میکروفون مناسب برای هندپن

handpan

میکروفون هنگ درام یا هندپن

آیا شما یک نوازنده ی هندپن هستید که می خواهد در خانه یا استودیو ضبط کنید یا برای فیلمبرداری یا نواختن روی صحنه به تقویت نیاز دارید؟ به احتمال زیاد اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که چه میکروفونی انتخاب کنید.

هدف این مقاله این است که انواع مختلف میکروفون های موجود ، مزایا ، معایب و میزان سازگاری آنها با هنگ درام را به شما نشان دهد.

لازم به یادآوری است که در ضبط صدا تفاوت زیادی بین تئوری و عمل وجود دارد. به ندرت می توانید یک قانون کلی پیدا کنید که در همه شرایط در همه ابزارها اعمال شود. نوشتن این مقاله به دلایل زیر دشوار بود:

 • بیان واقعیات مطلق تقریباً غیرممکن است ، زیرا هر مورد متفاوت است.
 • هر ساز هنگ درامی منحصر به فرد است. بنابراین ، یک میکروفون مناسب برای یک هندپن لزوماً مناسب دیگری نیست.
 • همه این ها به سلیقه شخصی برمی گردد و در نهایت، فقط شما می توانید کیفیت صوتی را که به دنبال آن هستید بیابید.

با این وجود ، در اینجا چیزهایی که در انتخاب میکروفون به شما کمک می کند آورده شده است.

مشخصات جهتی میکروفون ها

همه میکروفون ها صدا را به یک شکل ضبط نمی کنند. جهت پذیری میکروفون نشان دهنده ی میزان حساسیت آن نسبت به اصواتی که در زوایای مختلف در یک فضا وجود دارند ،است. این به معنی روشی است که میکروفن صدا را “می شنود” یا “می گیرد”.

6 الگوی هدایتی مختلف در میکروفون ها وجود دارد: تمام جهتی، دوجهتی، ساب کاردیوئید، سوپرکاردیوئید، کاردیوئید، هایپرکاردیوئید

توصیه ما: برای شروع، ما میکروفون کاردیوئیدی (یا چند جهته) را برای طیف وسیعی از کاربردها در تنظیمات مختلف توصیه می کنیم.

مشخصات جهتی میکروفون ها

 

هر نوع میکروفن دارای نقاط قوت و ضعف است و هر یک کم و بیش برای استفاده با سازهای مختلف مناسب است:

میکروفون های داینامیک

رایج ترین نوع میکروفون است که به استحکام و طراحی ساده مشهور است.

مزایا: می تواند ورودی آکوستیک سطح بالا را بدون اشباع بگیرد قوی است و ریسک کم feedback

معایب: حساسیت کم ، یعنی باید نزدیک ساز قرار بگیرد. همچنین تن غیرطبیعی در کیفیت صدا به وجود می آورد (البته کمتر از میکروفون استاتیک).

هنگام نواختن در شرایط دشوار به خوبی کار خواهد کرد. این واقعیت که خیلی حساس نیست با به حداقل رساندن صداهای ناخواسته (به عنوان مثال سر و صدای حضار) به نفع شما خواهد بود و خطر بازخورد را کاهش می دهد.

کاربرد:

 • نواختن در افتتاحیه یک مرکز خرید که مردم زیادی هستند و سر و صدای زیادی وجود دارد. شما در یک فضا با اکوی زیاد یا آکوستیک غیرمعمول (به عنوان مثال یک کلیسا) در حال ضبط هستید. شما در یک گروه راک هندپن می نوازید. شما می خواهید در خیابان ساز بزنید.

محبوب ترین مدل های میکروفون پویا عبارتند از: Sennheiser MD441 / Shure SM7b / Sennheiser MD421 / BeyerDynamic M88 TG / Shure SM57 LC / Shure SM58 LC

میکروفون استاتیک

میکروفون استاتیک

 

چندین نوع میکروفون استاتیک وجود دارد که با استفاده از فناوری های مختلف کار می کنند. برخی با دیافراگم کوچک (همچنین به عنوان میکروفون خازنی، الکتریکی یا مدادی شناخته می شوند)، برخی هم دارای دیافراگم بزرگ و میکروفون های لوله ای هستند.

مزایا: بسیار حساس هستند و می توانند همه ی ظرافت های نوازندگی شما را بگیرند و می توانند در فاصله دورتر از ساز قرار گیرند. به کیفیت زنگ ساز شما وفادار خواهند ماند.

معایب: شکننده است و به سرعت توسط صدا اشباع می شود. همچنین به یک کابل 48 ولت یا فانتوم پاور اضافی نیاز دارد (به جز میکروفون لوله ای که کابل مخصوص به خود را دارد). اگر روی صحنه استفاده شود می تواند به feedback حساس باشد. برخلاف میکروفون پویا، نسبت به صداهایی که هنگام کار با آن تولید می شود بسیار حساس است. برای مثال، از آن برای  فریاد زدن ” آماده اییید؟ !!” برای جمعیت در صحنه استفاده نکنید.

برای ضبط صدا در خانه یا استودیو و همچنین برای اجرای روی صحنه به خوبی کار خواهد کرد. با صداقت صدا، ظرافت ها و هارمونیک های هندپن شما را ضبط خواهد کرد.

کاربرد:

 • اگر معمولاً در جشنواره ها به صورت انفرادی یا به صورت دو نفره روی صحنه می نوازید.
 • برای ضبط های شخصی خود در خانه.
 • اگر با چند نوازنده دیگر به صورت گروهی همنوازی می کنید (البته مگر اینکه در گروه یک پسر مو بلند داشته باشید که با یک آمپ 100w مارشال در سمت راست شما ساز می زند!!)

محبوب ترین مدل های میکروفن استاتیک عبارتند از:

دیافراگم بزرگ: Neumann U87 / AKG C414 / Audio Technica AT4050 / Neumann TLM 103

دیافراگم کوچک: Neumann KM184 / Schoeps MK4 / Shure KSM141 / Shure SM81 / Oktava MK012 / Rode NT5 / Audio Technica ATM 4050

میکروفون لوله ای: Neumann M149 / Neumann U47 / Rode K2 / Brauner VM1

 

Rode K2

 

میکروفون ریبون

فناوری به کار رفته در میکروفون ریبون بسیار شبیه میکروفون پویا است. تفاوت اصلی وجود یک ریبون فلزی نازک به جای سیم پیچ متحرک است. این ریبون که بین دو آهن ربا معلق است، در پاسخ به امواج صوتی مرتعش می شود.

مزایا: صدای نرمتر و طبیعی تری تولید می شود زیرا منحنی پاسخ میکروفن کمتر حساس است.

معایب: شکننده است، به رطوبت حساس است. بنابراین اغلب در استودیوهای ضبط پیدا می شود. ظرفیت خروجی کمی دارد و بنابراین به پری آمپلی فایر مقاوم نیاز دارد.

توجه کنید که اکثر میکروفون های ریبون نمی توانند منبع تغذیه فانتوم را تحمل کنند. فقط با روشن کردن می توانید به آن آسیب برسانید.

از این میکروفون برای ضبط استودیو استفاده کنید. به شما این امکان را می دهد تا کیفیت واقعی صدای هندپن خود را نشان دهید.

کاربرد :

این یک میکروفون خوب برای آزمایش در محیط استودیو است ، زیرا کیفیت صدای متفاوتی نسبت به میکروفون استاتیک ایجاد می کند.

محبوب ترین مدل های میکروفون استاتیک عبارتند از: Coles 4038 / AEA R84 / Royer R121 / Beyerdynamic M160 / MXL R77

میکروفون تماسی

 

میکروفون تماسی

 

این ها میکروفون هایی هستند که مستقیماً به ساز می چسبند و صدای تولید شده توسط ارتعاش خود ساز را می گیرند ، از این رو به آن ها اصطلاحا “تماسی” می گویند.

مزایا: برای استفاده با PA یا سیستم صوتی خوب است زیرا مشکل بازخورد را کاهش می دهد. برخلاف میکروفن استاتیک ، این باعث می شود که صدای هندپن شما از صدای اطراف جدا شود.

معایب: صدایی که بیرون می آید به وضوح صدای ساز شما را “تعدیل” می کند، زیرا صدا را از داخل 2 پوسته ساز می گیرد. به همین دلیل ، اغلب با میکروفون پویا یا استاتیک جفت می شود.

اگر روی صحنه به صورت گروهی می نوازید و می خواهید صدای سازتان به طور واضح در میان سازهای دیگر شنیده شود، این نوع میکروفون برایتان مفید خواهد بود. همچنین به شما امکان می دهد فرکانس های باس بیشتر از آب در بیایند، که اگر استایل ضربه ای بیشتری داشته باشید می تواند چیز خوبی باشد.

کاربرد:

 • شما در حال نواختن روی صحنه با نوازندگان دیگر هستید و شنیدن ساز شما دشوار است.
 • می خواهید effect هایی (delay, distortion, phaser, flanger و غیره) اضافه کنید.

مشهورترین مدل های میکروفون تماسی / پیکاپ عبارتند از: AKG C411 / Schertler pickups / Ischell pickups/  Piezo pickups

نتیجه گیری ما

انتخاب میکروفون، به سلیقه ی شخصی، ترجیحات، شرایط روی صحنه و در دسترس بودن تجهیزات مربوط می شود. بسته به محیطی که بیشتر اوقات در آن می نوازید ، گزینه های خوبی وجود دارند. در اینجا ، برای پایان دادن ، یک امتحان برای کمک به شما در یافتن میکروفون مناسب برای شرایط مناسب آورده ایم:

 • از شما خواسته شده است که برای “Handpan Festival France ” یک اجرای انفرادی آماده کنید، از کدام میکروفون استفاده می کنید؟ پاسخ: استاتیک.
 • سبک نواختن شما عمدتا ضربه ای است و دوست داریداز مشت خود استفاده کنید، کدام میکروفون را باید انتخاب کنید؟ پاسخ: میکروفون تماسی یا میکروفون پویا که در زیر ساز قرار گرفته است.
 • شما در کنار دو ساز چنگ، تبله، دیجیرید و یا گیتار به صورت دو نفره می نوازید و روی صحنه هستید. برای هندپن خود چه نوع میکروفونی را درخواست می کنید؟ پاسخ: استاتیک یا داینامیک.
 • متالیکا از شما خواسته است که روی صحنه بنوازید. شما را کنار لارس اولریش قرار می دهند. شما می خواهید شنیده شوید ، پس به دنبال کدام میکروفون هستید؟ پاسخ: داینامیک+ تماسی
 • شما در خانه یا استودیو هستید و می خواهید یکی از ساخته های خود را ضبط کنید. چه نوع میکروفونی کار شما را انجام می دهد؟ پاسخ: از همه ی انواع می توان استفاده کرد ، مگر اینکه در غار زندگی کنید (در این صورت استفاده از میکروفون استاتیک یا ریبون دشوار است). می توانید شرایطی را که در آن می نوازید و صدایی را که می خواهید بشنوید کنترل کنید. برخی از آنها را امتحان کنید ، میکروفون های مختلف را با هم ترکیب کنید و آنچه که بهترین به گوشتان می رسد را انتخاب کنید.

امیدواریم این بررسی به شما کمک کند تا در تصمیم گیری در مورد تهیه ی میکروفون در آینده بهتر تصمیم بگیرید. به یاد داشته باشید که از نوازندگان دیگر نیز توصیه بگیرید، فیلم تماشا کنید و به استودیوهای ضبط صدا بروید و از مهندس صدا مشورت بگیرید. نحوه ضبط صدای هندپن موضوع گسترده ایست که همچنان مهندسان صدا را فریب می دهد و به چالش می کشد.

 

اگر سوالی داشتید حتما با ما در یریآل (شماره تماس: 02188541560 – 09358502050 ) تماس بگیرید.

 

Call Now Button