتورها و همچنین تداخل RF (فرکانس رادیویی) ناشی از مخابره تلویزیونی و رادیویی محافظت می کند.این سیم در رد نویز کار شایسته ای انجام می دهد ، اما متأسفانه خود سیم نیز مانند آنتن عمل می کند و نویز را می گیرد.

.

.

.

balance and imbalance signal

.

.

.

به عنوان مثال ، کابل های آنبالانس برای اتصال گیتار به امپ بسیار عالی عمل می کنند ، اما از آنجا که در مهار نویز ناشی از تداخل خارجی ضعف دارند ، باید حداکثر طول 4 تا 6 متر را داشته باشند ، به ویژه هنگامی که در محیط های پر نویز و با سیگنال هایی که سطح پایینی دارند استفاده می شود، مانند سیگنال های صفحه کلید ، گیتار ، دستگاه های MP3 و غیره.

.

.

کابل ها و سیگنال های بالانس

در مقابل ، یک کابل بالانس دارای سه هادی در کانکتور و سه سیم در کابل است: دو سیم سیگنال به علاوه یک سیم جداگانه زمین. مانند کابل آنبالانس ، در این جا هم سیم زمین، سیم های سیگنال را احاطه کرده است و به عنوان محافظ در برابر تداخل استفاده می شود. اما چیزی که یک کابل بالانس را خاص می کند نحوه استفاده تجهیزات از آن سیم سیگنال اضافی است.

.

.

.

balance and imbalance signal

.

.

.

کابل های بالانس از دو سیم سیگنال استفاده می کنند. هر دو یک کپی از سیگنال را حمل می کنند ، اما این دو نسخه با قطبیت معکوس ارسال می شوند. اگر دو سیگنال یکسانی که در قطبیت معکوس شده اند را جمع کنید، سیگنال ها لغو می شوند و شما را در حالت سکوت قرار می دهند. (درست مانند افزودن اعداد مثبت و منفی: +15 به -15 اضافه می شود معادل 0).

.

.

.

balance and imbalance signal

.

.

بنابراین چرا می خواهید وسایل صوتی ای داشته باشید که قطبیت سیگنال شما را از بین ببرد؟

در این حالت ، گیرنده، سیگنال معکوس را به جهت اولیه برمی گرداند. اما از آنجا که هر دو کپی از سیگنال هنگام حرکت در طول کابل نویز یکسانی را دریافت می کردند و این نویز در دو سیم داخل کابل یکسان است ،با چرخاندن قطبیت آنچه به گیرنده می رسد ، سیگنال اصلی سالم و نویز در قطب معکوس می ماند. در نتیجه : سیگنال حفظ شده و نویز لغو می شود.

.

.

.

balance and imbalance signal

.

.

.

به همین دلیل ، کابل های بالانس می توانند مسافت های طولانی تری را پشتیبانی کنند. 15 تا 30 متر غیر معمول نیست ، اگرچه حتی برای مسافت های کوتاهتر اغلب از کابل های بالانس برای محافظت در برابر نویز استفاده می شود. سیم کشی میکروفون ها و کابل های اتصال بین کنسول ها ، پردازنده های سیگنال ، امپ ها و غیره در یک سیستم صوتی حرفه ای یا محیط استودیوی ضبط معمولاً از نوع بالانس است. کانکتور های استاندارد طراحی شده برای استفاده با سیگنال های بالانس XLR و TRS هستند.

.

.

از کابل مناسب برای سیگنال مناسب استفاده کنید

توجه به این نکته ضروری است که استفاده از کابل بالانس برای سیگنال آنبالانس هیچ مزیتی برای شما ندارد. جک های تجهیزات در دو سر کابل نیز باید برای سیگنال های بالانس طراحی شده باشند. در غیر این صورت هیچ مداری برای وارونگی قطبی که باعث حذف نویز می شود وجود ندارد. با این حال ، از طرف دیگر ، استفاده از کابل آنبالانس با دستگاهی که انتظار دارد سیگنال های بالانس را دریافت کند، جواب خواهد داد (به این معنا که صدا از نقطه A به نقطه B برسد) ، اما سیگنال، آنبالانس و مستعد نویز خواهد بود. اگر مطمئن نیستید ، مشخصات دستگاه (یا برچسب های روی دستگاه، نزدیک جک ها) را بررسی کنید تا مشخص شود که کدام نوع سیگنال برای پشتیبانی طراحی شده است.

.

.

.

balance and imbalance signal

.

.

.

بنابراین وقتی نیاز به مسافت طولانی تری با سیگنال آنبالانس دارید ، چه می کنید؟ در برخی موارد ، یک دکل بی سیم یک گزینه عالی (هر چند گران) است. گزینه دیگر یک جعبه مستقیم (یا “DI”) است.

Call Now Button
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.